9 неймовірних фактів про нашу мікрофлору

Все ще таємнича екосистема бактерій, що живуть всередині нас, визначає неймовірне в нашому здоров’ї, і ​​навіть в нашій особистості.

Бактерії – це живі істоти. Вони не намагаються зробити Вам боляче. Вони не намагаються допомогти Вам. Вони просто намагаються залишитися в живих, як і всі інші

Так починається новітня виставка Американського музею Природознавства під назвою “Секретний світ всередині Вас”, яка досліджує неймовірні, невидимі і багаті форми життя, які називають наше людське тіло своєю оселею. Сьогодні вчені нарекли цю колекцію мікроорганізмів «мікробіомом людини».

Їх ціла безліч!

Мікроорганізмів у Вашому тілі більше, ніж зірок у Чумацькому Шляху – від 30 до 100 трлн. Сьогодні це співтовариство оцінюють як додатковий«орган», адже разом вони важать близько 1,5-2 кг – стільки ж, скільки важить наш мозок – і, здається, виконують стільки ж незліченних функцій в нашому організмі (від участі в нашому травленні до впливу на наш настрій), масштаби яких дослідники тільки зараз починають усвідомлювати. Мікробних генів більше, ніж наших власних, у співвідношенні приблизно 100: 1.

Зародження нашого мікробіома

В утробі матері немовлята знаходяться в стерильній зоні, без мікробів взагалі. Більшість дітей отримують свої перші мікроби під час народження – це критична точка нашого розвитку, оскільки наші ранні мікроби формують нашу імунну систему, травну систему і навіть наш мозок.

Що відбувається у випадку кесаревого розтину? Ці діти часто набувають кишкових бактерій з рук доктора або навколишнього середовища. Це може призвести до дисбалансу мікробіома кишечника: такі діти мають більш високі показники розвитку астми, харчової алергії, кишкових інфекцій, а також затримку розвитку імунної системи.

Більше причин годувати грудьми

Грудне молоко містить кілька типів бактерій, що передаються немовляті, а також поживні речовини для інших бактерій – близько 10% поживних речовин в грудному молоці не можуть бути засвоєні людиною взагалі. Грудне молоко також містить хімічні “приманки”, які відволікають на себе хвороботворні атаки мікробів, захищаючи тим самим клітини дитини.

Відмінності криються на шкірі

Наш мікробіом шкіри показує відмінності в нас. Власники собак мають більш різноманітні бактерії на шкірі, ніж ті, що не мають собак, і вони можуть поділитися мікробами зі своїми домашніми тваринами. У людей, що користуються антиперспірантом,приблизно в 50 разів менше бактерій, ніж у людей, які просто використовують мило.

Жіночі руки мають більше молочнокислих бактерій, схожих на ті, які використовуються, щоб зробити йогурт, солоні огірки і вино. Чоловіки мають більше бактерій роду Corynebacterium, подібних тим, які використовуються для створення харчових ароматизаторів. Люди однієї країни мають відмінні мікроби шкіри, ніж люди інших країн. Навіть наша ліва і права рука мають різні мікроби.

Чому у нас є ранкове дихання

Більше 1000 родів бактерій живуть в ротовій порожнині людини, це від 100 до 200 видів. Більшість з них не завдають ніякої шкоди, і навіть активно захищають нас від інфекції. Але відповідні умови можуть викликати карієс, неприємний запах з рота, і захворювання ясен.

Трохи неохайності – не так вже й погано!

Наша імунна система повинна бути навчена не нападати на все підряд. Вплив деяких мікробів, як було показано, зменшує шанси розвитку алергії і астми. Наприклад, діти, які підбирають бактерії, такі як Lactobacillus johnsonii, від пилу або сімейної собаки, мають нижчі показники виникнення алергії та астми. Крім того, миші з алергією на арахіс стають менш чутливими до нього, якщо їм ввести певні види кишкових бактерій – ймовірно, скоро такі бактерії зможуть допомогти запобігти або лікувати алергію і у людини.

Наші внутрішні машини травлення

Кишкові бактерії забезпечують людину поживними речовинами, яких їй не вистачає з їжі. Деякі народи в Новій Гвінеї, наприклад, можуть жити на дієті з 90% солодкої картоплі, тому що їх кишкові бактерії еволюціонували, щоб виробляти білок, відсутній у їхньому раціоні харчування.

Мікроби також допомагають нам перетравлювати їжу. У той час як більшість з нас не може перетравлювати водорості, люди в Японії завдяки особливим мікробам можуть. Наші тіла виробляють близько 20 ферментів для перетравлення вуглеводів, у той час як бактерії в нашому кишечнику виробляють додаткові 260.

Наш мікробіом і зайва вага

Що призводить до ожиріння?

Існує, ймовірно, безліч взаємопов’язаних причин, у тому числі дієта, спосіб життя і вплив хімічних речовин. Є ще одна провідна теорія – це наша мікрофлора. Дослідження показали, що існують відмінності в мікрофлорі худих і повних людей.

В одному неймовірному дослідженні одній групі стерильних мишей дали мікроби людей, страждаючих зайвою вагою. Інша група мишей отримала мікроби худих людей. Миші з мікробами повних людей набирали вагу від тієї ж їжі.

Наш “мікробний” настрій

Наш кишечник і мозок спілкуються один з одним весь час (ось чому “шосте відчуття” та проблеми травлення у багатьох з нас виникають, коли ми стаємо тривожними).

Наш кишечник пов’язаний з мозком за допомогою 500 млн. нейронів. Кишечник також виробляє близько 80% всього серотоніну в організмі – ключового гормону, який регулює настрій, сон і пам’ять (і ключовий гормон, яким маніпулюють більшість антидепресантів). Ось тому розлади кишечника часто виникають разом з депресією, і навпаки – деякі захворювання ЦНС, такі як аутизм, часто супроводжуються травними розладами.

Кишкові мікроби можуть також маніпулювати нашою поведінкою. В експерименті з мишами тривожні миші, які боялися освоювати нові місця, були відокремлені від “сміливих” мишей. Тим не менш, коли учені здійснили у них обмін кишковими мікробами, миші змінили свою поведінку: раніше обережна група мишей відразу почала вивчати невідоме, а група мишей, раніше смілива, дала паузу.

Поділитися
×