А що Ви за птах? Жайворонки та сови – боротьба протилежностей (Частина 1)

Жайворонки та сови. Сьогодні кожен знає, що так називають людей, які живуть в протилежному часовому режимі. Жайворонки прокидаються рано вранці бадьорими і повними сил, а до вечора їх енергія йде на спад і в девять-десять вони вже солодко сплять. Сов, навпаки, з ранку і танком не розбудити – до обіду це досить мляві і повільні люди, зате ввечері енергія б’є з них справжнім фонтаном, спати вони лягають далеко за північ. Варто згадати, що бувають ще й голуби, які встають трохи пізніше жайворонків і лягають спати близько одинадцяти.

Незважаючи на численні підтвердження дійсності теорії хронотипів, знаходяться люди, які не вірять в існування людей-сов і бурчать: «Вночі потрібно спати!». На їхню думку, сови – це розпещені жайворонки. Аргументація у них проста: поки не було електрики, всі були жайворонками, а сови з’явилися тільки тоді, коли з’явилося вечірнє освітлення і можливість ввечері поколобродити.

Не дивно, що в 1970-х роках, коли вчення про хронотипи тільки зародилося в Європі, до нього поставилися дуже скептично. З часом ця інформація поширилася по всьому світу і сьогодні, коли дані про хронотипи підтверджені численними науковими дослідженнями, можна з упевненістю сказати – сови, жайворонки та голуби існують!

Наш добовий біоритм контролюється маленькою ділянкою мозку, супрахіазматичним ядром гіпоталамуса. Супрахіазматичне ядро ​​дуже сильно впливає на режим сну і бадьорості, тому що воно контролює генетичну складову добового біоритму. На час нашого пробудження можуть впливати й інші фактори (наприклад, вік і спосіб життя), але приблизно на 50% наш режим визначається генами.

Так що якщо ви, приміром, сова і хочете вставати в невластиву вам рань, то для цього доведеться вести боротьбу з власною ДНК!

Ви жайворонок, сова чи голуб? Тести

Тест №1

Згідно з однією з численних теорій, біологічні ритми запускаються в організмі людини в момент народження і тільки у виняткових випадках зазнають змін. Належність до того чи іншого типу визначається за часом появи на світ:

– Жайворонки – з 4:00 до 11:00.

– Сови – з 16:00 до 24:00, саме в ці години у них спостерігається підйом працездатності.

– Голуби – з 11:00 до 16:00 і з 00:00 до 4:00, цим людям легко підлаштовуватися під будь-який ритм і стиль життя.

Тест №2

Індекс Хільделбрандта

Тест заснований на кількісному співвідношенні частоти пульсу до дихання – індексі Хільделбрандта. Виміряти показники слід відразу після пробудження і визначити їх співвідношення. Важливо робити це в будній день, час пробудження повиненбути звичним, а звук будильника не різким, щоб не спровокувати посилене серцебиття.

– Якщо це співвідношення менше 3:1, то Ви – сова, і прокинулися ще не остаточно, про це свідчить повільний пульс.

– Індекс вище 5:1 мають жайворонки, вони прокидаються з частим пульсом і готовими до активних дій.

– Індекс 4: 1 говорить про відношення його власника до голубів.

Для більшої точності повторюйте експеримент щодня протягом трьох днів.

Тест №3

Температурний тест

Виміряйте температуру в пахвовій западині відразу після пробудження. Робіть це в ліжку, не встаючи. Далі протягом години можете займатися звичайними справами, а потім знову зніміть свідчення.

– Температура не змінилася – Ви жайворонок.

– Підвищилася більш ніж на 0.8 градусів за Цельсієм – Ви сова.

– Підвищилася всього на 0.4 градуса за Цельсієм – Ви голуб.

Для точності теж краще повторювати тест протягом трьох днів.

Цікаві факти

1) Серед артистів, письменників та інших творчих особистостей більше сов. Фахівці пояснюють це більш розвиненою правою півкулею мозку, що відповідає за образне мислення. Бальзак, Моцарт, Менделєєв плідно творили в нічний час.

2) Жайворонки в більшості своїй відрізняються аналітичним складом розуму, за що відповідає ліва півкуля. Тому вони часто стають математиками, фізиками, інженерами і військовими. Наполеон Бонапарт був жайворонком і вважав, що витрачати надто багато часу на сон – це злочин. «Наполеон спить 4:00, старі – 5, солдати – 6, жінки – 7, чоловіки – 8, а 9 сплять тільки хворі» – стверджував французький полководець.

3) Жайворонки більш цілеспрямовані й наполегливі, ніж сови. Це допомагає їм впевнено крокувати по кар’єрних сходах і досягати добрих результатів.

4) Жайворонки частіше виявляються хорошими лідерами і відкриті змінам в ім’я соціальних благ. Сови у свою чергу більш привабливі і оманливі. Це індивідуалісти і менш згідливі люди, ніж жайворонки.

5) Жайворонки трохи менше піддаються зловживанню алкоголем і курінням.

6) Сови частіше стають багатими. У них пам’ять і мислення, як правило, розвинені трохи краще. Крім того, у сов більша мотивація до того, щоб багато заробити і дозволити собі жити, як хочеться, і спати, коли необхідно.

7) Сови частіше володіють такими рисами характеру, як нарцисизм і схильність маніпулювати людьми.

8) Коли в нічну зміну ставлять працювати сов, це знижує вихід браку.

9) Багато західних роботодавців при прийомі на роботу тестують і біоритми здобувача, щоб узгодити відповідний графік. А в армії Ізраїлю один з пунктів особової справи призовника описує його біоритми.

10) Коли спосіб життя людини відповідає його хронотипу, це корисно. Але періодична розбіжність може породжувати додаткову креативність, як доводять дослідження.

11) Закохані пари, що складаються з сови і жайворонка, частіше сваряться, рідше займаються любов’ю, частіше скаржаться на самотність. Якщо ваш партнер іншого типу, проявіть терпимість і повагу до його біоритмів.

12) Згідно з дослідженням американських вчених, кількість жайворонків у світі зменшується: у США 56% сов, 35% жайворонків і 19% голубів. У Європі 40% сов, 25% жайворонків і 35% голубів.

У наступній частині статті поради жайворонкам і совам і ще багато цікавого…

Поділитися
×