Адреналін VS Норадреналін. Біотипи (Частина 1)

Чому одні люди, зіткнувшись з небезпекою, битимуться до останнього, а інші віддадуть перевагу втекчі? Відповідь криється в тому, якого гормону у людини виділяється більше під час стресових ситуацій – адреналіну або норадреналіну. Обидва цих дуже важливих для людського існування гормона виробляються наднирникамиі відіграють основну роль в управлінні нашою поведінкою під час стресу.

Під впливом небезпеки адреналін і норадреналін дуже впливають на наш організм. Вони підсилюють серцеву діяльність, викликають звуження судин внутрішніх органів і розширення судин, що забезпечують постачання крові до м’язів. А ще вони пригнічують перистальтику шлунково-кишкового тракту і викликають розширення бронхів. Це пов’язано з тим, що коли людина знаходиться в небезпеці, продовження перетравлення їжі стає необов’язковим і активність травних процесів може бути зменшена. У той же час для боротьби або втечі м’язам потрібні кисень і глюкоза, тому потрібне розширення бронхів і судин, що постачають кров’ю м’язи.

Страх і лють: адреналін і норадреналін

Норадреналін і адреналін завжди йдуть в одній зв’язці. Можна сказати, що з надр норадреналіну синтезується адреналін, дозволяючи спочатку відчувати ненависть, а потім – страх.

Адреналін – гормон страху. Він викидається наднирниками в момент тривоги і під прискорене серцебиття дає команду до втечі.

Норадреналін акумулює лють і відвагу. Це гормон ненависті і вседозволеності. На відміну від адреналіну, норадреналін – не тільки гормон, але і нейромедіатор.

Без гормонів надниркових залоз організм виявляється “беззахисним” перед обличчям будь-якої небезпеки. Підтвердження цьому – численні експерименти: тварини, у яких видаляли мозкову речовину надниркових залоз, виявлялися нездатними робити будь-які стресові зусилля, наприклад, бігти від небезпеки, що насувається, захищатися або добувати їжу.

Цікаві факти

У 60-х роках американський учений Гудол встановив, що наднирники кроликів, істот вкрай тривожних, виробляють в основному адреналін, а наднирники левів – тільки норадреналін.

Після бійки в крові агресивних нападників тварин переважає норадреналін, а у жертв – адреналін. Якщо ж у постраждалих тварин активізувати виділення норадреналіну, вони починають проявляти виражену агресивність поведінки.

Тварини за запахом визначають, який виділяється гормон у їхніх побратимів: якщо адреналін, то переслідують слабака і забивають його, а якщо норадреналін – підкоряються лідеру.

Інші властивості гормонів

Відомо, що саме адреналін не дає завзятим картярем і любителям комп’ютерних ігор розлучитися з цими пристрастями. Справа в тому, що різке збудження, якому сприяє сплеск адреналіну, кожен раз змінюється безтурботним станом ейфорії, до якого хочеться повернутися знову. Цим і пояснюється тяга до таких гострих відчуттів, як гра в рулетку або комп’ютерні стрільбища, залежність від яких викликається гостротою ситуації і подальшим її розслабленням.

Що ж стосується норадреналіну, то цей гормон виробляється не тільки в моменти стресу. Норадреналін – це ще гормон щастя і полегшення. Він синтезується, коли ми дивимося на красиві пейзажі, слухаємо шум прибою або музику. Завдяки впливу норадреналіну людину відвідують геніальні ідеї. Не дарма його ще називають гормоном художників і геніїв.

Норадреналін має і косметологічний вплив: щоки стають рум’яними, а зморшки на обличчі розгладжуються.

А ось невисокий вміст цього гормону може привести людину в депресію. Вироблення норадреналіну можна активізувати почуттями. Дуже гарні “звукові ванни”: під звуки музики, що імітує шум морського прибою, полежте, підклавши під голову м’яку подушку. Закрийте очі і уявіть, як звуки обволікають Ваше тіло…

Адреналіновий і норадреналіновий біотипи

У 1960 році шведський вчений Франкенхойзер зі співробітниками виявив, що у одних людей переважає виділення адреналіну, а у інших – норадреналіну. Відкриття виявилося сенсаційним. У науково-популярній літературі тоді з’явилися публікації про поділ людей на “левів” і “кроликів”. Пізніше було доведено, що існує і третій тип людей.

“Біотип людини – особливості поведінки людини, засновані на реагуванні його симпатико-адреналової системи на дії зовнішнього середовища.”

По правді сказати, у більшої частини людей переважання того чи іншого гормону несуттєве: вони як би знаходяться в рівновазі. Такі люди врівноважені і стійкі до стресу. А ось ті, у кого вироблення гормонів стресу підвищене в 2 і більше разів, потрапляють в групу ризику. Представники цієї групи діляться на три біотипи: адреналіновий, норадреналіновий і змішаний.

  1. Адреналіновий біотип людини (А-тип)

Люди цього типу володіють підвищеною тривожністю, високим почуттям відповідальності і ревнивим ставленням до справи. Такі люди не вміють відпочивати, вони постійно думають про роботу і пов’язані з нею проблеми. Їх постійно долають сумніви і тривоги. Замість того, щоб «сім разів відміряти», вони роблять це мільйон разів і ніколи не заспокоюються.

  1. Норадреналіновийбіотип людини (НА-тип)

Ці люди зовні дуже спокійні, але це враження оманливе. Насправді вони часто відчувають внутрішню напругу. Представники цього типу замкнуті, небагатослівні, потайливі і владні. До їх переваг можна віднести наполегливість, цілеспрямованість, здатність досягати високих результатів у своїй діяльності, вміння долати труднощі і перешкоди.

  1. Змішаний біотип людини (А + НА-тип)

У людей змішаного біотипу підвищений рівень як адреналіну, так і норадреналіну. Їм властиві часті коливання настрою, на будь-яку подію вони відповідають емоційними спалахами – від радості до відчаю і навпаки. Вони завжди трохи артисти, прагнуть бути на виду, привертати до себе увагу. В принципі, це демонстративний (істеричний або істероїдний) тип особистості. Позитивними їх особливостями є розвинена здатність до уяви, тонкість почуттів, здатність співпереживати.

Далі буде…

Поділитися
×