Адреналін VS Норадреналин. Біотипи (Частина 2)

За легендами, знаменитий римський імператор і полководець Юлій Цезар відбирав легіонерів для своїх полків наступним чином: претендента на службу запускали в кімнату, в якій на ланцюгу сидів ведмідь, який відразу кидався на того, хто увійшов. Людина забивалася в кут, ведмідь стояв перед нею на задніх лапах і махав передніми – далі його не пускав ланцюг. Одні люди в цьому випадку бліднули, інші червоніли. Перевага віддавалася першим, так як вони володіли холоднокровністю, витривалістю і волею до перемоги. Зазвичай червоніють люди з переважанням адреналінової реакції: вони в критичні хвилини більшою мірою схильні до гніву,

 

 страху і розгубленості, а в звичайній ситуації проявляють надмірну самовпевненість. Бліднуть люди норадреналінового типу.

У цій частині статті ми продовжимо говорити про біотипи і дамо корисні поради представникам кожного з них.

 

Біотипи і здоров’я

Внаслідок занадто підвищеного почуття відповідальності, людям адреналінового типу завжди дуже складно розслабитися. Вони перевантажують себе службовими справами у вихідні дні і навіть під час відпустки, їх постійно долають сумніви і тривоги. Надлишкові неадекватні нервові навантаження нерідко є причиною гіпертонічної хвороби, тому що адреналін підвищує тонус серцево-судинної системи. Нервова перевтома і зриви призводять до виразкової хвороби шлунка і дванадцятипалої кишки, формування недостатності мозкового кровообігу, що нерідко призводить до інсульту. Тривала дія високих концентрацій адреналіну призводить до посиленого білкового обміну, зменшення м’язової маси і сили, схуднення і виснаження.

Зазвичай люди норадреналінового типу добре переносять критичні ситуації, але дуже важко скидають напругу. Іноді честолюбство може переходити у них в нав’язливий стан, коли свідомість фіксується на неприємних переживаннях, в яких вони звинувачують інших, але не себе. Підвищені внутрішні емоції, підозрілість, агресивність можуть привести як до нервового зриву, так і до серцево-судинного захворювання.

Представникам змішаного типу пережити стрес і його наслідки найважче. «Завдяки» тому, що під час стресу у них виділяються в кров у великих кількостях відразу два гормони, ці надмірно емоційні, чутливі люди найчастіше від неприємних емоцій і важких ситуацій «тікають» в хворобу. Постійно перебуваючи під впливом сильних і суперечливих почуттів, вони часто страждають від безсоння і нервового виснаження.

Цікавий факт!

Синдром Марфана – особлива форма диспропорційного гігантизму – результат системного дефекту сполучної тканини. Вона успадковується домінантно, тобто по вертикальній лінії, але з дуже варіюючими проявами. При повній прояві спостерігаються високий зріст при відносно короткому тулубі, величезні кінцівки, арахнодактилія (довгі павукоподібні пальці), вивих кришталика. Крайня худоба і деформована грудна клітка можуть супроводжуватися пороком серця і аневризмою аорти.

Але при цьому важкому рідкому захворюванні (1: 50000), що істотно скорочує тривалість життя, має місце підвищений викид адреналіну, який підтримує високий фізичний і психічний тонус. Тому воно подарувало людству щонайменше п’ять вражаючих особистостей: Авраама Лінкольна, Ганса Християна Андерсена, Шарля де Голля, Корнія Чуковського, Вільгельма Кюхельбекера. Є впевненість, що систематичні пошуки визначать ще чимало визначних діячів з цією аномалією.

Корисні поради для кожного біотипу

Представники адреналінового біотипу просто створені для екстремальних видів спорту: це і компенсація за нудну, одноманітну роботу, і можливість спалити надлишок гормонів стресу, який не знаходить виходу в звичайному житті. Стрибки з парашутом і заняття альпінізмом, сноуборд і дайвінг – це все Ваше. Не забудьте порадитися з лікарями, якщо є проблеми зі здоров’ям!

617043.TIF

Іноді висока агресивність людей норадреналінового біотипу може створювати їм проблеми, особливо якщо не знаходить виходу “в мирних цілях”. Цим природженим лідерам насамперед потрібно вчитися розслаблятися. Для цього гарні активні види спорту з великими фізичними (а не емоційними) навантаженнями: корисно бігати, плавати, регулярно відвідувати тренажерний зал. Ці заходи дадуть вихід підвищеній агресії, що зменшить ймовірність нервових зривів.

Людям змішаного біотипу не потрібен ні екстрим, ні високі фізичні навантаження. Внести гармонію в своє життя Вам допоможуть медитація і духовні практики, такі як йога. Обов’язково дотримуйтеся режиму і не нехтуйте спокійними прогулянками на свіжому повітрі.

8 ознак нервового напруження

 1. Яка Тягне біль в шиї, плечовому поясі, спині або попереку.
 2. Почуття розбитості після сну.
 3. Відсутність інтересу до сексу.
 4. Відмова від хобі, захоплень і особистого дозвілля.
 5. Неуважність і забудькуватість.
 6. Труднощі в підборі потрібного слова.
 7. Нехтування книгами і журналами на користь телевізора.

Незалежно від біотипів, побороти стрес допоможуть нові методи стресотерапіі:

 1. Сміхотерапія– одна з набираючих популярність технік по зняттю і профілактиці стресу. Існують навіть «клуби сміхотерапії», в яких сеанси проходять на відкритому повітрі і користуються великою популярністю.
 2. Крикотерапія. Причина ефективності крикотерапіі в тому, що при викрикуванняхвиробляється гормон щастя ендорфін. До того ж він – природне болезаспокійливе. Вчені вважають, що навіть десяти секунд гучного крику достатньо, щоб зняти напругу.
 3. Ароматерапія. Ефірні масла здавна відомі своїми лікувальними властивостями. Крім того, вони в змозі допомогти нашому організму в боротьбі з різними джерелами стресу. Заспокоїтися допоможуть олії бергамоту, меліси або лимона. Для зниження рівня емоційної напруги використовуйте жасминове масло, іланг-іланг і масло неролі. Якщо вам потрібно підняти настрій, на допомогу прийдуть олія мускатноїшавлії, герані і розмарину. Розслаблюючим ефектом володіють лавандова і майоранова олії, а також масло троянди.
 4. Арт-терапія, або терапія мистецтвом – це один з найбільш безпечних методів боротьби зі стресом. У нього немає ні протипоказань, ні вікових обмежень. Цей метод часто застосовують для боротьби зі страхами, боязкістю, внутрішньої агресією, а також для вираження емоцій, якиминеможна або ні з ким поділитися. Ефективність арт-терапії в тому, що вона допомагає людині висловити переживання через творчість і побачити їх з боку. Такий підхід до проблеми допомагає зрозуміти її таємні особливості, а значить розв’язати цю проблему або прийняти як даність.

Як бачите, боротьба зі стресом може виявитися дуже приємною, незалежно від Вашого біотипу. Адже на нашому озброєнні цілий арсенал засобів і методик!

Поділитися
×