Антибіотики проти раку – нова панацея?

Одного разу за вечерею британський онколог Майкл Лізанті запитав у своєї восьмирічної доньки Камілли, чим би вона лікувала рак. «Антибіотиками, так само, як хворе горло», – не замислюючись, відповіла дівчинка. Лізанті подумав, що ця гіпотеза нічим не гірша за інші.

Майкл вирішив перевірити дієвість поради доньки і втер трохи крему з антибіотиком доксицикліном в невеликий наріст на своєму обличчі. Зазвичай ця мазь застосовується для боротьби з прищами. Незабаром на його подив новоутворення безслідно пропало, і тоді він зайнявся вивченням впливу антибіотиків на різні види раку.

Ще раніше група вчених під керівництвом Майкла Лізанті з’ясувала, що важливу роль у підтримці активності стовбурових ракових клітин відіграють мітохондрії. Автори провели серію експериментів на клітинах раку молочної залози людини, використовуючи як лабораторні клітинні лінії, так і клітини, взяті у пацієнтів. Виявилося, що в клітинах були підвищені концентрації 62 мітохондріальних білків. Збільшення рівня таких сполук, як кетони і L-лактат, необхідних для роботи мітохондрій, також сприяло пухлинному росту.

І тоді вчені зробили висновок, що використання інгібіторів роботи мітохондрій допоможе знизити частоту рецидивів і зробити лікування пухлин більш ефективним. Це стосується не тільки пухлин молочної залози, але й інших форм раку.

Як з’ясувалося пізніше, деякі антибіотики змушують клітини припиняти виробляти мітохондрії, що живлять енергією стовбурові ракові материнські клітини, які розповсюджують хворобу по організму. Лізанті і його колеги досліджували кілька антибіотиків, побічним ефектом яких є вплив на мітохондрії.

Справа в тому, що мітохондрії еукаріотів мають багато спільного з бактеріями. Існує навіть версія, що мітохондрії – нащадки бактерій, які оселилися в клітинах еукаріот і налагодили з ними взаємовигідну співпрацю. Тому деякі антибактеріальні агенти і впливають на функції мітохондрій. При звичайному застосуванні антибіотиків, досліджених Лізанті, вплив на мітохондрії клітин людини не критичний, але в разі ракових клітин він може мати принципове значення.

Було вивчено вплив 5 широко використовуваних недорогих антибіотиків на клітинні лінії 8 різних типів пухлин і виявлено, що 4 антибіотика ефективно знищували ракові клітини у всіх тестах! Протираковий ефект даних антибіотиків був показаний на клітинах гліобластоми (найбільш агресивної форми раку мозку), раку легенів, передміхурової залози, яєчників, молочної залози, підшлункової залози, а також раку шкіри. Антибіотики знищували ракові клітини, не завдаючи шкоди здоровим тканинам. Цікаво, що найбільш багатообіцяючим в плані протиракової активності став всім відомий доксициклін, широко застосовуваний для лікування акне.

Професор Лізанті вважає, що антибіотики можуть стати дешевим і досить безпечним універсальним засобом лікування від раку. Зараз він збирається перевірити свою теорію на людях, зокрема на жінках, які страждають від раку грудей. Раніше лікарі вже відзначали, що ін’єкції доксицикліну при лікуванні інфекційних захворювань у онкологічних хворих в ряді випадків приводили до того, що пухлини повністю зникали вже через три тижні.

Батьки Камілли відзначили роль своєї доньки в дослідженні, включивши її ім’я в число авторів своєї наукової праці. Лізанті зізнається, що спочатку йому здалася наївною ідея про те, що антибіотиками можна лікувати рак, але донька виявилася права.

Поділитися
×