Антибіотикорезистентність – загроза безпеки людства (Частина 2)

«Якщо ми не будемо вирішувати цю проблему, то через 20 років ми повернемося в 19 століття, коли після найзвичайніших операцій пацієнти будуть вмирати від звичайних інфекцій», – головний медичний офіцер Великобританії, професор Саллі Девіс.

Шляхи вирішення проблеми антибіотикорезистентності

Що нині людство може протиставити настільки стрімкому зростанню стійкості збудників? Створення нових антибіотиків? На жаль, ні. Інноваційні антибактеріальні препарати виводяться на фармацевтичний ринок відносно рідко. Багато фармацевтичних компаній відмовляються їх створювати через нерентабельність – витрати на розробку нового антимікробного препарату за різними оцінками вже перевищують $ 1 млрд. А стійкість до них розвивається, навпаки, дуже швидко.

Звичайно, деякі вчені займаються пошуком альтернативи класичним антибіотикам. Наприклад, останнім часом підвищена увага приділяється пошуку антимікробних речовин в незвичайних місцях: в організмі комах, бактерій, що мешкають в глибинах океанів або в пустелях. Цей науковий напрям ставить перед собою мету виявити хімічні сполуки, які можуть стати основою для розробки нових класів лікарських препаратів. Але сподіватися на відкриття диво-панацеї як мінімум нерозумно.

Так як до будякого антибіотика рано чи пізно бактерії все одно підберуть ключик, людству не залишається нічого іншого, окрім як робити все можливе, щоб це сталося якомога пізніше. Сьогодні ж у світі, і зокрема в Україні, відбувається зворотнє: антибіотики безконтрольно використовуються в клінічній медицині і в тваринництві. За даними ВООЗ, лише в 50% клінічних випадків призначення антибіотиків, наприклад в педіатрії, адекватно, раціонально і обгрунтовано, в інших 50% від застосування даних препаратів можна було б утриматися. Мало кому відомо, що близько 80% антимікробних препаратів, що застосовуються в тваринництві, ідентичні використовуваним в медицині. Безвідповідальні виробники для підвищення рентабельності часто застосовують антибіотики у здорових тварин. Тому на сьогодні основний шлях вирішення проблеми – оптимізація тактики антибактеріальної терапії в стаціонарі і в тваринництві.

            Система інфекційного контролю в Україні

На жаль, на сьогоднішній день в Україні нормативно-правова база,присвячена системі інфекційного контролю, дуже недосконала. Втілення системи інфекційного контролю, яка регламентує клінічний, мікробіологічний та епідеміологічний моніторинг за внутрішньолікарняними інфекціями, дозволило б знизити кількість випадків антибіотикорезистентності в нашій країні, але на місцях воно дуже ускладнене через недостатнє матеріальне забезпечення. Ідея якнайшвидшого впровадження системи інфекційного контролю в усіх лікувальних закладах України сьогодні актуальна як ніколи.

            Місія ВООЗ з питань стійкості до антибіотиків в Україні

Починаючи з 23 листопада 2015 року в Україні працює місія Всесвітньої організації охорони здоров’я з питань стійкості до антибіотиків. Представники місії ознайомляться з бактеріологічними, клінічними і фармацевтичними аспектами системи спостереження і контролю за стійкістю до антибіотиків, а також відвідають заклади охорони здоров’я. За результатами роботи місії будуть розроблені документи щодо вдосконалення системи антибіотикорезистентності.

В рамках Всесвітнього тижня щодо раціонального використання антибіотиків, який проходив 16-22 листопада 2015 року, стартувала кампанія «Антибіотики: застосовуй відповідально». Основною метою кампанії є покращення розуміння проблеми і підходів до використання антибіотиків, щоб вони використовувалися для лікування бактеріальних інфекцій тільки у разі їх призначення дипломованими фахівцями охорони здоров’я.

            Що може зробити кожен з нас?

Свій внесок у зниження темпів антибіотикорезистентності може зробити кожен. Для цього необхідно виконувати певні правила:

  • не використовувати антибіотики в режимі самолікування, без призначення лікаря;
  • не брати антибіотики для лікування вірусних інфекцій, адже вони на них не діють;
  • не брати антибіотики «для профілактики», «щоб нічого не сталося», «для підстраховки»;
  • не кидати пити антибіотик при перших ознаках поліпшення, а повністю закінчувати курс лікування, прописаний лікарем;
  • не змінювати дозування антибіотика, прописане лікарем;
  • якщо курс лікування закінчено, а антибіотик залишився, не варто допивати залишки «бо дорогий і шкода викидати»;
  • не передавайте антибіотик, прописаний вам, іншим людям;
  • якщо лікар не призначив вам антибіотик, це не означає, що йому шкода – це означає, що він вам не показаний. Не варто просити його, скаржитися і бігти до інших лікарів.            
Поділитися
×