Антиоксиданти та інші фітонутрієнти (Частина 1)

Ми еволюціонуємо. І це відбувається навіть на харчовому рівні. Дослідження останніх років підтверджують, що меню людини дуже змінилося. Всього років 40-50 назад було налагоджено масове виробництво м’ясної продукції: виведені нові породи тварин, які ростуть в приміщеннях, швидко набирають вагу – і з цього часу м’ясна продукція стала різко знижуватися в ціні. Якщо людина середнього достатку на початку минулого століття балувала себе м’ясом раз на тиждень, то сьогодні воно доступне практично всім. При цьому за останні 20 років овочі та фрукти стали містити на 20% менше корисних речовин – також через промисловевиробництво.

В результаті склалася вражаюча ситуація: середньостатистична людина здатна дозволити собі харчуватися різноманітно і з задоволенням, проте її меню дуже «обтяжене» м’ясними продуктами, а такі важливі складові раціону, як овочі та фрукти, злакові та бобові культури, чомусь забуті. Сьогодні ми хочемо поговорити про фітонутрієнти і їх колосальну користь для нашого організму.

Що таке фітонутрієнти?

Крім таких основних складових їжі, як білки, жири і вуглеводи, багато продуктів містять компоненти, відомі під загальною назвою «фітонутрієнти». Грецьке слово «фіто» означає «рослина», а термін «нутрієнти» перекладається як «речовини, що підтримують життя». Фітонутрієнти – це наймогутніші компоненти нашої їжі, які допомагають нам боротися з хворобами.

За рекомендацією Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), для того щоб підтримувати нормальний стан здоров’я, ми повинні вживати не менше 400 грамів овочів і фруктів на добу.

Головним чином – в свіжому і сирому вигляді. Ви слідуєте даними порадам? За статистикою, 75% людей до цієї рекомендації ВООЗ не прислухаються. Тому кожній сучасній людині бажано хоча б в загальних рисах знати про те, що таке фітонутрієнти і якими властивостями вони володіють.

Фітонутрієнти є основним компонентом імунної системи рослини. Це потужні цілющі сили, створені природою, щоб захистити рослину від хвороб, пошкоджень, комах, паразитів, спеки, ультрафіолетового випромінювання, отрутохімікатів, від вільних радикалів – агресивних форм кисню. Вживаючи фітонутрієнти, ми отримуємо можливість як би «привласнити» їх захисні сили.

20 століття було століттям вітамінів і мінералів, а 21 століття – це століття фітонутрієнтів. Вітаміни та мінерали допомагають нам залишатися живими, а фітонутрієнти рятують нас від смертельних хвороб.

Наше життя і вільні радикали

Вільні радикали – дуже агресивні молекули. У них є вільне місце для електронів, і це місце вони прагнуть заповнити, віднявши електрон у інших молекул. Наприклад, вони вступають в реакцію з ненасиченими жирними кислотами мембран, порушуючи їх структуру.

Невелика кількість вільних радикалів завжди потрібна нашому організму, вони утворюються для того, щоб справлятися і очищати наш організм від шкідливих мікроорганізмів, вірусів, непрацездатних і мутуючих клітин. Здоровий організм контролює їх.

Однак доведено, що вільні радикали прискорюють процес старіння організму, провокують неправильне функціонування його систем, запальні процеси у всіх тканинах, включаючи нервову систему і клітини мозку. А найголовніше – порушують функцію імунної системи. У науковому світі це називається «перекисне окислення ліпідів», а результат – оксидативний стрес, тобто процес пошкодження клітин в результаті окислення. Вільні радикали порушують ДНК, викликаючи зміни спадкової інформації і ракові захворювання.

Фітонутрієнти-антиоксиданти

Велика частина фітонутрієнтів є антиоксидантами. Антиоксиданти – це речовини, які блокують окислювальний процес, нейтралізують дію вільних радикалів, віддаючи їм свій електрон і роблячи безпечними. У свою чергу самі антиоксиданти теж стають вільними радикалами, але дуже слабкими, і шкоди вони не несуть нашому організму. Можна сказати, що антиоксиданти – це екологічний десант нашого організму.

Далі буде…

Поділитися
×