Апендицит: антибіотики замість скальпеля

Гострий апендицит — одне з найпоширеніших показань до проведення невідкладної операції. Це захворювання зустрічається по всьому світу, і довгий час золотим стандартом лікування було хірургічне втручання.

Перша операція з видалення запаленого апендикса сталася в 1735 році. Її здійснив лондонський хірург, засновник госпіталю святого Георгія по імені Клавдій Амьянд, який успішно прооперував 11-річного хлопчика.

Медицина взагалі дуже консервативна і не любить відмовлятися від традиційних працюючих методик. Однак на користь скасування обов’язкового видалення апендикса при запаленні говорять сучасні дослідження.

Апендикс – частина системи

До недавнього часу цей червоподібний відросток сліпої кишки вважався абсолютно непотрібним. Однак кілька років тому вчені з Медичного центру Університету Дьюка опублікували статтю в The Journal of Evolutionary Biology, в якій повідомляється, що насправді апендикс сприяє підтримці захисної функції організму, так як присутні в ньому скупчення лімфоїдної тканини входять до складу периферичних відділів імунної системи.

Крім того, саме в апендиксі знаходиться своєрідний інкубатор мікрофлори товстої кишки: там розмножуються корисні для організму штами кишкової палички. Тому людям з видаленим придатком складніше відновлювати мікрофлору кишечника після лікування антибіотиками.

Результати досліджень

Аналіз даних з 1970 року показав, що моряки в далеких плаваннях, а також малолітні діти в лікарнях, де не застосовували екстрену хірургію, цілком обходилися без операційного втручання при апендициті. Правда, мова йде тільки про неперфоративні аппендицити (без порушення цілісності червоподібного відростка).

Останнім часом вчені з різних країн світу проводять безліч досліджень на тему того, чи можна лікувати апендицит іншими, безопераційними методами.

Так, кілька років тому вчені з Великобританії провели масштабне дослідження, в якому взяли участь 900 чоловік з запаленнням апендикса. З них 430 були прооперовані, а 470 – приймали антибіотики. Успішність медикаментозного лікування склала 63%, а ще в 37% випадків все-таки потрібна була операція. Важливо також те, що у хворих, які пили таблетки, ускладнення виникали на 31% рідше, ніж у тих, хто був прооперований.

Мало хто знає, що в залежності від будови тіла апендикс у різних людей може перебувати в різних місцях – у когось вище, у когось нижче. Якщо апендикс знаходиться вище, то біль буде відчуватися з правого боку ребер, а якщо він розташований низько – буде боліти в області тазу.

У 2014 році американські лікарі вивчали питання про те, чи можна лікувати антибіотиками дитячий апендицит. Спостереженню дослідників піддалися 77 дітей-пацієнтів у віці від 7 до 17 років. Батькам юних пацієнтів був запропонований вибір лікування: операція чи лікарські препарати. 30 сімей зважилися на застосування антибіотиків, інші 47 вирішили вдатися до більш традиційної форми лікування запалення. Діти, чиї батьки вибрали для них медикаментозне лікування, були поміщені в лікарню і протягом десяти днів під наглядом лікарів приймали ліки. Різке поліпшення стану у першу ж добу лікування спостерігалась у 93% випадків, а хірургічне втручання через погіршення перебігу хвороби знадобилося лише для трьох пацієнтів.

Ще одне дослідження було проведене у Фінляндії. На цей раз контрольна група налічувала 529 осіб. 273 з них перенесли операцію з видалення апендикса, яка у всіх випадках, крім одного, завершилася успішно. Інші 256 хворих після лікування антибіотиками протягом року спостерігалися у лікарів. За цей час повторне лікування — вже у формі хірургічного втручання — знадобилося 70 пацієнтам (27,3%).

Підіб’ємо підсумки

Хоча застосування антибіотиків при апендициті багатьом здається якимось нонсенсом, насправді це дуже дієвий спосіб лікування. Так, він працює не завжди, і бувають випадки, коли без операції не обійтися. Але найчастіше антибактеріальної терапії буває досить для повного одужання від хвороби.

Важливо! Тільки лікар може сказати, який принцип лікування гострого апендициту потрібно застосовувати в кожному конкретному випадку. Якщо лікар стверджує, що краще проводити операцію, то дорослій людині навряд чи варто сперечатися з ним.

Дослідники впевнені, що про можливості застосування антибіотиків проти апендициту повинні дізнатися як можна більше людей, так як хірургічне втручання є оперативним і занадто радикальним методом лікування запалення.

Поділитися
×