Чим не можна запивати ліки?

Про те, що грейпфрутовим соком не можна запивати деякі лікарські препарати, зараз, напевно, чув кожен. Дивно, але ця надзвичайна взаємодія продукту та медичних препаратів була виявлена абсолютно випадково більше 10 років тому! У той час дослідники вивчали взаємодію алкоголю і фелодипіну і використовували суміш алкоголю з грейпфрутовим соком, щоб розбавити смак алкоголю. Яке ж було їх здивування, коли зміст фелодипіну в крові збільшилася в кілька разів, у порівнянні з попередніми дослідженнями. Це викликало побічні ефекти фелодипіну. Подальші дослідження виявили, що саме грейпфрутовий сік викликав збільшення концентрації препарату в організмі.

Справа в тому, що до складу грейпфрутового соку входить речовина, здатна взаємодіяти з деякими ліками, збільшуючи швидкість їх всмоктування в шлунково-кишковому тракті хворого. У соку виявили речовину нарингін, що блокує в печінці фермент, відповідальний за нейтралізацію деяких ліків в організмі. Один стакан грейпфрутового соку може дати максимальний блокуючий ефект, який буде тривати більше 24 годин.

Сьогодні відомо більше 50 популярних ліків від самих різних хвороб, які в поєднанні з грейпфрутовим соком утворюють гримучу суміш. І взагалі, взаємодія грейпфрутового соку з ліками, призначеними для прийому всередину, непередбачувана.

Особливість цитрусового напою особливо небезпечна для літніх людей, які частіше приймають пігулки «від серця» і нерідко при цьому п’ють збагачений кальцієм грейпфрутовий сік. В результаті препарат руйнується повільно, з прийомом нових доз концентрація його збільшується, через що розвивається передозування.

Але найбільшу небезпеку становить поєднання цього соку і гиполіпідемічних препаратів. Поки печінка «зайнята» розбиранням на запчастини інгредієнтів грейпфрута, ліки циркулюють по організму, їх концентрація в крові наростає, досягаючи того небезпечного рівня, коли з’являються все побічні ефекти відразу.

Як виявилося, грейпфрутовий сік може викликати не тільки передозування, а й «недодозування» ліків, роблячи їх застосування неефективним. Першим таким лікарським засобом виявився фексофенадин – препарат від алергії. Уявляєте, приймає любитель грейпфрутів такі ліки, а алергія у нього ніяк не проходить. До подібного ефекту призводить вже відомий вам нарингін.

Є й безліч інших ліків, дію яких знижує грейпфрутовий сік. Наприклад, жінки, що приймають протизаплідні таблетки і п’ють грейпфрутовий сік, в один прекрасний день можуть виявити, що вони трішки вагітні, а ті, хто приймають антидепресанти – що вони зовсім не трішки депресивні. Спектр «чудес» залежить від самого препарату.

Виявляється, подібною негативною дією може володіти не тільки сік грейпфрута, але і апельсиновий, яблучний і, можливо, деякі інші соки. У них виявили речовини, які точно так само блокують всмоктування деяких ліків з травної системи.

Ще більш цікаві спостереження чекають Вас далі. Виявляється, не тільки фруктові соки можуть підносити нам сюрпризи. Наприклад, молоко і молочні продукти можуть нейтралізувати дію антибіотиків тетрациклінового ряду (метациклін, доксициклін і т. д.), хінолони (ципрофлоксацин, левофлоксацин, ломефлоксацин і т. д.) іфлуконазолу (засіб від молочниці). Препарати пеніцилінового ряду і еритроміцин на дух не переносять нічого кислого (ягоди, фрукти, маринади та інші страви з оцтом). Заради антидепресантів потрібно відмовитися від алкоголю, сирів, шоколаду, сосисок, копчених ковбас, яловичини, страв з печінки тварин і птиці, м’яса дичини і диких тварин, кролика, ікри, соєвих соусів, авокадо, бананів, напоїв з кофеїном. Танін, що міститься в чаї, може утворювати нерозчинні сполуки і попросту змушувати випадати в осад деякі ліки (папаверин, кодеїн, еуфілін, серцеві глікозиди і т.д.). Не можна запивати антибіотики «Колою» або «Байкалом», інакше в просвіті шлунково-кишкового тракту можуть утворюватися нерозчинні залізовмісні комплекси, що знижує ефективність антибактеріальної терапії.

Після всього прочитаного виникає логічне запитання: а чим ж тоді можна і потрібно запивати ліки, якщо все настільки серйозно? Відповідь проста. Єдиним універсальним засобом для запивання таблеток була і залишається вода (але не з льодом, а кімнатної температури). Зазвичай достатньо чверті склянки, але в особливих випадках (саліцилати) може знадобитися і більша кількість. Крім того, розводьте за часом прийом препаратів і споживання соків або фруктів. Їжте їх години за дві до прийому ліків або через дві години після.

І наостанок хотілося б сказати кілька слів на підтримку чудового фрукта – грейпфрута. Грейпфрут – типовий нутрицевтик – тобто продукт, який негайно справляє позитивний вплив на стан здоров’я, включаючи профілактику і лікування захворювань. А кілька років тому вчені зробили приголомшливо важливе відкриття: додавання грейпфрутового соку в щоденний раціон ракових хворих у клініках Чикаго (США) посилило дію ліків від раку в три рази! Це дозволило лікарям знизити дозу токсичного препарату і уникнути неприємних побічних ефектів.

Поділитися
×