Чого ми не знали про пробіотики?

Про користь пробіотиків для нашого організму сьогодні знає кожен. Ще Луї Пастер припускав, що наявність правильних бактерій в травному тракті необхідна для доброго здоров’я, і сучасна наука підтвердила його правоту. Все бактеріальне співтовариство нашого організму, загальна вага якого може доходити до трьох кілограмів, настільки важливе для загального здоров’я людини, що його навіть називають «забутим органом».

            Але останні дослідження вчених-медиків показують, що ми ще дуже багато чого не знаємо про властивості корисних бактерій, що населяють наш травний тракт. Виявляється, бактерії, що знаходяться у нас в кишечнику, можуть впливати на роботу мозку!

            Раніше вчені знали, що мозок регулярно посилає сигнали в кишечник, але те, що кишечник також «відповідає» – новина. Як говорить доцент Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі Кірстен Тілліщ, з’єднання мозок-шлунково-кишковий тракт – це дорога з двостороннім рухом.

            Спочатку такий зв’язок вчені змогли спостерігати у піддослідних мишей. Дослідники з Макмастерского університету (Канада) брали здорових мишей і за допомогою антибіотиків позбавляли їх усіх кишкових бактерій. Миші без бактеріальних симбіонтів ставали менш обережними і боязкими. Зміни в поведінці супроводжувалися збільшенням в мозку нейротрофічного фактора мозку (BDNF), який, як прийнято вважати, пов’язаний з розвитком тривожності і депресії. Коли гризунів переставали годувати антибіотиками, кишкова мікрофлора у них відновлювалася, що супроводжувалося зворотними трансформаціями в поведінці та хімічному складі мозку.

            Для підтвердження результатів вчені провели ще один експеримент. Мишам з одним типом поведінки без шлунково-кишкових бактерій вводили мікрофлору мишей з іншим типом поведінки. Тварини, генетично схильні до боязкості, при отриманні бактерій від хоробрих родичів ставали менш обережними і більш схильними до подорожей і дослідження нових територій. Точно так само активні миші, позбавлені мікрофлори, перетворювалися на пасивних і обережних, коли їх «обдаровували» набором бактерій від більш боягузливих побратимів.

            А ось учені з Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі вперше одержали доказ того, що бактерії, які потрапляють в кишечник з їжею, впливають на роботу мозку у людей. В експерименті брали участь 36 жінок у віці від 18 до 55 років. Випробовуваних розділили на 3 групи: одні з них двічі в день чотири тижні поспіль вживали йогурт з пробіотиками, корисними бактеріями, інші вживали молочні продукти, які виглядали і були на смак як йогурт, тільки не містили пробіотиків, а жінки з третьої групи не приймали таких продуктів взагалі.

            Перед початком і після закінчення експерименту учасникам зробили функціональну магнітно-резонансну томографію. Дослідники помітили, що у жінок, що приймали йогурти з пробіотиками, знизилася активність в областях мозку, які пов’язані з емоціями і болем. У той же час активність підвищилася в зонах, відповідальних за прийняття рішень. У жінок, що вживали звичайні йогурти без пробіотиків, результати виявилися проміжними. Виходячи з цього, вчені зробили висновок, що на працездатність головного мозку впливає стан кишкової мікрофлори.

            Зараз вчені збираються з’ясувати, які саме хімічні речовини, що виробляютьсябактеріями в шлунку, так впливають на розумові здібності. За однією з версій, бактерії можуть впливати на наш мозок через блукаючий нерв, який проходить від мозку до шлунку. Бактерії стимулюють його, а він, у свою чергу, стимулює вироблення трансміттерів – речовин, які визначають набір наших думок і почуттів.

            Фахівці вважають, що відкриття зв’язку між мікрофлорою шлунково-кишковоготракту і функціонуванням головного мозку може підштовхнути до пошуку ліків, якідопомогли б вилікувати психічні та неврологічні розлади і навіть контролювати емоційнийстан у людей з хронічними мозковими розладами, такими як хвороба Альцгеймера, хвороба Паркінсона іаутизм.

           Є ще одне цікаве дослідження. Воно довело, що мікроорганізми всередині нас вимагають певних видів продуктів. Наприклад, любителі шоколаду і ті, хто спокійно до нього ставиться, мають різні набори бактерій. Існує безліч бактерій, які змінюють смакові рецептори і настрій. А ще бактерії можуть навіть заражати членів однієї сім’ї перевагами в їжі. Якщо хтось має певні смакові переваги, і ці продукти виявляються в холодильнику, то мікроорганізми інших домочадців теж пристосовуються до такого раціону.

            У 2015 році в Україні з’явився новий комбінований пробіотик – ЛАКТЕН. Дія ЛАКТЕНУ заснована на синергізмі пробіотиків і пребіотиків, за рахунок якого найбільш ефективно не тільки приживаються корисні мікроорганізми – пробіотики в ШКТ людини, але і стимулюється його власна мікрофлора.

ЛАКТЕН рекомендується застосовувати:

  • для відновлення і поліпшення мікрофлори кишечника;
  • для природного захисту кишкової мікрофлори;
  • при антибіотикотерапії;
  • для профілактики та комплексного лікування дисбактеріозу та діареї.
Поділитися
×