Дайте поспати! Причини підвищеної сонливості

Сидячи на роботі, насилу змушуєте себе тримати очі відкритими? Свідомість так і норовить відключитися і постійно хочеться спати? А прийшовши ввечері додому, єдине, чого ви хочете –впасти і заснути? Якщо це про вас, тоді треба терміново задуматися, у чому причина такої підвищеної сонливості і постаратися вирішити цю проблему. Особливо, якщо це триває вже деякий час, і раніше не було довгих недосипань і виснажливих навантажень, які могли призвести до втоми.

Сонливість, як і безсоння, – це розплата сучасної людини за той спосіб життя, який вона веде.

Найбільш ймовірні причини сонливості

Мало кисню!

Чим менше кисню ми вдихаємо, тим менше його транспортується з кров’ю до всіх тканин організму. На більшість органів це не чинить ніякого впливу, але ось тканини мозку дуже чутливі до цього, і навіть при незначній зміні кількості кисню в крові він реагує. Швидше за все, ваша робота пов’язана з тривалим перебуванням у приміщенні.

Що робити? Ваше головне завдання – дихати свіжим повітрям. Використовуйте всі можливі способи: часте провітрювання кабінету, прогулянки в обідню перерву, якщо можливо, добирайтеся на роботу і додому пішки, а вихідні проводьте на природі.

Мало води!

Ваша втома може бути ознакою зневоднення організму. Працюєте ви фізично чи розумово, ваш організм потребує води, щоб він добре функціонував і не перегрівався. Якщо ви хочете пити, то ви вже зневоднені.

Що робити? Пийте воду протягом дня у такій кількості, щоб ваша сеча була світла. Якщо ви запланували фізичну роботу, випийте принаймні дві склянки води за годину до неї, а потім, потягуючи потроху воду протягом всієї активності, випийте ще дві склянки.

Сирість і дощ

У дощову погоду знижується атмосферний тиск, а наш організм при цьому уповільнює серцебиття і сам також знижує артеріальний тиск. Внаслідок цього скорочується кількість кисню, яким, як ми вже говорили, кров насичує всі внутрішні органи, в тому числі і мозок. Як наслідок, під час дощової або сирої погоди у багатьох людей з’являється відчуття сонливості та втоми.

Що робити? Метеозалежним людям потрібно злегка поправити свій спосіб життя: займатися спортом для зняття стресу, правильно харчуватися, бути активнішими, веселішими. По можливості, в дощову погоду краще відкласти монотонну, нудну і сидячу роботу на потім.

Магнітні бурі

Попередження про сильні спалахи на сонці, які й спричиняють магнітні бурі, нерідко можна почути по новинам. На чутливих людей магнітні бурі чинять сильне навантаження. Це проявляється різними симптомами, серед яких такі, як почуття втоми, сонливості і слабкості.

Що робити? Якщо під час магнітних бур у вас спостерігаються симптоми втоми і сонливості, важливо знати, що сховатися в будинку від цього не вдасться, а перебування на свіжому повітрі навіть навпаки повинно допомогти. Якщо з симптомів спостерігаються в основному тільки сонливість, втома і розбитість, то можна пити каву (міцний чай) протягом дня, але в помірних кількостях.

Нестача вітамінів

Ще однією причиною сонливості може бути брак таких вітамінів та мікроелементів: пантотенової кислоти (вітамін B5), вітаміну B6, рутина (з групи вітаміну P), вітаміну D і йоду.

Що робити? Почитайте в інтернеті, в яких продуктах містяться ці вітаміни і мікроелементи, і негайно введіть їх в свій раціон. Також можна звернутися до лікаря, щоб він підібрав відповідні полівітаміни.

Неправильне харчування

Нестача енергії, а в наслідок і підвищена сонливість, може бути викликана неправильним харчуванням. Ви можете відчувати себе млявим, якщо вживаєте занадто багато жирної їжі, часто перекушуєте фаст-фудом, переїдає, тому що цілий день нічого не їсте, а потім об’їдається на ніч.

Що робити? Зменшите навантаження на травну систему. Постарайтеся харчуватися натуральними, по можливості екологічно чистими продуктами.

Шкідливі звички

Як куріння, так і зайвий алкоголь можуть призвести до підвищеної сонливості і втоми. Куріння знижує здатність легень захоплювати кисень і погіршує кровообіг. А алкоголь, як всім відомо, в першу чергу б’є по печінці, чого вже достатньо. Одними із симптомів нездорової печінки і є підвищена стомлюваність, млявість.

Що робити? Тут все просто! Кидайте курити і не зловживайте алкоголем. Ваш організм скаже вам спасибі.

Занадто багато кави

Кофеїн в помірних дозах може поліпшити жвавість розуму і концентрацію уваги, але занадто великі дози кофеїну збільшують частоту серцевих скорочень, артеріальний тиск і можуть призвести до синдрому підвищеної нервово-рефлекторної збудливості. Дослідження показують, що якщо пити багато кави, то можлива поява втоми.

Що робити? Знову ж таки, відповідь очевидна. Скорочуйте вживання кави, чаю, шоколаду, прохолодних напоїв і будь-яких ліків, що містять кофеїн. Тільки робіть це поступово, оскільки раптове припинення прийому кофеїну теж може стати причиною підвищеної втоми.

Гормони не в порядку

Гормони щитовидної залози регулюють обмін речовин і допомагають бути енергійним. При їх нестачі – гіпотиреозі – обмінні процеси сповільнюються. А у чоловіків, наприклад, постійна сонливість і втома може бути викликана запальними процесами в передміхуровій залозі (простатит), які можуть протікати і безсимптомно, а згодом приводити, крім усього іншого, до гормональних порушень.

Що робити? Виявити недугу допоможуть аналізи крові на гормони. Відвідайте лікаря і він скаже, які аналізи вам варто здати.

Інші захворювання, що викликають сонливість

Причини підвищеної стомлюваності та сонливості можуть критися в безлічі захворювань, які виснажують організм. Це можуть бути і серйозні захворювання на ранніх стадіях, які ще не почали проявлятися в інших симптомах, а також хронічні, що давно є в організмі. Деякі з них: залізодефіцитна анемія, цукровий діабет, захворювання серцево-судинної системи, інфекційні захворювання, прихована інфекція сечових шляхів, синдром хронічної втоми і фіброміалгія, синдром відстроченої фази сну, астеноневротичні стани.

Ще однією найбільш частою і небезпечною причиною різкої денної слабкості і сонливості є синдромом обструктивного апное сну. Для цього захворювання характерна виражена денна сонливість, яка супроводжується втомою, млявістю, слабкістю, а також неврологічні розлади, обумовлені порушенням структури нічного сну.

 

Поділитися
×