Діарея мандрівника. Як не зіпсувати довгоочікувану відпустку?

Людину роблять щасливою три речі: любов,

цікава робота і можливість подорожувати.

Іван Бунін

Літо – пора відпусток і подорожей! Хочеться швидше закінчити всі невідкладні справи на роботі, зібрати валізу і полетіти назустріч морю, сонцю, незвіданим місцям і пригодам. Наближається відпустка, про яку всі так мріють і якоїтак чекають. Але навіть найцікавішу подорож може з легкістю зіпсувати така поширена проблема, як розлад кишечника. Для цієї недуги, що часто виникає у туристів, є навіть спеціальний термін – діарея мандрівника.

Діарея мандрівників (“diarrheo turista”) – розлад функцій шлунково-кишкового тракту у новоприбулих в іншу кліматичну зону, зокрема у туристів. Незважаючи на свою «поетичну» назву, діарея мандрівника – досить неприємна проза життя, з якою стикається до 75% туристів, які зазнають цей стан один або більше разів протягом однієї подорожі. Щорічно реєструється приблизно 10-20 млн. випадків діареї мандрівників. Проявами захворювання є: нудота, блювання, бурчання в кишечнику, переймоподібні болі в животі, рідкий стул більше трьох разів на добу, нерідко спостерігаються короткочасна лихоманка (в 76% випадків), озноб і болі в суглобах і м’язах.

Найчастіше побоюватися, що вас настигне діарея мандрівника, потрібно, якщо ви відправляєтеся в тропічні і субтропічні регіони (Африку, Центральну і Південну Америку, Південно-Східну Азію), хоча бувають різні випадки. Жаркий клімат екзотичних країн збільшує шанси на вживання зіпсованої чинеякісної їжі або забрудненої води, а це і є основна причина розладів кишечника. Хвороботворні мікроорганізми потрапляють у воду і на продукти з рук хворої людини, тому можна заразитися при вживанні їжі, купленої у вуличних торговців або приготованої в місцевих кафе і ресторанах. Як правило, розлади кишечника виникають не раніше 4-го дня після приїзду на нове місце. Пік захворюваності припадає на 7-10-й день, а ось через 2 тижні після приїзду ризик появи діареї істотно знижується.

Діарею мандрівників викликають різні мікроорганізми: бактерії (в 80-85% випадків), віруси (в 5% випадків), найпростіші (приблизно в 10% випадків). Зазвичай після зараження інкубаційний безсимптомний період триває від 12 до 72 годин, після чого виникає діарея, яка носить швидкоплинний характер і повністю зникає через 3-5 днів. Іноді лікарі говорять і про інші причини розладів під час подорожей, такі як помилки харчування, наприклад, велика кількість грубої рослинної їжі, алергічні реакції на незнайомі харчові продукти, а також неврози і хвилювання, пов’язані з незвичними умовами.

Що потрібно знати, щоб уберегтися від розладів кишечника під час подорожі?

  • Не пийте сиру воду. Пити можна тільки ту воду, в якості якої ви впевнені, – кип’ячену, бутильовану, очищену за допомогою спеціальних антисептиків. Намагайтеся не вживати напої з додаванням льоду, так як лід найчастіше робиться з води з-під крана;
  • Перед їжею обов’язково мийте руки з милом;
  • Намагайтеся не їсти фруктів і овочів, вимитих водою з-під крана (якщо такі фрукти і овочі потрібно їсти зі шкіркою);
  • Не купайтеся у водоймах, де вода може бути забруднена бактеріями. А при купанні в будь-якій водоймі і навіть в душі ні в якому разі не допускайте ковтання води;
  • Намагайтеся вживати тільки ті продукти, які пройшли термічну обробку. По можливості не їжте страв із сирих або недостатньо оброблених м’яса та морепродуктів, не пийте непастеризоване молоко і молочні продукти. Краще не вживати продукти, куплені у вуличних торговців;
  • Викидайте продукти, що залишилися після прийому їжі, і не допускайте їх зберігання та повторного підігріву. Діарея в дорозі часто виникає з причини неправильного зберігання продуктів харчування без контролю над їх термінами придатності. Перевіряйте напої, що випускаються в банках і пляшках, на предмет цілісності упаковки і терміну придатності.

 

Що робити, якщо вас все-таки не оминула діарея мандрівника?

Лікування діареї мандрівників необхідно починати відразу після появи перших ознак захворювання. Важливо якомога раніше почати поповнювати втрати рідини, значить, необхідно рясне пиття. Також необхідно виключити з раціону продукти, які посилюють діарею і розлади травлення – це всі незнайомі блюда, продукти з великою кількістю ефірних олій, жиру, клітковини і екстрактивних речовин. Дозволяються лише теплі відварені або зроблені на пару страви.

Якщо прояви хвороби вдалося усунути протягом 24 годин, то подальше лікування не проводиться. Якщо вони зберігаються протягом більше 24 годин, то лікування триває 2 і більше днів. Якщо випадок серйозний, призначаються лікарські протидіарейні засоби і антибіотики. Зазвичай курс лікування – 3-5 днів.

При діареї мандрівника лікарі радять не забувати про пробіотики. Вони допоможуть врегулювати рівновагу флори кишечника, особливо якщо вам призначили антибіотикотерапію. Корисні мікроорганізми у складі пробіотиків зупиняють розмноження хвороботворних мікробів, стимулюють вироблення інтерферону і таким чином підвищують захисний потенціал людського організму.

Якщо ви підозрюєте, що під час поїздки зіткнетеся з ризиком отримати таку неприємність, як діарея мандрівника, займіться підготовкою до поїздки заздалегідь. Фахівці радять почати приймати пробіотики за шість-сім днів до поїздки і продовжувати їх прийом під час подорожі – це допоможе запобігти розвитку несприятливих проявів хвороби.

Кращий профілактичний і терапевтичний ефект дають синбіотики, наприклад, ЛАКТЕН від ТМ ФарсіФарм. ЛАКТЕН об’єднує в собі пробіотики і пребіотики, за рахунок чого корисні мікроорганізми не тільки краще приживаються в кишечнику, але й відбувається стимуляція його власної корисної мікрофлори.

Поділитися
×