Діарея – прикра неприємність або хвороба?

Про цю недугу не прийнято говорити вголос, але тим не менше всі знають про її існування. Йдеться про діарею, або рідкий стул. Це один з найбільш поширених синдромів різних захворювань і порушень з боку травної системи. Чому ж діарея з’являється і які методи її лікування і профілактики?

Причини діареї

Найчастіша причина діареї – інтоксикація, яка служить причиною розладу шлунково-кишкового тракту. Це може бути вживання в їжу зіпсованих продуктів, зараженої води, потрапляння мікробів в організм з брудних рук, з немитих фруктів. Також має місце так званий «синдром мандрівника». Але існує і ряд інших причин, що призводять до частого рідкого стулу. Це:

 • Реакція організму на деякі ліки, наприклад антибіотики.
 • Хронічні захворювання шлунково-кишкового тракту (гастрит, панкреатит і т.д.).
 • Порушення обміну речовин, синдром подразненого кишечника.
 • Харчова алергія і харчова непереносимість.
 • Стреси й емоційні розлади.

Методи лікування діареї

Існують загальні правила позбавлення від діареї, незалежно від її причини.

 1. Дієта

Не секрет, що одні продукти надають в’яжучу дію і сприяють «закріпленню» стулу, інші нейтральні, а треті стимулюють моторику кишечника, вироблення слизу, а значить, здатні погіршити ситуацію. Тому при проносі в першу добу від початку захворювання пропонується пити чорний чай, чорничний кисіль або відвар черемхи, їсти підсушений білий хліб; потім додаються відварені і протерті м’ясо, риба і овочі, слизові каші. А ось про прянощі, сирі овочі, буряк і сливи, інжир і абрикоси варто згадати лише після одужання.

 1. Поповнення втрат рідини

Основна небезпека тривалого розладу кишечника – зневоднення організму. При цьому пити багато звичайної води – не вихід. Пацієнту потрібно вживати регідратуючі суміші: чай з цукром, морси, бульйони або підсолену воду з глюкозою (на 1 літр води візьміть 1 столову ложку цукру, 1 чайну ложку кухонної солі і чверть чайної ложки харчової соди). Іншими словами, необхідна рідина, яка компенсує втрату цукру і мінеральних солей. Бійтеся алкоголю, кави, молока і фруктових соків.

 1. Сорбенти

До них відносяться активоване вугілля, каолін (біла глина), карбонат і глюконат кальцію, солі вісмуту, які практично не всмоктуються в кишечнику і сприяють ущільненню калових мас, препарати лігніну і т. д. Сорбенти здатні зв’язувати і виводити з кишечника рідину і газ, віруси, бактерії і токсини. Вони ефективні при інфекційних діареях, зменшують метеоризм при синдромі подразненого кишечника, а ось при порушенні всмоктування (ентеропатія, амілоїдоз), такі препарати можуть погіршити симптоми дефіциту харчування. Не слід забувати, що препарати цієї групи здатні зв’язувати і лікарські препарати, тому потрібно приймати їх з розривом у часі, бажано не менше 2 годин.

 1. Засоби, що зменшують кишкову секрецію

Це нестероїдні протизапальні препарати. Їх використовують короткими курсами при гострих бактеріальних діареях: в першу добу від початку захворювання.

 1. Фітотерапія

Ефект більшості «в’яжучих» трав теж заснований на зниженні кишкової секреції: кора дуба і шишки вільхи, плоди черемхи, корінь перстачу, квіти ромашки століттями застосовувалися в народній медицині для лікування діареї.

 1. Ферменти

Вони особливо показані при діареї, пов’язаної з порушенням всмоктування і порожнинного травлення. Перевага у препаратів, що не містять жовчні кислоти.

 1. Препарати, що діють на моторику кишечника

Вони дійсно ефективно діють при функціональних порушеннях, пов’язаних з посиленням моторики (при синдромі подразненого кишечника). Можна їх застосовувати і при хворобі Крона. Однак при інфекційних діареях використовувати їх небажано. Уповільнення евакуації калу з кишечника затримає в організмі токсини і бактеріальні агенти, тобто не прискорить, а сповільнить одужання. Знижують моторику кишечника і холінолітики, а також спазмолітики. Їх можна використовувати в перші дні при гострій діареї, особливо якщо вона супроводжується болями в животі.

 1. Пробіотики

Облігатна мікрофлора кишечника забезпечує нормальне травлення і всмоктування. При діареї вона завжди зазнає змін. Для її відновлення використовують препарати, що містять облігатну кишкову флору. Комплексний пробіотик ЛАКТЕН розроблений провідними фахівцями концерну Lallemand Health Solutions/Institut Rosell-Lallemand (Canada), який є світовим лідером в розробці нових пробіотиків. До складу ЛАКТЕНУ, крім прибіотиків, входять і пребіотики – живильне середовище для корисних бактерій. За рахунок цього найбільш ефективно не тільки приживаються корисні мікроорганізми в шлунково-кишковому тракті людини, а й стимулюється його власна мікрофлора.

Коли потрібно звернутися до лікаря?

У більшості випадків діарея проходить протягом 1-2 днів і для її лікування не потрібна медична допомога. Однак в деяких ситуаціях звернутися до лікаря необхідно:

 • діарея триває 3 дні або довше
 • присутність в стулі крові
 • висока температура тіла (більше 38,5° C)
 • виділення рясного водянистого стулу частіше 15-20 разів на добу
 • діарея супроводжується порушеннями свідомості
 • сильне зневоднення або неможливість поповнити запас рідини в організмі

Профілактика!

1) Мийте руки після відвідування туалету, а також перед їжею. Руки потрібно мити теплою водою з милом. Після готування, особливо якщо ви тримали в руках сире м’ясо, обов’язково потрібно ретельно вимити руки.

2) Будьте обережні з продуктами харчування. Непастеризовані молочні продукти, яйця, птиця і м’ясо можуть містити бактерії, що викликають діарею й інші проблеми шлунково-кишкового тракту. М’ясо повинно пройти повну термічну обробку. Ретельно мийте кухонні дошки і ножі. Не залишайте приготовані продукти в теплі надовго, тому що це може спровокувати розмноження небезпечних бактерій.

3) Якщо ви подорожуєте, не пийте сиру воду або будь-яку неочищену воду, особливо невідомого походження. Пити краще воду відомих виробників, розфасовану в пляшки або банки. Для очищення місцевої води її необхідно кип’ятити 15 хвилин. Також ні в якому разі не можна їсти немиті фрукти та овочі (бажано мити їх тільки в чистій воді і дуже ретельно, а ще краще очистити від шкірки).

Поділитися
×