Дивовижні захисні механізми нашого організму

Наш організм – колосальна і неймовірно складна система, найдивовижніший механізм, який існує в природі. Людське тіло приголомшує загадками і можливостями, і навіть доктора і вчені не перестають дивуватися його унікальній будові. Настільки унікальному механізму, безперечно, потрібна така ж складна і хитра система захисту від зовнішніх і внутрішніх загроз. Сьогодні ми поговоримо про деякі захисні механізми нашого організму, які стали занадто звичними, і тому ми навіть не замислюємося про їх значення. Хоча якщо вже розібратися, є чому здивуватися!

Плакати корисно!

Є кілька причин, за якими на наших очах з’являються сльози, проте в будь-якому випадку вони мають корисні властивості і є захисною реакцією організму. Наприклад, часто сльози бувають викликані сильними емоціями і переживаннями. У важку хвилину в організмі виділяється велика кількість гормонів стресу, а всім відомо, що стрес негативно впливає на наше здоров’я. Так ось, слізна рідина якраз і виводить ці гормони через очі.

Коли в очі потрапляє пил або інші дрібні частинки, виділяються сльози з підвищеним вмістом білка лізоцим, який має антибактеріальну властивість. Сльози омивають очі, очищають і виводять все чужорідне назовні. А якщо очі пересихають, наприклад, від сильного вітру або довгого сидіння за комп’ютером, то сльози зволожують рогівку.

Це дивовижно, але у людей з дефектами зору сльози навіть постачають рогівку відсутніми елементами, так як у неї немає власного кровопостачання. А ще сльоза здатна утворювати плівку на зразок лінзи на поверхні рогівки, і тоді гострота зору покращується!

Прокинувся, потягнувся…

Наше тіло потребує руху, а уві сні воно його позбавляється. За всю ніч ми приймаємо не більше трьох поз: на спині, на лівому і на правому боках. М’язи вночі не працюють, тому в них застоюється кров. Як тільки ми прокинулися, нам потрібно підготувати організм до фізичних навантажень, які чекають на нього протягом дня. Адже коли м’язи “дубові”, важко виконати навіть елементарну дію. Тоді мозок посилає сигнал, що потрібно потягнутися. При потяганні відбувається відтік застійної крові і поліпшується її циркуляція. М’язи стають м’якше і еластичніше, тіло гнучкішим, піднімається настрій.

Якщо ми довго сидимо, наприклад, за комп’ютером під час робочого дня, відбувається те ж саме: кров застоюється в м’язах. І солодко потягнувшись, ми допомагаємо нашому організму увійти в робочий режим.

Позіхання – не ознака нудьги

Позіхання – зовсім не ознака нудьги, а важлива захисна реакція. А захищає нас позіхання від нестачі кисню. І справа зовсім не в тому, що там, де ви знаходитеся, його мало. Коли ми найчастіше позіхаємо? Правильно, вранці і ввечері. Ближче до ночі організм готується до сну, тому наше серцебиття сповільнюється, падає тиск. Якщо ми лягаємо в ліжко і засипаємо, нам досить вдихуваного кисню. Але якщо ми продовжуємо не спати, робимо якісь рухи, серце починає частіше битися, і організму не вистачає кисню. Він вимагає більший обсяг, який можна отримати, глибоко позіхнувши.

З ранку, знову ж таки, вставши з ліжка, ми починаємо рухатися, а ще сплячий організм відчуває нестачу кисню, тому ми знову починаємо часто позіхати.

Чим частіше ми позіхаємо, тим більше збагачуємо киснем організм. Так що позіхання – дуже корисна функція.

До мурашок!

«Мурашки», як ми зазвичай називаємо ці пухирці, так само, як і сльози, можуть бути викликані декількома причинами. Однак, в будь-якому випадку, це всього лише захисна функція організму, яка призводить до скорочення маленьких м’язів навколо волосяних ложе.

Найголовніша функція пупирок – зменшення виділення тепла через пори в шкірі. При появі «мурашок» пори закриваються, і тепло не виходить назовні. Так нам куди простіше зігрітися в несприятливих кліматичних умовах. Ще «мурашки» з’являються, наприклад, коли нас переповнюють емоції. У цьому випадку також в організмі змінюється температура, і ми відчуваємо легкий холодок по шкірі, що призводить до утворення «гусячої шкіри».

Гикавка, перейди на Федота!

Гикавка – справа неприємна і набридлива. Але нічого не поробиш, це теж захисний механізм нашого організму. Він виникає через тиск на блукаючий нерв. Нерв йде від мозку до черевної порожнини. Спільно зі стравоходом він проходить через вузький отвір в діафрагмі, відходить до шлунку та інших органів.

Тепер, припустимо, ви занадто щільно поїли, занадто різко вдихнули, прийняли якусь невдалу позу – і внаслідок цього блукаючий нерв може стиснутися або травмуватися. А це загрожує порушеннями в роботі внутрішніх органів. Щоб запобігти біді, включається захисна функція – гикавка. Як це відбувається? Як тільки виникла небезпека, організм миттєво посилає сигнал в центральну нервову систему, і вона призводить в активність діафрагму і міжреберні м’язи.

Будьте здорові!

Чхання і кашель мають схожу природу. За допомогою того й іншого організм захищається від подразників в дихальних шляхах. Якщо в дихальні шляхи потрапляє чужорідне тіло – будь то хлібна крихта, пил, мелений перець і так далі, ми чхаємо або кашляємо, і разом з потоком повітря назовні вилітають всі подразники. Те ж саме відбувається під час застуди. За допомогою чиха і кашлю організм позбавляється від мокротиння в бронхах і від слизу в носі.

Нічні судоми

Уявіть: ви в своєму затишному ліжку, ніжитеся на м’якій подушці і вже готові провалитися в здоровий міцний сон… І тут: бац! Все ваше тіло ніби б’ють струмом. В цей час всі ваші м’язи скорочуються так сильно, що вас аж підкидає на ліжку і ви моментально прокидаєтеся.

І це теж захисна реакція організму! Справа в тому, що, коли ви починаєте засипати, частота дихання різко знижується, а пульс злегка сповільнюється, м’язи розслаблені, а в сукупності подібний стан мозок помилково сприймає як передсмертне. Тому він і намагається вас негайно ж врятувати.

Тут пам’ятаю, тут не пам’ятаю!

Ви, напевно, чули, що якщо з кимось відбувається ситуація, яка є для його психіки занадто травматичною, мозок як би відключає ці спогади, і досить часто люди не можуть пригадати деталі неприємності, що сталася з ними. Це часто трапляється з жертвами насильства, людьми, котрі пережили аварії і катастрофи, сильні стихійні лиха, смерть близького.

Втрата пам’яті – теж захисна функція організму. Мозок просто перестає зберігати травмуючі нас спогади, щоб нам легше було пережити те, що сталося.

До речі, те ж саме трапляється, коли великі дози алкоголю надходять в організм – людина часто нічого не пам’ятає. А справа в тому, що система людини сприймає це як перевантаження, і мозок відключається.

Зморшки на пальцях

Якщо ви довго поплаваєте в море або засидитеся у ванній, шкіра на ваших пальцях розбухне і зморщиться. І це теж захисний механізм організму. Розпухлі подушечки пальців відіграють важливу роль. Вся справа в тому, що, коли організм стикається з підвищеною вологістю, він розуміє, що там може бути слизько. Тому шкіра на кінчиках наших пальців негайно починає перетворюватися для того, щоб підвищити її зчеплення з гладкими поверхнями.

Поділитися
×