Ензими – труженики нашого організму

Живий організм – відкрита система, яка підтримується в стані рухомої рівноваги. В наш організм постійно надходять одні речовини і виводяться інші. Щоб забезпечити такий обмін, в кожній окремо взятій клітині одночасно або послідовно протікає незліченна кількістьхімічних реакцій, які строго узгоджені. Без узгодження та контролю процесів життєдіяльності виник би хаос, який привів би до відмирання клітин, хвороби і загибелі організму.

На клітинному рівні роль регуляторних і контрольних механізмів грають ензими – «робітники на конвеєрі клітинних фабрик». Але що це за речовини, про які переважна більшість людей дуже мало знає?

Слово «ензими» грецького походження (en – тобто всередині, zyme – тобто закваска). А в латинській мові слово fermentum також означає «закваска», або «бродіння». Так що терміни «ензими» і «ферменти» – це одне і те ж. І саме завдяки такій ось заквасці в нашому організмі щомиті відбувається величезна кількість хімічних процесів.

Ензими, або ферменти, необхідні для переварювання харчових продуктів, стимуляції діяльності головного мозку, процесів енергозабезпечення клітин, відновлення органів і тканин. Функція кожного з них унікальна, тобто кожен фермент активізує тільки один біохімічний процес. У зв’язку з цим в організмі існує величезна кількість ензимів – більше 3000!

Відкриття ензимів відбулося в 1814 році завдяки перетворенню крохмалю в цукор. Таке перетворення сталося в результаті впливу ферменту амілази, виділеного з проростків ячменю. У 1836 році був відкритий фермент, названий надалі пепсином. Він виробляється в нашому шлунку самостійно і за допомогою соляної кислоти активно розщеплює білки. А в дріжджовий трансформації спиртове бродіння викликає фермент під назвою зимаза.

Основна переробка компонентів їжі відбувається в тонкому кишечнику під дієюпанкреатичних ферментів, що виділяються підшлунковою залозою і стінкамитонкої кишки. Однак рослинні ензими, що містяться в їжі, починають працювати вже в шлунку (процес аутолізу), принаймні, за годину до того, як їжа потрапляє в тонкий кишечник. Ключовий момент – цей процес може йти тільки в тому випадку, якщо їжа містить живі ензими, чи не була термо або хімічно оброблена, не нагрівалася вище 40 градусів.

Аутоліз – це саморозчинення їжі своїми власними ферментами в шлунку під дією шлункового соку. Для наочності цього процесу був проведений експеримент. У дві посудини налили шлунковий сік хижака і помістили в одну посудину живу жабу, а в іншій – варену. Результат виявився несподіваним – перша жаба зникла безслідно, а друга лише поверхово змінилася. Якби їжу розчиняв шлунковий сік – результат в обох судинах мав би бути однаковим. Цей експеримент доводить, що організм жертви розчиняють, розбирають по шматочках його ж власні ензими, що знаходяться в лізосомах кожної клітини. Включають цей процес мікроскопічні іони водню, що містяться в шлунковому соку і володіють дивовижною проникаючою здатністю.

Набагато важливіше для нас те, що аутоліз відбувається і в рослинній їжі, яку ми можемо без проблем вживати в сирому вигляді. Вся рослинна їжа наповнена ензимами для свого саморозчинення.

Можна зробити висновок, що чим більше у вашому раціоні натуральних сирихпродуктів, тим більше ви полегшуєте своїм клітинам роботу з виробництва власнихферментів, допомагаючи їм економити енергію. А якщо ви вживаєте переважно варену або смажену їжу, ви позбавляєте свій організм живих ферментів і змушуєте свої клітини посилено виробляти відсутні ферменти. На жаль, працюючі без відпочинку клітини перевантажуються, швидше старіють і вмирають.

Не забуваючи з’їдати щодня свіжі овочі і фрукти, ви тим самим збагачуєтеорганізм життєво важливими ензимами. Є вони і в свіжовичавлених соках. Чемпіонами за вмістом ензимів є: яблука, банани, ананас, папайя, авокадо, горіхи, хрін, часник, огірки, мед, соя, зелені паростки насіння і зерен.

Пам’ятайте, що підвищена кількість ензимів потрібна організму в період одужання, при сильній перевтомі, різного роду запаленнях, підвищених навантаженнях.

Особливості ензимів

  • Не виносять високих температур, при нагріванні руйнуються. Тому в смаженому мигдалі не варто шукати цінних ферментів – вони є тільки в сирому.
  • При зниженні температури ензими не діють, тому перш ніж з’їсти фрукти або овочі, заздалегідь вийміть їх з холодильника.
  • Що особливо приємно: їх не можна переїсти. Скільки організму необхідно, таку кількість ензимів він і засвоїть.

 

Це цікаво

На дії рослинних ензимів заснована теорія вегетаріанства сиромоноїдів. Вони вживають в їжу тільки сирі рослинні продукти строго одного виду за один раз, вважаючи, що при цій дієті в їжі зберігаються всі ензими. Це призводить до самоперетравлення їжі в шлунково-кишковому тракті без необхідності вироблення власних ензимів. В результаті відроджується мікрофлора кишечника, поліпшується процес вироблення тепла в організмі. Всі ці фактори зменшують навантаження від переробки продуктів, і людина може використовувати вивільнені резерви на відновлення здоров’я.

Поділитися
×