Ерозія шийки матки. Сучасні методи лікування

            Ерозія шийки матки – одне з найпоширеніших гінекологічних захворювань. Вона зустрічається практично у кожної другої жінки, у тому числі у 15-20% молодих жінок, що не народжували. У зв’язку з широкою поширеністю цього захворювання, часто жінки не сприймають проблему всерйоз і не застосовують ніякого лікування. Але ми хочемо застерегти: ерозія шийки матки – це не застуда, і сама по собі вона не пройде. Ну, хіба тільки якщо вона не викликана фізіологічними змінами в молодому організмі, що трапляється вкрай рідко. У цьому випадку вона дійсно зазвичай проходить сама по собі приблизно через 10-14 днів. Крім цього, ерозія може пройти сама по собі ще в одному випадку – після пологів, тому що, як відомо, в цей період відбувається оновлення тканин матки і шийки матки. Але сподіватися на таку вдачу не варто – вона посміхається далеко не всім, хто народив.

            Ерозія шийки матки, а якщо висловлюватися більш професійно, ектопія – це порушення цілісності, дефект слизової оболонки вагінальної частини шийки матки. Як правило, захворювання протікає безсимптомно, але можливі і такі прояви ерозії, як незначні кров’янисті виділення, болі під час або після статевих контактів, у рідких випадках рясні кров’янисті виділення. Це захворювання вимагає ретельного обстеження і негайного початку лікування. Найбільша небезпека невилікуваної ерозії полягає в тому, що ерозія, як і будь-які інші пошкодження шийки, – це фон для майбутніх можливих злоякісних перетворень в тканинах. І чим більш запущений процес, тим вище ризик ускладнень.

            Сучасні методи лікування ерозії шийки матки

Якщо раніше лікарі, діагностувавши ерозію, безапеляційно заявляли: “Треба припікати!”, то сьогодні погляди на лікування докорінно змінилися. Тепер мова про припікання може йти тільки у випадку, якщо жінка вже народжувала, бо після припікання залишаються рубці на шийці матки, а для молодої жінки це неприпустимо.

Так як причини захворювання можуть бути дуже різними, насамперед потрібно з’ясувати, що саме спричинило пошкодження тканин. Провокувати ерозію можуть збій в роботі імунної системи, порушення балансу мікрофлори статевих органів, статеві інфекції, травми шийки матки при оперативних втручаннях і т. д. Після з’ясування причини лікар призначає комплексне лікування, яке направлене як на відновлення слизової шийки, так і на боротьбу з першопричинним фактором.

Найчастіше ерозія шийки матки протікає на тлі статевих інфекцій, тому першим ділом пацієнтці призначають антибактеріальні, протигрибкові, противірусні препарати, після чого здають контрольні аналізи. Визначивши, що інфекція переможена, приступають безпосередньо до лікування уражених ділянок слизової шийки.

Хірургічні методи лікування

До сучасних хірургічних методів лікування ерозії шийки матки відносять діатермокоагуляцію, лікування лазером, кріотерапію і радіохвильовий метод.

Діатермокоагуляція. Цим складним терміном називають один із способів лікування ерозії шийки – припікання струмом. Після цієї процедури на місці ерозії з’являється опік, а потім рубець. Треба сказати, цей метод вже давно став пережитком минулого, тому як припікання струмом використовувалося для лікування пошкоджених тканин ще в 19 столітті. Процедура ця неймовірно болюча і досить небезпечна і, хоча апарат діатермокоагуляції є практично в кожній гінекологічній клініці, жоден сучасний лікар не призначить її пацієнтці, якщо можливі інші способи лікування. Після діатермокоагуляції можливі такі негативні наслідки, як загострення запалень, безпліддя, проблеми з нормальним виношуванням дітей, гематоми, кровотечі та інші.

Кріотерапія – це метод лікування ерозії шийки матки, при якому на пошкоджену поверхню впливають рідким азотом. Під час процедури азот направляється строго на уражені тканини, а здорові залишаються недоторканими. Кріотерапія (або кріодеструкція) – це безболісна процедура, вона не залишає ніяких ранок і рубців, підходить для всіх жінок, але не підходить для лікування глибоких ушкоджень слизової.

Лазеротерапія. Припікання лазером, або лазерна коагуляція, – це один з найсучасніших і найменш небезпечних хірургічних методів лікування. Така процедура дозволяє лікувати як поверхневі, так і глибокі пошкодження шийки матки, тому як глибина впливу лазерного пучка регулюється. І хоча деякі лікарі все ж не рекомендують застосовувати цей метод жінкам,що не народжували, лікування лазером безболісне і не залишає ніяких слідів на слизовій. Великий мінус процедури – її висока вартість, а також погана доступність для населення (особливо в маленьких містах), оскільки обладнання лазерної хірургії коштує дорого, і далеко не кожна клініка може собі його дозволити.

Радіохвильова хірургія – остання наукова розробка. Це спосіб, який не вимагає безпосереднього контакту з тканиною. Він полягає в обробці радіохвилями високої частоти ерозії шийки матки, внаслідок чого відбувається руйнування і «випаровування» клітин уражених тканин. З переваг методу – його швидкість і безболісність, відсутність рубця, а також можливість застосування у жінок, що в майбутньому планують народжувати. З мінусів – погана доступність.

Медикаментозні методи лікування

Один з таких методів – хімічна коагуляція. Це спеціальна обробка лікарськими препаратами шийки матки, спрямована на знищення патологічного циліндричного епітелію. При такій обробці плоский епітелій абсолютно не страждає, і уражена ділянка швидко закривається, не залишаючи рубців. Хімічна коагуляція підходить всім жінкам, але тільки у випадку, якщо уражена ділянка має невеликі розміри. Процедура болюча, і для досягнення повного ефекту її треба повторити не менше 5 разів, але навіть у цьому випадку ризик рецидивів залишається досить високим.

В якості ранозагоювальної терапії сьогодні багато лікарів віддають перевагу м’якому впливу, а не деструктивним методам. Якщо вогнище ураження невелике і знаходиться в незапущеному стані, то сучасні лікарські препарати прекрасно можуть вилікувати захворювання в домашніх умовах. Один з таких препаратів – крем КАЛЕНДІТ від ТМ ФарсіФарм. КАЛЕНДІТ – це абсолютно натуральний засіб на основі рослинної сировини, до складу якого входять календула лікарська і ехінацея вузьколиста.

Календула була відома своїми цілющими властивостями ще стародавнім цілителям. Приблизно з дванадцятого століття її почали застосовувати в гінекології, так як виявили, що ця рослина допомагає справитися з багатьма поширеними жіночими проблемами, в тому числі з ерозією шийки матки. Календула діє як антисептичний, протизапальний, загоювальний і антибактеріальний засіб: усуває запальні процеси жіночих статевих органів, бореться з мікробами, грибками і відновлює нормальну мікрофлору піхви.

Ехінацея також давно знайшла своє застосування в гінекології. Препарати з ехінацеї прискорюють процес загоєння ран, знімають больові відчуття, перешкоджають розмноженню інфекцій, вірусів і грибків.

Перевагою крему КАЛЕНДІТ є те, що м’яка основа поступово розтікається по всій слизовій, рівномірно розподіляючи діючу речовину, крім цього, сприяючи вимиванню патологічних виділень. А біологічно активні речовини календули лікарської і ехінацеї вузьколистої у складі крему КАЛЕНДІТ сприяють м’якому та ефективному загоєнню ерозії шийки матки.

Поділитися
×