Фасція – недооцінена тканина нашого тіла

Якої тканини в нашому організмі найбільше, і яку тканину ми, як правило, ігноруємо, вивчаючи фізіологію? Це фасція – тягуча слизька сполучна тканина, завдяки якій частини нашого тіла утримуються разом. Фасція, що знаходиться навколо м’язу, нерву, органу і т.д., визначає простір, який ці структури займають, і таким чином підтримує їх форму. Крім того, фасція утворює інтегровану систему тканини, яка об’єднує тіло, поєднуючи разом всі його частини. Якщо відокремити всі анатомічні частини тіла, які не є фасцією, можна отримати ідеальну тривимірну модель тіла.

«Фасція – як Попелюшка серед тканин нашого тіла,» – говорить Том Майерс, «мозок» інтегративної анатомії і автор теорії Анатомічних поїздів. «Вона найбільше ігнорується в порівнянні з іншими тканинами нашого тіла – принаймні, до недавнього часу. Проте, вивчення фасції є критичним для повноцінного розуміння і підтримки функціонування тіла, а також здоров’я протягом усього життя.»

Існує поверхневий шар фасції, який лежить безпосередньо під шкірою, і більш глибокі шари, які оточують всі внутрішні структури тіла. Кожен нерв, м’яз, кістка, судина, залоза і орган тіла оточені глибокою фасцією, так само як кожне окреме нервове волокно, м’язове волокно і кожна група волокон.

Протягом багатьох років роль даної тканини в організмі людини ігнорувалася, фасцію розглядали як свого роду «обгортковий матеріал», який обволікає інші тканини в тілі. Однак в даний час в ході досліджень встановлено цілий ряд цікавих фактів про фасціальну тканину.

  1. Набагато більше, ніж просто обволікаючий матеріал

Стало відомо, що фасція є регулятивною системою в нашому організмі. Деякі вчені, наприклад Хелен Лангевін з Вермонтского Університету, вважають, що мережа сполучної тканини може функціонувати як загальна комунікаційна система в тілі, і вона впливає на роботу інших систем в нашому тілі. «Нервова система, кровоносна і фасціальна системи – всі взаємопов’язані в людському тілі. Вони разом формуються і працюють як злагоджена команда. Коли змінюється щось на рівні фасціальної системи, все інше в нашому тілі теж змінюється,» – говорить Майерс.

Як саме ця мережа, що обволікає все тіло, передає інформацію всередині своєї структури, поки достовірно не відомо. Можливо, фасціальна мережа відповідає карті акупунктурних точок і меридіанів. В такому випадку вплив на ці точки призводить до змін на клітинному рівні, які в свою чергу поширюються на рівні сполучної тканини. До схожого ефекту веде вплив на сполучну тканину в процесі занять йогою або при зовнішньому впливі під час масажу і фізіотерапії.

  1. Фасція бере участь в передачі сили

Внутрішня і зовнішня сила передається і розподіляється в тілі в основному через фасціальну мережу (поки сила не надто велика). Завдяки своїй в’язкопружності фасція допомагає запобігти або мінімізувати локалізоване навантаження на певний м’яз, суглоб або кістку, а також поглинає імпульси, створювані діючими силами. Це дозволяє захистити цілісність тіла і мінімізувати кількість палива, що використовується під час руху.

  1. Нове визначення хронічного болю

У своєму здоровому стані фасціальна тканина розтягується і рухається без обмеження. Але з віком, після пережитих травм, повторюваного стресу, через погану поставу і навіть емоційної травми фасціальна тканина втрачає свою еластичність, стає тугою і обмеженою в рухливості.

Це допомагає стабілізувати тіло в період травми, але, на жаль, це також робить Вас в’язнем хронічної напруги і призводить до деформацій тіла, які складно виправити. Уявіть це на прикладі тонкого шовкового костюма, надягнутого на Вас. Якщо Ви потягнете за один край костюма, натяг проявиться у всьому виробі і Ви відчуєте дискомфорт.

Патерни фасціальної напруги передаються всьому тілу і впливають на структуру всього тіла. Вони часто є однією з причин хронічного болю, наприклад мігрені, хронічного болю в попереку, або ревматичного болю. Тому техніки роботи з тілом, які безпосередньо впливають на фасціальну тканину, виявляються більш ефективними, ніж робота тільки на рівні м’язів або скелета, ефект від яких зазвичай короткостроковий.

  1. Корисні і шкідливі повторення

Закон Девіса говорить, що м’яка тканина, що є формою фасції, самостійно ремоделюється (стає більш щільною і жорсткою) уздовж ліній напруги. Це забезпечує короткочасні переваги і довготривалі наслідки. Якщо ми регулярно повторюємо певний рух, м’яка тканина ремоделюється в потрібному напрямку руху, внаслідок чого вона стає міцнішою і витримує дію певних сил. Такі тривалі повтори зміцнюють фасцію по лініях навантаження, проте в інших напрямках вона слабшає. Це може привести до почастішання фасціальних розривів або нерухомості певних суглобів. Те ж саме можна сказати і про постійне перебування в сидячому або стоячому положенні, яке повторюється протягом днів, місяців і навіть років.

  1. Гіпертрофія і загоєння фасціальної тканини

Проведене в 1995 році дослідження показало, що механічне навантаження (вправи) можуть сприяти гіпертрофії зв’язок, які також представляють собою форму фасції. Дослідження підтверджують здатність фасції відновлюватися після розривів. Так, у деяких людей спостерігалося повне відновлення функції після розриву передньої хрестоподібної зв’язки без оперативного втручання.

  1. Фасція теж може скорочуватися

Фасція містить міофібробласти, що забезпечують скорочення, подібні до скорочень гладких м’язів, а також численні механорецептори (нервово-сухожильні веретена, тільця Руффіні, механорецептори, що нагадують тільця Пачіні). Теоретично, скорочення фасції грають важливу роль в рівновазі і рівномірній витраті енергії.

  1. Фасція може діяти незалежно від центральної нервової системи

Під дією гравітації фасція завжди знаходиться під напругою. Таке пасивне напруження називають міофасціальним тонусом людини в стані спокою, яке Майерс описує за допомогою принципу напруженої цілісності. Міофасціальний тонус є стабілізуючим компонентом, який допомагає нам перебувати в певному положенні і здійснювати різні рухи, не замислюючись про них.

Оскільки в сполучній тканини міститься в 10 разів більше пропіоцепторів, ніж в м’язах, фасціальний матрикс допомагає нам реагувати на фактори зовнішнього середовища швидше, ніж ми встигаємо це усвідомити. Прикладом такої реакції може послужити відсмикування руки від гарячої плити.

  1. Настрій впливає на фасцію

Луї Шульц і Розмарі Фейтіс в своїй книзі The Endless Web: Fascial Anatomy and Physical Reality розглядають питання збереження емоцій в нашому тілі, в тому числі і в сполучній тканині. Вони вважають, що саме через фасціальну мережу передаються емоції, тому в деяких випадках біль і нездатність розігнути шию можуть стати наслідком проблем емоційного характеру.

  1. Переосмислення фітнесу

Поки ми зазвичай думаємо про фітнес в рамках сильних м’язів і серцево-судинної витривалості, ми ігноруємо фасцію на свій страх і ризик. Цілісна і добре тренована фасціальна тканина важлива не тільки для тих, хто займається спортом, вона необхідна всім, хто хоче зберегти своє тіло здоровим і функціональним протягом усього життя.

Звичайно, коли Ви тренуєте тіло, фасція тренується також. Проте, спосіб, яким Ви її таким чином тренуєте, швидше за все не дасть Вам бажаний результат. Якщо Ви в основному тренуєтеся на тренажерах, Ваша фасціальна тканина не стане сильною, рухливою і функціональною повною мірою. Вона розвинеться в односпрямовану мережу, яка ледве справляється з нетиповими для Вас і складними навантаженнями.

Потрібно віддавати перевагу формам активності, які включають в себе багато різноманітних напрямків рухливості і навантажень, це створить збалансовану стабільність Вашого тіла. Асани хатха йоги особливо корисні для опрацювання довгих ланцюгів фасціальної тканини у величезній кількості напрямків, вони дають необхідне системне тренування всього тіла. Занадто старанне тренування або побудована з односпрямованих рухів, розтягнень може привести до злипання фасціальних волокон або травми.

Поділитися
×