Фітотерапія демодекозу

 Демодекоз – хвороба, що викликається паразитуванням умовно-патогенного кліща – Demodex folliculorum і Demodex brevis. Кліщ розмірами 0,2-0,5 мм мешкає в протоках сальних і мейбоміевих залоз, в устях волосяних фолікулів людини і ссавців.

Складність боротьби з підшкірним кліщем визначається тим, що він є нашим симбіонтом, тобто його наявність є нормою, а не патологією. Однак неприємності ці кліщі приносять тільки тоді, коли починають бурхливо розмножуватися. Ці кліщі зустрічаються у 90% людей і тварин і зазвичай ніяких неприємностей не викликають, тому що імунна система організму підтримує їх кількість на допустимому рівні. Однак, у випадках імунної недостатності (або спадкової, або викликаної соматичними захворюваннями), кліщ починає неконтрольовано розмножуватися, що призводить до проблем зі шкірою або волоссям (залежно від того, де він оселився). Це відбувається також при деяких шкірних захворюваннях, наприклад розацеа, або судинних захворюваннях, або при жирній пористій шкірі.

Причини розвитку демодекозу.

Спровокувати захворювання можуть такі чинники:

  • порушення в роботі ендокринної системи;
  • захворювання шлунково-кишкового тракту (панкреатит, дисбактеріоз, гастрит, холецистит та ін.);
  • збої в ліпідному обміні речовин;
  • сезонне зниження імунітету;
  • емоційне напруження, тривалі стресові стани;
  • неправильне харчування: надмірне споживання кави, гострої їжі, алкогольних напоїв;
  • зловживання лазнею та солярієм.

Симптоми і прояви шкірної форми.

Клінічно демодекоз може проявлятися у двох формах. Первинний демодекоз розвивається на зовні не зміненій шкірі. Якщо ж демодекоз є ускладненням основного захворювання (розацеа, дерматит та ін.), можна говорити про вторинний демодекоз. Улюблена локалізація кліща – повіки, шкіра обличчя, область надбрівних дуг, лоб, носогубні складки і підборіддя, зовнішній слуховий прохід. Рідше – груди і дуже рідко – спина. Продукти життєдіяльності кліща сприяють алергізації організму, розвитку рожевих вугрів (Acne rosacea) на обличчі, себореї; викликають специфічне ураження очей – демодекозний блефарит і блефарокон’юнктивіт.

За своїми проявами демодекоз дуже схожий на розацею і вугрову хворобу. Не рідкістю є поєднання цих захворювань, так як і звичайні, і рожеві вугри пригнічують природний захист шкіри. При запущених формах хвороби спостерігаються осередкове або дифузне потовщення шкіри, наявність серозних, іноді кров’янисто-гнійних скоринок.

Захворювання носить хронічний характер з сезонними загостреннями навесні і восени.

Лікування демодекозу.

Лікування демодекозу може зайняти від 1,5 до 3 місяців. Для нього використовуються насамперед зовнішні засоби, що володіють протидемодекозною активністю, які знезаражують шкіру – як правило, для боротьби з кліщем призначають різні мазі, що містять інсектицидні компоненти. Також використовують засоби, які допомагають очистити шкіру від сального секрету і продуктів життєдіяльності кліщів. Паралельно застосовуються також імуностимулятори та вітамінні препарати, які зміцнюють організм, підвищують його захисні сили.

При наявності вогнищ запалення на шкірі місцево застосовують засоби, які знімають запалення. Таким засобом є фітопрепарат від ТМ ФарсіФарм – Календіт-Е – крем на основі календули і ехінацеї. Препарати на основі календули лікарської мають антибактеріальний та протизапальний ефекти. Календула також прискорює регенерацію тканин, стимулює обмін речовин в клітинах шкірних покривів. Ехінацея – імуностимулюючий засіб, який при місцевому застосуванні також має антибактеріальну і противірусну дії.

Біологічно активні речовини календули і ехінацеї, які входять до складу Календіта-Е дозволяють помітно зменшити запалення шкіри повік і обличчя, стимулюють обмінні та відновлювальні процеси в тканинах, знімають набряки, свербіж, усувають дискомфорт, запобігають виникненню нових висипань.

Спосіб застосування Календіта-Е – на уражені демодекозом ділянки шкіри наноситься крем тонким шаром від 1 – 2 разів на добу.

Лікування ефективне тільки при суворому дотриманні заходів особистої гігієни (існує можливість повторного самозараження). Правильний косметичний догляд полегшує перебіг захворювання і наближає одужання. Він полягає в ретельному очищенні шкіри двічі на день від шкірного сала, продуктів життєдіяльності кліщів, поту та інших забруднень. Також важливо регулярно проводити глибоке очищення шкіри за допомогою поверхневих хімічних і ензимних пілінгів, м’яких скрабів, гоммажей, масок, які звільняють пори від шкірного сала, знімають поверхневі ороговілі частинки. Ці заходи сильно підривають популяцію паразитів.

Поділитися
×