Головні болі: які бувають і як з ними боротися

Головний біль – дуже частий вид болю, що зустрічаються при багатьох захворюваннях. Так як сама мозкова тканина позбавлена ​​больових нервових закінчень, джерелами головного болю є або м’які тканини голови, або кістки черепа, або оболонки головного мозку. Найчастіше, люди, які давно страждають нападами головного болю, не йдуть до лікаря, а ковтають звичні таблетки, але вони не завжди допомагають. Справа в тому, що причини, за якими виникає цей хворобливий стан, різноманітні, тому і способи лікування неоднакові.

Які бувають головні болі?

Майже всі випадки (приблизно 90 відсотків) головного болю, особливо тих, що з’являються в маківці, можна розділити на 3 групи:

 1. Лідер за поширеністю – цеголовний біль напруги. Він перетворюється в хроніку дуже рідко (близько 3%). Іноді такий біль буває наслідком пошкодження м’язів голови або шиї, але основні його причини найчастіше – стрес і втома.

Як і будь-який інший орган, головний мозок має свій «запас міцності». При хронічному перенапруженні він «втомлюється», що проявляється, перш за все, головними болями. Такі болі – доля старанних учнів, студентів, людей творчого складу. У них зазвичай біль з’являється після стресових ситуацій або тривалого розумового та емоційного напруження (здача важкого іспиту, дипломної роботи, захист дисертації, невдале особисте життя, сімейні сварки і т. п. теж призводять до головного болю).

В основі головного болю лежить порушення обміну речовин в головному мозку з накопиченням в мозковій тканині кислих продуктів (молочної кислоти), від якої набухає м’якоть органу і розтягуються мозкові оболонки, багаті больовими рецепторами. А виробляти цю саму молочну кислоту наш організм змушує постійне скорочення м’язів через стрес. Крім того, причинами болю напруги можуть бути надмірні фізичні навантаження, різкі коливання артеріального тиску або передменструальний період у жінок.

Перевірте себе!

Характер болю напруги: постійний, тягнучий, ниючий, здавлює «обручем» всю голову.

 1. Мігреньабо гемікранія відноситься до захворювань неврологічного характеру і своїми епізодичними появами мучить до 15% жителів земної кулі. Головний біль, спричинений мігренню, як правило, інтенсивний і пульсуючий. Найчастіше він виникає з одного боку голови. Мігрень можуть провокувати індивідуальні зовнішні подразники: запах, колір, звуки, їжа та інші. Такі болі регулярно повторюються, і за статистикою, жінки майже в три рази частіше страждають мігренню, ніж чоловіки.

Мігрені нерідко передує так звана «аура». Для неї характерні спалахи світла в полі зору, поколювання, відчуття «повзання мурашок» в тілі, слабкість, легкі проблеми з промовою. На жаль, причини виникнення мігрені досі не з’ясовані.

Цікавий факт!

Мігрені можуть передаватися у спадок. У більшості людей з цією проблемою є мінімум один родич, що страждає від мігрені. Якщо мігрені мучать обох батьків, шанси того, що хвороба виявиться у їхніх дітей, підвищуються на 75%!

Перевірте себе!

Характер болю при мігрені: має чітко виражений, пульсуючий характер і односторонню, переважно лобно-скроневу локалізацію. Підвищена звуко- і світлочутливість в поєднанні з пітливістю, серцебиттям і нудотою, запаморочення, відчуття дивних запахів і навіть зорові галюцинації (блискучі точки, зигзаги і т. п.).

 1. Кластерний головний біль– дуже рідкісний тип болю (не більше 1% від всіх типів головного болю). Такий біль пульсуючий і дуже різкий. Він виникає з однієї зі сторін, частіше в області одного з очей. Триває кластерний головний біль від 15 хвилин до години і супроводжується почервонінням очей, сльозоточивістю, нежитем, припливом крові до голови. Виникає зазвичай в один і той же час доби з рівномірними часовими проміжками – раз в тиждень, місяць, два і так далі. Іноді досягає такої гостроти, що людина не може не те що нормально функціонувати – навіть рухатися і розмовляти. У чоловіків такий тип болю виникає частіше, ніж у жінок.

Є кілька версій розвитку кластерних головних болів, але до єдиної думки вчені поки не прийшли.

Перевірте себе!

Характер кластерного болю: пекучий, пульсуючий біль, охоплює одну половину голови і обличчя (лоб, скроню, очну ямку), він настільки нестерпний, що неможливо ні сидіти, ні стояти.

Які існують способи боротьби з головним болем?

 1. Зміна способу життя – один з кращихспособів боротьби з головним болем.
 2. Уникайте тривалої одноманітної пози, яка викликає напругу м’язів шиї.
 3. Регулярно виконуйте вправи, які зміцнюють м’язи шиї і спини.
 4. Обережно піднімайте важкі предмети, звертайте увагу на технікивиконання силових вправ, які зачіпають область шиї і плечей.
 5. Регулярно проходите обстеження серцево-судинної системи, в тому числі і стану судин шиї.
 6. Намагайтеся висипатися. Віддайте перевагу жорсткому матрацу і зручній подушці, що дозволяє розслабити м’язи шиї.
 7. Постарайтеся мінімізувати вплив і наслідки стресів.
 8. У разі регулярних головних болів обов’язково зверніться до невропатолога.

Точковий масаж при головному болі

Китайці вірять, що будь-яка хвороба або біль – результат того, що порушується потік енергії в тілі. І тиск на певні точки впливає на потік енергії. На цьому принципі і заснована дія масажу шиатсу. Китайці стверджують, що за допомогою точкового масажу точки GI 4 (Хе-Гу) можна зняти напад головного болю.

Як знайти потрібну точку?

Точка Хе-Гу розташована на тильному боці кисті безпосередньо на опуклості між великим і вказівним пальцями, у верхній частині м’язу, який виступає при з’єднанні великого і вказівного пальців.

Для знаходження точки суміщають поперечну складку міжфалангового суглоба великого пальця однієї руки з краєм перетинки між великим і вказівним пальцями іншої руки. Кінчик великого пальця першої руки вкаже на місце розташування точки Хе-Гу GI 4 на другій руці.

Як тільки ви знайдете цю точку, іншою рукою натисніть на неї, поклавши Ваш великий палець зверху на тильній частині руки, а вказівний палець на нижній стороні руки. На цю точку потрібно впливати дуже жорстко, до появи виразною болю. Натискайте на точку 1-2 хвилини і потім змініть руки і зробіть те ж саме на іншій руці: розмістіть правильно руки і натискайте протягом хвилини точку на іншій руці.

Уже через кілька хвилин головний біль повинен буде безслідно пройти.

Поділитися
×