Хочете бути здоровим? Живіть цікаво!

Дивовижне відкриття зробили вчені з Лондонського університету королеви Марії. Вони стверджують, що стан імунітету людини залежить від того, наскільки насичене і цікаве життя вона веде! Як виявилося, активність Т-лімфоцитів багато в чому залежить від того, наскільки різноманітне середовище проживання навколо індивідуума.

Т-лімфоцити – одні з найвідоміших імунних клітин. Вони грають важливу роль в придбаній імунній відповіді, забезпечують розпізнавання і знищення клітин, які мають чужорідні антигени.

Експериментальне підтвердження

Вчені проводили дослідження за участю лабораторних мишей. У однієї групи мишей вони залишили звичайні умови проживання, тобто у них не було нічого, крім тирси на підлозі «квартири» і ще якогось матеріалу для гнізда. А ось іншій групі надали величезну клітку з масою можливостей для досліджень і розваг. Дослідники помістили в нову «квартиру» безліч всякого непотрібного мотлоху у вигляді великих деревних стружок, різнокольорових коробок, якихось тканинних трубок. Крім цього, мишам давали і корисні предмети, на кшталт білячого колеса, з яким можна було грати. Тобто ландшафт навколо тварин робився виключно різноманітним.

Через два тижні вчені провели контроль імунітету мишок. Виявилося, що ті гризуни, які мали насичене подіями життя, придбали кращу здатність опору інфекціям. Виділені з них Т-клітини стимулювали речовинами, які нібито вказували на вторгнення інфекційних агентів. В результаті Т-лімфоцити у відповідь синтезували більше інтерлейкіну-20 та інтерлейкіну-17 – сигнальних білків, від яких залежить імунна відповідь на інфекцію. Крім того, у Т-клітин мишей, які жили в різноманітному ландшафті, підвищувалася активність 56 генів, пов’язаних знову ж з протиінфекційними процесами і з регуляцією аутоімунних процесів. Тобто життя в різноманітному оточенні явно йшло імунітету на користь.

Як же це працює?

Поки точно відповісти на це питання складно. Дослідники висувають кілька версій. Швидше за все, справа не тільки в тому, що тварини активно рухалися, вивчаючи різноманітні предмети в своїй клітці, але і в тому, що вони отримували масу нових сенсорних вражень. Можна припустити, що в нудній обстановці виникає психологічний стрес, а стрес, як відомо, погано впливає на імунну систему. Іграшки ж розганяли нудьгу, ліквідували стрес і тим самим стимулювали імунітет.

З іншого боку, цікаве життя неминуче пов’язане з небезпекою, і імунна система в такому випадку повинна працювати так, щоб, якщо щось неприємне відбудеться, індивідуум швидко б оговтався від того, що сталося. Однак чи правильні такі міркування чи ні, ми дізнаємося тільки після подальших досліджень.

Можна зробити висновок, що підвищенню імунітету сприяє гарний настрій. Хочете бути здоровими? Внесіть у своє життя більше позитивних емоцій: спілкування з друзями, прогулянки на природі, походи в театри, кіно, на виставки. А ще музика, читання цікавих книг, улюблені домашні тварини. Частіше радуйте себе маленькими подарунками. Адже недарма кажуть, що найлютіший ворог імунітету – це стрес. Тому в нашому житті, насиченому щоденними стресами, підтримка внутрішнього спокою і гарного настрою особливо важлива.

Поділитися
×