Хвороба Паркінсона зароджується в кишечнику?

Хвороба Паркінсона пов’язана з загибеллю нейронів глибоко всередині мозку, що викликає у пацієнтів тремор і труднощі з пересуванням. Існують лікарські препарати, що полегшують ці симптоми, але вони стають менш ефективними в міру прогресування захворювання.

Раніше вважалося, що це захворювання виникає через пошкодження мозку. Але останні дослідження різних вчених вказують на те, що проблема може ховатися в зовсім іншому місці – в кишечнику.

Дослідження вчених з Каролінського інституту

Група вчених з Каролінського інституту вивчала механізми, що зв’язують ШКТ і блукаючий нерв з хворобою Паркінсона.

Блукаючий нерв – це десята пара черепно-мозкових нервів. Блукаючий нерв дуже довгий і проходить від черепа до середини шлунково-кишкового тракту, тому і має таку цікаву назву. Цей нерв контролює процеси, що йдуть несвідомо, наприклад, серцебиття і травлення.

В ході своєї роботи дослідники вирішили з’ясувати, чи правда, що хірургічне втручання під назвою «ваготомія» (розсічення блукаючого нерва) зменшує ризик розвитку хвороби Паркінсона. Фахівці вивчили історії хвороб більше 9400 людей, які пройшли ваготомію, пов’язану з повним видаленням основного стовбура і гілок блукаючого нерва. Така операція зазвичай проводиться у людей з виразкою шлунка. 337000 людей виступили в якості контрольної групи. Отримані результати показали, що пацієнти, які зазнали ваготомію, мали на 40% нижчий ризик розвитку хвороби Паркінсона, ніж люди із загальної популяції.

Боцзін Лю пояснює: «Ці результати можуть розглядатися в якості попереднього доказу гіпотези, що хвороба Паркінсона може починатися в кишечнику. Інше свідчення на користь цієї гіпотези – той факт, що люди, які страждають на хворобу Паркінсона, часто стикаються з гастроентерологічними проблемами, наприклад, з запорами. Ці проблеми нерідко виникають за кілька десятків років до розвитку паркінсонізму».

Цікаве спостереження! Виявляється, існує залежність виникнення хвороби Паркінсона у чоловіків при систематичному вживанні однієї-двох склянок молока. Вважається, що в цьому, можливо, винні забруднення, що містяться в молоці (але встановлено, що це не кальцій).

Робота вчених з Каліфорнійського технологічного інституту

Вченим відомо, що одна з ознак хвороби Паркінсона – накопичення в клітинах мозку білка, який називається синуклеїн. У людей з хворобою Паркінсона щось змушує молекули синуклеїну видозмінюватися в іншу форму, через що вони злипаються одна з однією.

Раніше дослідники припустили, що така трансформація синуклеїну може починатися за межами мозку. Тоді ж патологоанатоми повідомили, що під час розтину виявили синуклеїнові згустки в нервах, розташованих в кишечнику. Медики проводили розтин трупів людей, у яких була хвороба Паркінсона, а також у тієї людини, у якої при житті не було симптомів захворювання, проте і у неї в мозку були виявлені характерні зміни.

Дослідники припустили, що своєрідним тригером (поштовхом до появи хвороби) міг стати якийсь невідомий мікроб або токсин.

Цікаве спостереження! Фермери, які піддаються впливу певних пестицидів, і люди, які п’ють воду з колодязів (можливо, також забруднену пестицидами), мають більше шансів дістати хворобу Паркінсона. Ймовірно, ці хімічні речовини також можуть нашкодити нервам в кишечнику.

Потім вчені простежили за переміщенням волокон синуклеїну з кишечника глибоко всередину мозку. Вони вводили волокна синуклеїну в шлунок і кишечник лабораторних мишей. Через три тижні волокна можна було побачити біля основи мозку, а через два місяці вони вже пробиралися до частин мозку, які контролюють рухи. Гризуни при цьому стали менш моторними – схожий ефект спостерігається у людей з хворобою Паркінсона.

Поки ні одну бактерію або вірус медики “не звинувачували” в тому, що вони викликають хворобу. Однак є деякі дані, які вказують на те, що люди з хворобою Паркінсона мають відмінну від здорових людей кишкову мікрофлору.

Цікавий факт! А ось кава корисна і для профілактики і, в якійсь мірі, для лікування хвороби Паркінсона. Частота захворюваності на хворобу Паркінсона в осіб, які випивають 3-4 чашки кави в день менше на 15%, у кавоманів, які п’ють по 5-6 чашок – на 35%, по 7 чашок – на 70%. Однак в таких кількостях кава, звичайно ж, має безліч протипоказань і побічних ефектів.

Більшість дослідників впевнені, що вже кілька десятиліть потому хвороба Паркінсона може стати для людства гігантською проблемою. Тому чим швидше вчені зрозуміють, де від самого початку “наноситься удар”, тим простіше їм стане виявляти захворювання і, відповідно, лікувати його.

Поділитися
×