Історія відкриття вітаміну С

Найвідомішим вітаміном є, звичайно, знаменита аскорбінка – вітамін С. Вітамін C дуже важливий для організму кожної людини. Адже цей вітамін відіграє неймовірно велику роль для нормального функціонування всіх органів і систем. Найважливіша функція вітаміну C – це утворення білка під назвою колаген, який входить до складу дуже багатьох клітин. Також вітамін С бере участь в утворенні гормону серотоніну і гормонів щитовидної залози, розщепленні холестерину, видаленні з гепатоцитів печінки отруйних речовин, детоксикації найсильнішого оксиду аніона, відновленні вітаміну E, підтримці хорошого імунітету, всмоктуванні заліза, правильному всмоктуванні глюкози, запобіганні цукрового діабету. Назва «аскорбінова кислота» походить від латинського scorbutus – цинга і заперечення «а». Саме нестача вітаміну С викликає горезвісний весняний авітаміноз.

За визначенням, вітамінами є речовини, які необхідні людському організму, але їм не синтезуються. Вони повинні надходити ззовні, тобто з їжі, оскільки у воді або повітрі їх немає, а більше ми нічого із зовнішнього середовища не використовуємо. Забавно, що з усіх сотень тисяч видів живих істот не вміють «виготовляти» всередині себе аскорбінову кислоту тільки людина, людиноподібні мавпи і … морські свинки!

Якщо ви читали книги про морські подорожі або дивилися фільми на цю ж тему, то напевно зустрічали в них таке слово, як «цинга». Саме ця хвороба звела в могилу, точніше, в солоні морські води, величезну кількість мореплавців.

Цинга – це хвороба, що викликає кровотечу в тканинах, кровоточивість ясен, втрату зубів, анемію і загальну слабкість. Коли в 1497-1499 роках Васко да Гама вперше обігнув мис Доброї Надії, з 160 осіб екіпажу за час подорожі він втратив через цингу більше 100 чоловік. І допомогти їм було просто не можна. Чому? Та тому що люди просто не знали причину цієї страшної хвороби, яка іноді називалася ще скорбут.

Про причини цинги висловлювалися самі різні припущення. Винуватцем цього захворювання вважали спочатку погане повітря, потім зіпсовану воду, солонину і навіть якихось невідомих науці збудників зі світу мікробів. У морській подорожі Васко да Гами вважалося, що цинга – це справжнісінька інфекційна хвороба, епідемія, точно така ж, як тиф або чума. За весь той час, що цинга була відома людям, вона забрала більше мільйона чоловік. А уникнути цієї напасті насправді було так просто. Адже цинга – це всього лише відсутність вітаміну C. За часів морських подорожей люди на кораблях харчувалися продуктами, які добре зберігаються, але такі продукти абсолютно не містили цього важливого вітаміну.

У середині XVIII століття шотландський судновий лікар Джеймс Лінд, вражений масштабами впливу цинги на екіпаж корабля, у пошуках рятівного засобу виявив у цитрусових раніше невідому властивість, що перешкоджає виникненню цинги. У 1753 році Лінд опублікував результати свого відкриття, але Адміралтейство ігнорувало їх майже півстоліття. За цей час, підрахували експерти, від цинги загинуло ще близько 100 тисяч британських моряків. Приблизно в 1800 році морське начальство, згадавши-таки про висновки Лінда, зобов’язало мати на борту кожного корабля запас лаймов. З тих пір британців на всіх морях стали називати limeys (від англ. Lime – лайм).

Великий внесок у відкриття вітаміну С внесли норвезькі вчені Хольст і Фреліх. У 1907 році ці вчені отримали завдання від норвезького уряду з’ясувати причину спалахів хвороби бері-бері, що неодноразово спостерігалися в норвезькому флоті. Учені вирішили почати з дослідження харчової повноцінності складових частин морського раціону. В якості піддослідних тварин вони взяли морських свинок, а не курей, яких раніше використовували для досліджень інші вчені. Хольст і Фреліх вважали, що дані, отримані на ссавцях, можна буде з більшою вірогідністю перенести на людей. Вчені і не підозрювали, до яких важливихрезультатів призведе таке нововведення: коли морських свинок стали годувати вівсяної крупою, то замість симптомів бері-бері у них з’явилися всі ознаки цинги.

У 1912 році Хольст і Фреліх опублікували отримані результати, що свідчили про те, що цинга у морських свинок викликається відсутністю в їжі якогось додаткового фактора, який, мабуть, у великій кількості міститься у свіжих фруктах і овочах і якого немає або майже немає в зернах злаків, солонині та ряді інших продуктів. Роботи Хольста і Фреліха справили великий вплив на формування теорії про вітаміни.

Протицинговий фактор, або, як його стали називати з 1920 року, вітамін С, відразу ж привернув до себе увагу вчених. Довгий час вітамін С не вдавалося виділити в чистому вигляді, а не маючи позбавленої домішок речовини, не можна встановити її елементарний склад і хімічну структуру.

І нарешті в 1923 році американському біохіміку Чарльзу Глен Кінгу вдалося виділити аскорбінову кислоту з капусти і довести, що це і є той самий вітамін С, а пізніше Чарльз Глен Кінг встановив і структуру аскорбінки.

Поділитися
×