Як побороти безсоння

Практично кожен знає, що третину свого життя людина проводить у сні. Він необхідний людям для відновлення сил. Сон дозволяє відпочити після важкого трудового дня, повного турбот. До нещастя, далеко не кожен може похвалитися здоровим міцним сном. Сьогодні провідні світові фахівці шукають способи, як побороти безсоння, яке стало серйозною проблемою сучасного суспільства.

Безсоння – це загальне позначення порушень сну, повної його відсутності або почуття втоми після сну.

До серйозних порушень психофізичного стану призводить активний ритм життя, нескінченні стреси і недостатній відпочинок. Це, зрозуміло, веде до хронічної втоми.

Для лікування безсоння використовується цілий арсенал лікарських препаратів, як хімічного, так і природного рослинного походження. В Україні, як і в багатьох країнах Європи, одним з найбільш поширених рослинних засобів від безсоння, є корінь валеріани у вигляді настоянок, відварів і таблеток.

Препарати на основі валеріани – хороша альтернатива хімічним снодійним засобам (бензодиазепінам і барбітуратам) при легких формах неврозів, для зняття стресу, при порушеннях сну. Адже хімічні снодійні можуть викликати численні небажані ефекти: залежність, звикання та ін. Тоді як валеріана – натуральний засіб, що не викликає звикання, після її прийому вранці немає стомлюваності, порушення концентрації, зниження працездатності, вона ніяк не взаємодіє з алкоголем, тобто не має побічних ефектів, можливих після прийому снодійних.

Валеріана лікарська (лат. Valeriána officinális). Існує декілька припущень про появу назви Валеріани. Так, наприклад, в перекладі з латинської “Vale” означає «будь здоров!», що можна пов’язати з лікарським застосуванням рослини; в той же час можна припустити, що рослину назвали в честь римського імператора Валеріана або римського лікаря Плінія Валеріана.

Валеріана лікарська – одна з найвідоміших лікарських рослин. Застосування валеріани в лікувальних цілях відомо з I століття до нашої ери. Спочатку її застосовували у вигляді сухої трави і коріння від задухи і в якості сечогінних засобів.

Вплив валеріани лікарської на вищу нервову діяльність був відомий ще лікарям Стародавньої Греції. Діоскорид писав про валериану як про «засіб, здатний керувати думками». У середньовічній Європі ця рослина застосовувалася при різноманітних нервових розладах, у тому числі при епілепсії. Знали про властивості валеріани і в Київській Русі.

Уже в середині 18-19 вв., валеріана лікарська вноситься в європейські фармакопеї. Вивчаються її пригнічуючий вплив на центральну нервову систему, зняття спазмів головного мозку, регулювання серцевої діяльності та інше.

Експериментально доведено, що валеріана посилює гальмівні процеси, зменшує рефлекторну збудливість, розслаблює спазм гладких м’язів, тому її застосовують як заспокійливий засіб, а також при безсонні, нервовому збудженні, неврозах, епілепсії, нервовому потрясінні і важкому переживанні, при спазмах коронарних судин, мігрені і запорах.

????????

Результати нових клінічних досліджень

Згідно з останніми клінічними дослідженнями, дозування екстракту кореня валеріани лікарської нижче 100 мг не робить ніякого лікувального ефекту, а якщо є позитивна динаміка, то це всього лише ефект плацебо. Разом з тим в подвійному сліпому перехресному плацебо-контрольованому дослідженні пацієнтам з фізіологічним порушенням сну призначався екстракт кореня валеріани в разовій дозі 600 мг і добовій дозі 3 г. У пацієнтів суттєво покращилися як об’єктивні, так і суб’єктивні показники структури сну.

Слід підкреслити, що відповідно до звіту Європейського агентства з лікарських препаратів (ЕМА) від 2007року традиційні монопрепарати валеріани (настоянка і сухий екстракт в таблетках) не відповідають сучасним стандартам ефективності, оскільки їм властива нестабільність змісту основних біологічно активних компонентів валеріани в кінцевому продукті, яка веде до нестійкості клініко-фармакологічної дії та непрогнозованості результатів лікування.

Валеріана чинить різнобічну дію на організм. Вона посилює гальмівні процеси, зменшує рефлекторну збудливість, розслаблює спазм гладких м’язів. Тому її застосовують як заспокійливий засіб при безсонні, нервовому збудженні, неврозах, епілепсії, нервовому потрясінні і важкому переживанні, при спазмах коронарних судин, мігрені і запорах. Її використовують також при істерії, судомах, серцебитті, болях в серці. Вона сприяє розширенню кровоносних судин, знижує тиск, знімає спазми венозних судин. Вона має вітрогінну, протиглистову властивостями, сприяє кращому травленню, стимулює роботу шлунково-кишкового тракту.

Седамін – це рослинний заспокійливий та снодійний засіб на основі валеріани лікарської від ТМ ФарсіФарм. Випускається в капсулах №30. Кожна капсула містить порошок подрібнених коренів валеріани лікарської (Valeriana officinalis L.) 530 мг. Саме таке дозування екстракту повністю відповідає сучасним вимогам доказової медицини до препаратів валеріани.

Спосіб застосування та дози. Дорослим слід приймати Седамін по 1-2 капсули на ніч, після їди, запиваючи достатньою кількістю води. При порушеннях сну краще приймати 1 капсулу за 30 хвилин до сну або можливо приймати двічі протягом вечора: 1 капсулу за 2-3 години до сну і 1 капсулу за 30 хвилин до сну.

Поділитися
×