Карієс молочних зубів. Лікувати або почекати?

Поширена думка, що раз молочним зубкам і так судилося випадати, то нічого страшного, якщо вони зіпсуються. Багато батьків навіть не переживають, коли через карієс у дитини руйнуються молочні зуби, мовляв, все одно виростуть нові! Але на жаль, не все так просто.

При появі перших симптомів карієсу вже варто починати бити тривогу, так як каріозний процес розвивається дуже стрімко. Для нього характерно мало не миттєве ураження кількох зубів, і, якщо не вжити заходів, ураженим може виявитися весь зубний ряд.

Незважаючи на те, що термін життя молочних зубів невеликий, вони для людини аж ніяк не є пробними, «тренувальними», оскільки мають велике значення для розвитку і формування її щелепи.


Чому у дітей виникає карієс?

Причин карієсу молочних зубів у дітей більше, ніж здається на перший погляд. Це неправильна гігієна ротової порожнини, користування загальними столовими приборами з дорослими-носіями карієсу і багато іншого. Однак основні причини виникнення – це вплив споживаних вуглеводів, що руйнують зуб, випадкове зараження від носія каріозної інфекції, генетичний фактор, незрілість дитячої кісткової системи і неправильне використання пустушок і сосок.

Дитяча приказка «з рота в рот – виходить мікроб» не так далека від істини. Адже карієс і є інфекція. Тобто люблячий батько, будучи потенційним носієм каріозних мікробів, цілуючи свого малюка або обідаючи з ним однією ложкою, особисто може заразити чадо!

Як виявити карієс молочних зубів?

Визначити карієс у дітей раннього та старшого віку досить просто. На зубках з’являються білі або коричневі цятки, спостерігається хвороблива реакція на гаряче і холодне, може виникнути запах з рота у дитини. Звичайно, часто малюкові важко самому сформулювати, що у нього болить молочний зуб. Він може відмовлятися від їжі або жувати тільки на одній стороні. Це також повинно насторожити батьків і спонукати їх відвести дитину в дитячу стоматологію.

Чому потрібно лікувати молочні зуби?

Насправді причин багато. Ми перерахуємо кілька аргументів на підтримку обов’язкового візиту до стоматолога, як тільки ви виявили проблему.

  1. Коріння молочних зубів широко розставлені і охоплюють зачаток постійного зуба, тому все, що відбувається з молочним зубом, впливає на розвиток постійного зуба. Якщо дірочку в зубі не запломбувати, може початися пульпіт – запалення пульпи, в якій знаходяться нерви, а потім і періодонтит – запалення навколозубних тканин. І зачаток постійного зуба може навіть загинути! Руйнування молочних зубів відбувається дуже швидко, набагато швидше постійних, іноді просто в лічені тижні.
  2. Хворі зуби – це постійний осередок інфекції в роті.
  3. Якщо молочні зуби вчасно не вилікувати, може виникнути необхідність раннього їх видалення, яке веде до ряду серйозних порушень. В першу чергу – до ускладнення прорізування основного зуба, так як сусідні зуби починають зміщуватися зі своїх місць, заповнюючи порожній простір, і постійний зуб може прорізатися не на своєму місці. Крім того, відсутність молочних зубів негативно впливає на нормальне пережовування їжі, а перетравлювання їжі починається в роті. Також відбувається порушення розвитку прикусу, дикції, лицьового скелета, формуються косметичні недоліки.

Тимчасові зуби потрібно не тільки лікувати, але і зберігати до їх природної зміни (до 9-10 років).

Лікування молочних зубів

Лікування молочних зубів – дуже непросте завдання. Воно часто ускладнюється страхом дитини перед лікуванням. Якщо маленька дитина хоч раз при візиті до стоматолога відчула біль, то в подальшому її лікування стає дуже проблематичним. Тому лікування молочних зубів – це завдання фахівця – дитячого стоматолога.

Якщо батьки помітили карієс на ранніх стадіях, лікування буде простим, швидким і нетравматичним.

Сріблення

Це малоінвазивний, безпечний, недорогий і абсолютно безболісний метод лікування карієсу на ранніх стадіях. Срібло володіє антибактеріальними властивостями і може значно призупинити розвиток карієсу. Поверхня зубів покривається розчином срібла за допомогою ватного тампона. Слід знати, що у методу є один істотний недолік. Срібло надає зубам чорний колір, і білизна емалі вже не відновлюється – доведеться чекати, коли молочні зуби зміняться постійними.

Ремінералізація

Як правило, таку процедуру рекомендують дітям молодшого шкільного віку, особливо якщо фісури – жолобки на поверхні зуба – у них від природи глибокі або складної форми. Метод ефективний в самому початку розвитку карієсу, на стадії виникнення плями – вогнища демінералізації. Ремінералізація може не тільки пригальмувати процес, але і повернути його назад. Процедура передбачає використання особливих розчинів з кальцієм, фтором і фосфором. Після їх нанесення для більш ефективного проникнення хімічних речовин в емаль застосовують ультразвук, вакуум або електрофорез. Ремінералізація проводиться курсами.

Озонотерапія

Це один із найсучасніших методів лікування карієсу у дітей. Він абсолютно нетравматичний і повністю безболісний, не вимагає анестезії, не псує зовнішній вигляд зубів. При озонуванні на зуб через маленьку силіконову чашечку подається озон, який за кілька секунд робить зуб практично стерильним, знищивши бактерії, що викликають карієс. Процедура завершується обробкою емалі зміцнюючим складом.


Профілактика молочного карієсу

На жаль, ні «таблетки», ні вакцини від карієсу поки не існує. Тому профілактика – єдиний спосіб виростити дитину зі здоровими зубами.

Профілактика раннього каріозного ураження зубів – це спільна робота батьків, стоматолога і педіатра. Але саме від батьків в першу чергу залежить нормалізація харчування, введення «культури» споживання вуглеводів і дотримання гігієни порожнини рота дитини. Все це допоможе значно знизити ризик раннього виникнення карієсу молочних зубів.

Поділитися
×