Криза середнього віку у чоловіків. Як подолати?

– Вам не даси Ваші 40 років …
– А я і не візьму!

Вікова криза – це завжди період підведення підсумків. Будь то трирічний малюк, бунтуючий підліток або 35-річний дорослий, в цей період він розуміє, що не хоче жити далі за тим же сценарієм, що і раніше. Він хоче щось змінити, ось тільки не завжди розуміє, що саме і як це зробити.

Незважаючи на притаманну жінкам емоційність, вразливість і підвищену чутливість, на думку фахівців, представниці прекрасної половини людства більш стійкі психологічно, ніж їх сильні супутники життя. За рахунок викиду негативних емоцій через істерики і сльози, жінки в більшості випадків легше переносять стресові ситуації, втрати і невдачі, тоді як їхні чоловіки намагаються приховати проблему і вирішити її самостійно, найчастіше лише посилюючи положення.

Від 37 до 42 років – це один з найбільш важких періодів в житті чоловіка. Цей період часто називають «сороковими-роковими».

Звикнути до свого віку було б дуже легко, якби він не змінювався так часто…

Причини горезвісної кризи

«Криза середнього віку» – одне з наймолодших захворювань на планеті, про яке вчені почали говорити лише в кінці минулого століття, виділяючи дві основні причини недуги.

Причина №1 – біологічна. Тривалість життя наших предків була набагато меншою в порівнянні з поколінням 21-го століття. Величезний список невиліковних захворювань і епідемій, постійні війни забирали молоді життя. Виходить, у жителів минулих епох просто не було часу для зневіри, переосмислення і зміни себе і свого життя. Сучасна ж людина має час, бажання і можливості стежити за власним здоров’ям, а також красою. Сьогодні зрозуміла і доступна інформація про те, що в період 40-45-ти років у представників сильної статі спостерігається зниження вироблення чоловічих статевих гормонів, що відповідають не тільки за репродуктивність, а й сексуальну активність. Звичайно ж, це супроводжується занепокоєнням, переживаннями і комплексами.

Причина №2 – соціальна. Знаменитий афоризм про те, що справжній чоловік за своє життя повинен посадити дерево, побудувати будинок і виростити сина, для більшості представників сильної статі стає життєвим кредо. Приблизно до 45-ти років багато чоловіків дійсно мають сім’ю, розширюють житлоплощу і, досягнувши вершини кар’єрного зростання, чекають онуків. Тут і настає розуміння того, що головні завдання виконані, і рухатися далі вже нема навіщо, а головне – не для кого. Також напружує буденність життя. Що вже й говорити про чоловіків, у яких до середнього віку немає ні повноцінної сім’ї, ні власного житла, ні улюбленої роботи, ні особливих заслуг.

Так що причин для смутку у зовні сильних і непереможних чоловіків досить багато, а в сукупності вони рано чи пізно провокують кризу середнього віку.

Скільки б Вам було років, якби ви не знали, скільки Вам років?

Ознаки кризи середнього віку

Дратівливість. Чоловік постійно висловлює закиди і невдоволення всім і всіма – укладом життя, обстановкою в будинку, вимогами керівництва, а також собою, дружиною, дітьми, друзями і колегами.

Втома. Навіть у відпустці чоловік демонструє лінь, а в робочі будні відмовляється виконувати елементарні побутові доручення.

Непередбачуваність. Передбачити бажання і поведінку чоловіка практично неможливо, тому що його настрій змінюється блискавично і нез’ясовно.

Прагнення до лідерства. Гостро реагуючи на досягнення оточуючих, чоловік в повному розквіті сил намагається самовдосконалюватися, щоб довести собі й іншим, що він – найкращий – майстер, радник, друг, батько, чоловік і коханець.

Апатія. Якщо довести свою перевагу і незамінність не виходить, в кризовий період чоловік замикається в собі, а відчай нерідко намагається розчинити в алкоголі, тому в середньому віці депресію часто супроводжує зловживання алкоголем.

Роки беруть своє. Ось тільки не розумію, як вони своє від мого відрізняють?

Що робити?

1. Нормалізуємо рівень гормону. Так як зниження рівня статевих гормонів є природним процесом в середньому віці, не завжди вдасться вирішити проблему, не застосовуючи терапію гормональними препаратами.

2. Усуваємо фактори, що викликають незадоволення життям і собою. Таких причин може бути багато: невдоволенням своєю роботою, натягнуті відносини в родині, невдоволення своїм зовнішнім виглядом і здоров’ям і багато іншого. Розуміння того, що кілька «нерозв’язних» завдань відразу звалилося на голову, лише погіршує становище речей. Намагайтеся не піддаватися паніці і вирішувати проблеми поступово.

3. Ставимо нові цілі. Щоб життя не втрачало фарби, потрібно чогось постійно прагнути. Постановка нових цілей якраз відповідає цим критеріям.

4. Шукаємо нові захоплення. Життя проходить куди цікавіше, якщо у людини є улюблені захоплення. Неважливо, що це: заняття спортом, моделювання, блогінг або рибалка, головне – захоплення повинно приносити задоволення!

5. Відпочиваємо! Не потрібно намагатися, як то кажуть, осягнути неосяжне – щоб налагодити душевний спокій, краще мінімізувати емоційні, розумові і фізичні навантаження.

Юність – це дар природи, а зрілість – витвір мистецтва.

Роль жінки в подоланні чоловічої недуги

Пережити будь-яку кризу і вирішити проблему легше вдвох. Тому сімейні психологи в першу чергу звертаються до дружин пацієнтів. Отже, кілька простих порад для жінок:

Більше терпіння! Криза середнього віку може тривати від кількох місяців до кількох років, протягом яких жінці важливо спокійно і поблажливо ставитися до змін у поведінці чоловіка.

Утримайтеся від порад. Гордих чоловіків дратують моралі жінок, тому, щоб не бути винною в помилках чоловіка, Вам не варто надокучати мудростями, адже все одно рано чи пізно життя розсудить.

Надайте більше свободи. Не потрібно обмежувати чоловіка в його бажаннях і прагненнях до самовираження, іншими словами, краще утриматися від сцен ревнощів і заборон спілкування, розваг і хобі.

Схвалюйте прояв ініціативи. Якщо чоловік вирішив почати навчання, змінити місце роботи, вид діяльності або запропонував відпочити удвох від мирської суєти, підтримайте його. А ще в моменти душевної дисгармонії звільніть чоловіка від домашніх справ і проблем, дозволивши йому сконцентруватися на самоаналізі і подальшому розвитку.

Хваліть! Намагайтеся вселити своєму чоловікові, що він прекрасний працівник, чоловік, батько, що його всі цінують, поважають і люблять, що багато його ровесників йому і в підметки не годяться. Якщо за допомогою похвал (нехай навіть і не завжди об’єктивних) Ви проллєте цілющий бальзам на самолюбство свого чоловіка, це обов’язково піде йому на користь.

Спілкуйтеся! Ні в якому разі не залишайте чоловіка наодинці з його проблемою – від’їзд, роман на стороні, заява на розлучення позбавить чоловіка всякої надії на світле майбутнє сім’ї, де він любимий і необхідний.

Поліпшите інтимну сферу відносин. Покажіть чоловікові, що інтимне життя не закінчується на позначці в сорок років (в чому він абсолютно впевнений), з цього моменту все тільки починається.

Долати кризу середнього віку необхідно разом з коханою людиною, відчуваючи її підтримку і турботу.

Поділитися
×