Людський мозок вперше підключили до Інтернету!

Команда дослідників з Університету Витс в Йоганнесбурзі (Південна Африка) зробила великий прорив в області біомедичної інженерії. Згідно зі статтею, опублікованою в Medical Express, дослідники вперше розробили спосіб підключення людського мозку до Інтернету в режимі реального часу. Він був названий проектом «Brainternet», і по суті він перетворює мозок «… в частину Інтернету речей (IoT) у всесвітній павутині».

Що таке Інтернет речей?

Поява Інтернету речей – це досить очікуваний крок, адже лінь – двигун прогресу.

Інтернет речей (англ. Internet of Things, IoT) – це не просто безліч різних приладів і датчиків, об’єднаних між собою дротяними і бездротовими каналами зв’язку і підключених до мережі Інтернет, а це більш тісна інтеграція реального та віртуального світів, в якій існує спілкування між людьми і пристроями. Це явище, здатне перебудувати економічні та суспільні процеси, що виключає з частини дій і операцій необхідність участі людини.

Тренд Інтернету речей зараз набирає все більшої популярності. Найчастіше поняття Інтернету речей нерозривно пов’язано з чимось розумним: розумні будинки, розумний транспорт, розумні підприємства… Крім того, Інтернет речей і технологія між машинної взаємодії (M2M) можуть забезпечити прозорість в будь-якій галузі. Уявіть компанії ЖКГ та телекомунікацій, здатні прогнозувати і запобігати перебоям; авіакомпанії, що віддалено відстежують і оптимізують роботу літаків; організації охорони здоров’я, що пропонують лікування з аналізу генома в реальному часі і так далі.

Це цікаво! У 1926 Нікола Тесла в інтерв’ю для журналу «Collier’s» сказав, що в майбутньому радіо буде перетворено в «великий мозок», всі речі стануть частиною єдиного цілого, а інструменти, завдяки яким це стане можливим, будуть легко поміщатися в кишені.

По одному з визначень, з точки зору IoT, «річ» – це будь-який реальний чи віртуальний об’єкт, який існує і переміщається в просторі та часі і може бути однозначно визначений. Передбачається, що в майбутньому «речі» стануть активними учасниками бізнесу, інформаційних і соціальних процесів, де вони зможуть взаємодіяти і спілкуватися між собою, обмінюючись інформацією про навколишнє середовище, реагуючи і впливаючи на процеси, що відбуваються в навколишньому світі, без втручання людини.

Як мозок стає частиною Інтернету речей?

За допомогою ЕЕГ-датчика Emotiv, закріпленого на голові людини, система фіксує мозкові імпульси. Потім сигнал транслюється на мікрокомп’ютер Raspberry Pi, який в реальному часі передає дані в програму і на загальнодоступний сайт, де кожен може переглядати активність мозку.

Адам Пантановіц, викладач в Школі інженерів з електротехніки та інформаційних технологій, а також керівник проекту, говорить:

«Brainternet – це новий рубіж у розвитку нейрокомп’ютерного інтерфейсу. У нас недостатньо легкодоступних даних про те, як людський мозок працює і оперує інформацією. Brainternet прагне спростити розуміння людиною власного мозку і мозку інших людей. Він робить це за допомогою безперервного моніторингу активності мозку і забезпечує деяку інтерактивність».

М’язи інтелекту

Адам Пантановіц каже, що це тільки початок проекту, і в майбутньому він дасть колосальні можливості. Він додає, що розробники мають намір домогтися більшої інтерактивності при взаємодії користувача і мозку. Деякі функції вже представлені на сайті, але їх не так багато: це дії на зразок руху рукою.

«Надалі Brainternet зможе передавати дані в додаток смартфона, і вони будуть використовуватися в машинному навчанні. Скоро ми зможемо домогтися двосторонньої передачі інформації – у напрямку від мозку до системи і навпаки», – розповів Пантановіц.

Продовження роботи над проектом може привести до деяких дуже захоплюючих проривів у розвитку машинного навчання і нейрокомп’ютерних інтерфейсів. За допомогою отриманих в ході роботи над проектом даних фахівці зможуть краще зрозуміти роботу мозку і використовувати цю інформацію для підвищення інтелектуальних здібностей людини.

Поділитися
×