Медицина майбутнього. Що нас чекає попереду?

Сьогодні медицина є однією з найбільш інтенсивно прогресуючих галузей науки. І в найближчі роки вчені обіцяють нам появу абсолютно нових методів лікування і діагностики.

«Розумна» лінза для діабетиків

Ця експериментальна розробка корпорації Google, як очікується, стане справжнім порятунком для діабетиків. Сьогодні хворим слід постійно контролювати показники крові і доводиться проколювати шкіру на пальцях. «Розумна» лінза отримує необхідні дані зі слізної рідини, що постійно омиває наші очі. У пристрої використовується технологія біосенсора, і є мікроскопічний датчик, здатний передавати інформацію на смартфон. Зараз вчені працюють над тим, щоб забезпечити лінзу безпечним світлодіодом – тоді при критичних змінах рівня глюкози у пацієнта будуть підсвічуватися очі.

Заплатки для травмованих органів з живої тканини

Завдяки біодруку, збираючи шар за шаром живі людські клітини, вчені вже навчилися виготовляти людську шкіру. Світовим лідером у цій технології є французька компанія Poietis з Бордо. Такі операції можна буде проводити, наприклад, на нирках. А в подальшому можна буде замінювати цілі органи, такі як серце, адже зараз від браку органів для трансплантації тільки в Європі помирає дванадцять чоловік в день, — говорить генеральний директор компанії Бруно Бриссон.

Наноботи замість хірургів

Наночастки володіють настільки фантастичними перспективами, що весь науковий світ чекає не дочекається, коли наноструктури грунтовно втручаться в наше життя. Так, дослідники з Політехнічного інституту в Цюріху (Швейцарія), університету Drexel в Філадельфії і UC в Сан-Дієго (США), ізраїльського Технионського інституту в Хайфі і університету Бар-Ілан в Тель-Авіві працюють над створенням мініатюрних роботів, які будуть здійснювати «ремонт» всього організму. Схема буде виглядати приблизно так: хворий випиває якусь суміш з наноботами, і ті всмоктуються в кровоносне русло. Або нанороботи будуть вводитися внутрішньовенно. Подорожуючи по найдрібніших кровоносних судинах, наноботи будуть усувати всі проблеми. Планується навіть втручання в ДНК. За допомогою цих наночастинок можна буде виправляти послідовності, і запобігати мутаціям, які призводять до хвороб.

Операції з зануренням у віртуальну реальність

За допомогою 3D-окулярів хірурги зможуть оперувати рак мозку під місцевим наркозом. Цій розробці необхідно ще мінімум три роки досліджень і випробувань. У лютому цього року відбулася перша така операція в університетській лікарні Анжера (Франція). Пацієнт з пухлиною головного мозку, занурений у віртуальну реальність за допомогою 3D-окулярів, був прооперований під місцевою анестезією. Взаємодіючи з ним, нейрохірург зміг визначити і, відповідно, зберегти мозкові зв’язки зорових і мовних нервів. Дослідницька група проекту Cervo домоглася значного прогресу в цій області, тож незабаром операції в делікатних зонах мозку стануть можливі.

Променева терапія за участю наночастинок

Приблизно 60% ракових хворих проходять лікування радіацією. Ця терапія недосконала: промені проходять через здорові тканини і можуть призвести до їх пошкодження, більш того, немає впевненості, що пацієнт отримує правильну дозу в потрібному місці. Після десяти років досліджень Nanobiotix, один з світових піонерів в галузі нанофізики, що застосовується в медицині, знайшов вихід. Наночастинки, запрограмовані в лабораторії, будуть вводитися в пухлину, в самий центр хворої клітини, і посилювати силу рентгенівських променів без супутньої шкоди. Після дуже успішних клінічних випробувань в Європі і США вихід на ринок очікується приблизно через рік.

Порятунок від серцевих нападів

Розробка під назвою «Чемпіон» (Сһамріоn) призначена для порятунку хворих з серцевою недостатністю. Пристрій розміром 4 см і товщиною не більше 1 мм встановлюється в легеневу артерію пацієнта і при щонайменших відхиленнях у показниках тиску передає сигнал на комп’ютер лікаря. Завдяки цьому можна запобігти смертельно небезпечним серцевим нападам, коли ще немає задишки, болю та інших помітних симптомів. Батьківщина винаходу – США, і там «Чемпіон» вже застосовується в клінічній практиці.

Нові пов’язки для переломів

У зовсім недалекому майбутньому прийде кінець важким гіпсовим пов’язкам, під якими свербить і погано пахне, і які треба носити декілька тижнів. Кілька австралійських, ізраїльських і американських компаній розробляють нейлонові пов’язки для переломів. Виготовлятися вони будуть за допомогою 3D-друку за мірками пацієнта, отриманими на сканері. Ці пов’язки будуть набагато легше, гігієнічніше і при цьому не менш ефективні.

Ефективна терапія проти хвороби Альцгеймера

На її створення пішло 10 років досліджень. У всьому світі 40 мільйонів чоловік страждають хворобою Альцгеймера. У пошуках ліків від цієї недуги компанія Pharnext наблизилася до мети. Дослідницька група на чолі з генетиком Даніелем Коеном визначила комбіновану терапію, що поєднує вже існуючі, але малоефективні ліки, препарат проти розсіяного склерозу і ще один проти пристрасті до алкоголю. Випуск нового медикаменту планують розпочати на початку 2019 року.

Клітини-пожирачі калорій

Від ожиріння зараз у всьому світі страждає 641 мільйон чоловік. Відомо, що в нашому тілі в невеликих кількостях присутні клітини, так звані «бурі адипоцити», які відповідають за терморегуляцію організму, тобто вони спалюють енергію для вироблення тепла. Дослідники з інституту біології Valrose (Ніцца) поставили метою отримання їх у лабораторних умовах. Потім передбачається пересадити ці клітини в людиню, що страждає ожирінням, щоб збільшити витрату калорій в її тілі. Випробування на гризунах пройшли з переконливим результатом.

Малоінвазивне лікування складних переломів спини

Встановлюючи імплантати з біоматеріалів, хірург робитиме два надрізи по 5 мм, замість 20-сантиметрового відкритого отвору, як це відбувається сьогодні. Таким чином, перебування в стаціонарі і час на реабілітацію значно зменшиться. Цими розробками займається компанія Vexim, а таке обладнання буде доступно вже через два роки.

Діагностика майбутнього

На сьогоднішній день невиліковні форми безлічі захворювань, зокрема онкологічних, розвиваються через пізнє звернення пацієнта до лікаря. Багато вчених працюють над створенням спеціальних мініатюрних датчиків, які будуть вшиватися в одяг людини, або імплантуватися під шкіру. Такі біосенсорні механізми будуть постійно контролювати рівень цукру в крові, тиск, частоту серцевих скорочень, біохімію крові, рівень гормонів і багато інших параметрів, за якими лікар може запідозрити початок того чи іншого порушення. Дані будуть передаватися у медичний заклад, і якщо вашому лікареві не сподобаються ваші аналізи, то він вас викличе на прийом. Таким чином, відпаде необхідність в обов’язкових планових медичних оглядах. За людським тілом будуть постійно стежити спеціальні пристрої, не даючи можливості захворюванню посилитися.

Поділитися
×