“Моніторний” або “офісний” синдром сухого ока


Офісна робота – важка праця для очей. Найвищий ризик нашкодити очам – у офісних працівників, які дивляться в монітори комп’ютерів 8 годин на день і більше. Проблема в тому, що коли ми уважно дивимося в екран, ми “забуваємо” моргати. Моргання – хоч і крихітний рух, але воно дуже важливе для здоров’я наших очей. За допомогою цього «ефекту склоочисника» слізна плівка на оці поновлюється через регулярні проміжки часу. Навіть наш мозок забуває цей безумовний рефлекс, коли ми дивимося в монітор.

За статистикою, у 76 відсотків жінок і 60 відсотків чоловіків, що працюють в офісі, є ознаки синдрому сухого ока.

Крім того, більшість офісів оснащені системами кондиціонування повітря і обігрівачами, які дуже пересушують повітря. Сухе повітря не підходить для наших очей, тому як призводить до передчасного випаровування слізної рідини. Комбінація нечастих моргань і сухості повітря призводять до пересихання поверхні очей.

Сльози – важлива дрібниця!

1 – Ліпідний шар, 2 – Водний шар, 3 – Муциновий шар.

Ліпідний шар є зовнішнім шаром слізної плівки і відповідає за її стабілізацію. Він перешкоджає швидкому випаровуванню сльози. Водний шар становить найбільшу частину слізної плівки і відповідає за постачання вологою очної поверхні. Муциновий шар – самий внутрішній шар слізної плівки, який складається з білків муцинів, що покривають очі і дозволяють водному шару утримуватися на поверхні рогівки, що володіє водовідштовхувальними властивостями.

Слізна плівка захищає очі від висихання, полегшує рух повік, містить в собі різні речовини, що живлять рогівку і протистоять інфекціям. Крім того, сльози змивають алергени, найдрібніші частинки пилу, прискорюють загоєння пошкоджень очей.

Недостатнє зволоження очей призводить не тільки до дискомфорту, але і до більш серйозних наслідків. Наприклад, бактеріям стає простіше розвиватися і викликати кон’юнктивіт.

Які симптоми сухого ока?

 1. Сльозяться очі. Так, ви не помилилися, саме сльозяться. І цьому є дуже логічне пояснення: через відсутність моргання маленькі частинки залишаються в оці, так як вони не вимиваються. Ці чужорідні тіла підсилюють існуюче подразнення, і очі виробляють багато слізної рідини, щоб позбутися від сторонніх часток. Однак ці сльози складаються більшим ступенем з води і не мають властивостей змащувати очі. Вони змиють “сміття”, але не покриють поверхню ока рівномірною захисною плівкою.
 2. Почервоніння і печіння. Через сухість з’являється сильне відчуття печіння, подразнення, почервоніння, моргати стає неприємно, можливо навіть погіршення зору. Також очам заважає яскраве світло.
 3. Відчуття стороннього тіла. Дуже часто при синдромі сухого ока постійно здається, що в око щось потрапило. Через роздратування і підвищену чутливість очі починають свербіти.

Точний діагноз вам може поставити тільки лікар. Адже за цими ж симптомами може ховатися і запалення, і інфекція.

Що робити?

 1. Моргати! Це стосується всіх, хто занадто захоплено дивиться в екрани комп’ютерів, планшетів, смартфонів.
 2. Давати відпочинок очам. Кожні п’ять хвилин відводьте погляд від екрану на кілька секунд і робіть кілька моргань. Щогодини робіть розслаблюючу гімнастику для очей, вставайте з робочого місця, щоб пройтися і подивитися вдалину.
 3. Висипатися. Здоровий сон допомагає зняти втому з очей і відновити нормальне сльозовиділення.
 4. Робити теплі вологі компреси. Вони допоможуть забезпечити більш щільний і стабільний ліпідний шар сльози (жирову плівку). Тепло нагріває жирової секрет, що міститься в залозах, що дає йому можливість легше витікати. Плюс робити масажні кругові рухи, які допомагають виділенню цього секрету з залоз.
 5. Штучні сльози, змащувальні краплі для очей і гелі допомагають підтримувати вологу і змащують поверхню ока. Зазвичай їх використовують 4 рази на день, але можливо і більш часте використання в разі потреби.

Як правильно організувати робочий простір?

Правильно організований робочий простір допоможе зменшити навантаження на очі. Якщо ви вже страждаєте від сухості очей, настав час перевірити своє робоче місце і зробити його більш дружнім до очей.

 1. Дотримуйтесь відстані 50-80 сантиметрів до монітора.
 2. Ваш стіл повинен бути на відстані близько 40 см від горизонтальної лінії огляду. Таким чином ви будете дивитися вниз, коли дивитеся на монітор. Це більш зручно для очей.
 3. Переконайтеся, що у вас на робочому місці правильне освітлення. В ідеалі це суміш стельового освітлення і настільної лампи. Також можливо комбінувати різні джерела світла, такі як звичайні лампочки, галогенні лампи і люмінесцентні лампи. Ці джерела світла містять різні частини спектра (синій, червоний і зелений), які нагадують денне світло при поєднанні.
 4. Ваш монітор не повинен відображати будь-які інші джерела світла. Краще положення – під прямим кутом до вікна. Якщо це неможливо, постарайтеся придбати антибліковий фільтр для монітора.
 5. Зволожувач повітря підвищить вологість повітря в приміщенні. З більш вологим повітрям ваші сльози будуть повільніше випаровуватися, а очі будуть менше пересихати.
Поділитися
×