Нобелівська премія 2015 за відкриття антипаразитарного препарату Авермектин

Захворювання, що викликаються паразитами, атакують людство впродовж тисячоліть і є однією з глобальних проблем охорони здоров’я. Хвороби, що викликаються паразитами, найчастіше стосуються найбідніших верств населення у світі і стають величезним бар’єром на шляху поліпшення здоров’я і добробуту людини. Цього року лауреати Нобелівської премії розробили методи лікування, які спричинили революцію в лікуванні деяких з найбільш небезпечних паразитарних захворювань.

Вільям Кемпбелл і Сатоши Омура відкрили нові ліки на основі Авермектину – продукту життєдіяльності грибів Streptomyces avermitilis. Вони допоможуть в лікуванні інфекцій, які переносяться паразитичними черв’яками. Зокрема, завдяки авермектину вдалося в рази знизити захворюваність онхоцеркозом (річковою сліпотою) і елефантіазом (слоновою хворобою). Також нові ліки показують ефективність проти зростаючого числа інших паразитарних захворювань.

Паразити викликають важкі хвороби

Ми живемо в складному світі, населеному не тільки людьми та іншими великими тваринами, але і безліччю інших організмів. Деякі з них є шкідливими або смертельними для нас.

B. malayi. thick film. hematoxylin. From mark

 

Безліч паразитів викликають захворювання. Особлива група – паразитичні черв’яки (гельмінти), які найбільше поширені в Африці на південь від Сахари, в Південній Азії і в Центральній і Південній Америці. Річкова сліпота і слонова хвороба – два захворювання, що викликаються паразитичними черв’яками. Як випливає з назви, річкова сліпота (онхоцеркоз) в кінцевому підсумку призводить до сліпоти, через хронічне запалення в рогівці. Лімфатичним філяріатозом (або слоновою хворобою) страждає понад 100 мільйонів чоловік. Захворювання призводить до гіпертрофії і зміни форми та об’єму органів, в більшості випадків відзначається ураження ніг, які збільшуються і нагадують ноги слона. Звідси походить назва хвороби.

Від бактерій до нових антипаразитних препаратів

Протягом десятиліть не було ніякого прогресу в розвитку нових способів лікування паразитарних захворювань, тому відкриття лауреатів цього року докорінно змінило ситуацію.

 

Сатоши Омура, японський мікробіолог і фахівець в області натуральних продуктів, сфокусувався на групі бактерій Streptomyces, які живуть у грунті і, як відомо, виробляють безліч агентів з антибактеріальними властивостями (у тому числі стрептоміцин, виявлений ЗельманомВаксманом, лауреатом Нобелівської премії 1952 року). Маючи хороші навички в розробці унікальних методів для великомасштабного культивування цих бактерій, Омура взяв нові штами Streptomyces із зразків грунту і успішно культивував їх в лабораторії. З багатьох тисяч різних культур він вибрав близько 50-ти найбільш перспективних, зробивши їх предметом подальшого аналізу, щоб вивчити можливості їх протидії шкідливим мікроорганізмам.

 

Авермектин

Експерт з паразитів із США Вільям Кемпбелл взяв культури Streptomyces у Сатоши Омури і досліджував їх ефективність. Кемпбелл побачив, що компонент однієї з культур був дуже ефективним проти паразитів домашніх і сільськогосподарських тварин. Він виділив чистий біоактивний компонент і назвав його Авермектин, який згодом був хімічно модифікований в більш ефективне з’єднання під назвою Івермектин. Пізніше Івермектин пройшов випробування на людях з паразитарними інфекціями і ефективно впорався з личинками паразитів, у тому числі з тими, які викликають річкову сліпоту і слонову хворобу.

Разом Омура і Кемпбелл відкрили новий клас препаратів з надзвичайною ефективністю проти паразитарних захворювань.

 

Всесвітнє використання

Відкриття Авермектину докорінно змінило лікування паразитарних захворювань. Сьогодні Авермектин (похідна Івермектин) використовується у всіх частинах світу, в яких люди страждають від страшних хвороб, що викликаються паразитами. Крім того, що Івермектин дуже ефективний проти ряду паразитів, він має мало побічних ефектів і вільно доступний по всьому світу. Важливість Івермектину для поліпшення здоров’я і благополуччя мільйонів людей з річковою сліпотою і лімфатичним філяріатозом, в першу чергу в найбідніших регіонах світу, невимірна. Лікування виявилося настільки успішним, що ці хвороби знаходяться на межі ліквідації, яка, безсумнівно, стане одним з основних подвигів в історії боротьби людства проти хвороб.

 

Як захиститися від паразитів?

Одним з ефективних засобів захисту від паразитів є підвищення імунітету і здорова мікрофлора в кишечнику. Клінічно доведено, що біоплівка з мікроорганізмів і сильний імунітет не пропустять паразитів і їх токсини в захищений організм людини. Тому кращий засіб профілактики паразитарних захворювань – регулярний прийом пробіотичних препаратів. Пробіотики допоможуть захистити організм не тільки від паразитів, а й від багатьох інших захворювань. Пробіотик від ТМ ФарсіФарм ЛАКТЕН містить всі корисні мікроорганізми, необхідні нам для захисту від вірусів, бактерій і паразитів.

Поділитися
×