Новий спосіб лікування глухоти

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, в даний час в світі налічується понад 360 мільйонів чоловік з порушеннями слуху. Кілька десятків мільйонів людей страждають від втрати слуху внаслідок ушкоджень маленьких волосків у вушній раковині, які відіграють вирішальну роль у процесі звукосприйняття. Людям з такими проблемами в дійсності може допомогти нове відкриття.

Girl listening with her hand on an ear

Австралійські дослідники розробили нову технологію відновлення втраченого слуху. «Хоча ми не знаємо досконально, як працює вухо, але знаємо основу: зовнішня частина вуха ловить звукові хвилі. Ці звукові хвилі проходять у вушний канал, змушуючи барабанну перетинку вібрувати. Вушний равлик проводить звук через вушну рідину, тоді як маленькі кісточки у вусі підсилюють звук. Кортіїв орган, який містить тисячі маленьких волосяних клітин, рухається від звуку, і волосинки «переводять» звук в електричні імпульси для равликового нерва, який вже передає звук мозку. Коли пошкоджуються волосяні клітини, мозок не може вловити звук.»

Почалося все в 1995 році, коли С. Akazawa і співавтори, проводячи дослідження на улюбленому матеріалі генетиків – плодовій мушці дрозофілі, випадково встановили, що після видалення одного з генів комахи вже не реагують на звуки. Якщо ж цей ген, який назвали atonal, повернути, то слух з’являється. Через кілька років той же ген знайшли у мишей: виявилося, що клітини, що його експресують, стають волосовими. У мишей ген отримав назву atoh1. Все повторилося як у дрозофіл: як тільки atoh1 видаляли, миші втрачали слух, а після повернення він відновлювався. Незабаром такий же ген виявили і у людини. І склалося тверде переконання, що засіб для лікування глухоти треба створювати, починаючи з цього гена.

Виявилося, що введення atoh1 в будь-які живі клітини кортіївого органу перетворює їх в волоскові без всяких додаткових сигналів, причому як в ембріональному, так і в дорослому равлику. Перших серйозних результатів К. Kawamoto і співавтор домоглися в 2003 році. У равлик вуха морської свинки, що отримала токсичну (для цього органу) дозу аміноглікозидного антибіотика, вчені ввели аденовірусний вектор, що несе на собі atoh1. З’ясувалося, що введення гена запускає той же процес регенерації волоскових клітин у ссавців, що спостерігається у всіх хребетних – від риб до птахів. Так отримали переконливий доказ, що відновити функціонально активні волоскові клітини цілком реально.

Використовуючи отримані знання, команда Канзаського університету під керівництвом доктора Хінріча Стаекера (Hinrich Staecker) взяла ампулу безпечного вірусу і додали туди вищезгаданий ген. Потім цей вірус з геном був введений в вушні равлики декількох мишей. Результати були вражаючими: звукосприймання мишей підвищилося на 20 децибел. Єдиними побічними ефектами були нудота та запаморочення, які абсолютно нормальні після будь-якого хірургічного втручання у вушну порожнину, тим більше що вони проходять з часом.

У 2014 році вчені приступили до тестування нового методу на людині. Пацієнт з Денвера позбувся слуху в результаті менінгіту в самому початку життя, коли був маленьким дитиною. 28 жовтня 2014 року він став першою людиною в світі, яка отримала ін’єкцію ліків у внутрішнє вухо для відновлення слуху. Ін’єкція складалася з генно-модифікованого вірусу і гена Atoh1. “Ми взяли вірус, який зазвичай викликає симптоми застуди і змінили його нутрощі так, щоб видалити все те, що викликає інфекцію. І замість цьоговставили потрібний нам ген “, говорить доктор Хінріч Стаекер, який працював над новою технологією лікування глухоти останні 17 років. В даний момент проводяться більш широкі випробування ліків на добровольцях.

Поділитися
×