Новий Рік на старий лад

Найвеселіше свято в році – це Новий рік. Як же чудово, що у нас є можливість відзначати його двічі! Завдяки зміні Юліанського календаря на Григоріанський, в ніч з 13 на 14 січня можна ще раз відчути магію новорічної ночі. Тим більше що православні в Старий Новий рік нарешті можуть насолодитися святковими стравами і від душі повеселитися, не боячись порушити Різдвяний піст.

Здавна в Україні Новий рік вважався самим світлим і улюбленим святом. Адже по-перше, після Різдва нарешті закінчувався дуже строгий пост, а по-друге, в це свято люди прощали один одному минулі образи і з новим роком починали новий життєвий цикл. Святковий вечір напередодні Нового року називали Щедрим вечором. Така назва з’явилася завдяки тому, що святкову кутю, на відміну від різдвяної, можна було заправляти вершковим маслом, молоком або смальцем.

Святкування було пов’язано з дохристиянським язичницьким звичаєм. День напередодні Нового року присвячений преподобним Міланії (Меланці, Маланці або Міланці) та Василю. Іноді вечір називали «Меланкіни гостини»: пов’язано це з язичницьким міфом про викрадену дочку бога Лада, яку звільнив богатир Василь і одружився на ній. Готували в цей вечір багато і рясно, як на справжнє весілля.

У ніч на Василя наші предки за традицією ходили в гості і приймали гостей. Вважалося, що гостя неодмінно треба було нагодувати пирогами із свининою чи будь-яким іншим блюдом зі свинини. Ще язичники здавна вважали свиню місячною твариною, а Василь, який в християнстві став святим, був покровителем свиней. Крім того, ця тварина традиційно вважалося символом родючості і достатку. Наші предки були впевнені, що свиня, яка риє завжди вперед, «пририє» до будинку багатство і щастя.

Ще однією обов’язковою святковою стравою в Васильїв день була каша. Її приготування супроводжувалося особливими обрядами, після чого за якістю каші судили про благополуччя в наступаючому році. А також у ніч на Старий Новий рік традиційно ліпили вареники з сюрпризами.

Ще Васильїв вечір вважався в народі часом найточніших і вірних ворожінь. Особливо його чекали незаміжні дівчата. Вони вірили: що в Васильїв день наворожили, то обов’язково збудеться.

У перший день нового року наші предки намагалися залучити в свій дім достаток і успіх. Для того щоб у новому році був хороший урожай, вранці в Васильїв день вони з радістю впускали в свій будинок щедрувальників. Діти всієї округи, зібравшись разом перед обіднею, ходили по домівках сіяти з рукава або з мішка зерна вівса, гречки, жита та інших хлібів і при цьому виспівували щедрівки. Господарі будинку давали дітям частування, а розкидані ними зерна не викидали, а зберігали до весни, щоб змішати їх з насінням під час посіву ярих.

Сьогодні для багатьох Старий Новий рік – це привід провести вечір з рідними людьми. Це свято не таке галасливе і веселе, як Новий рік, але його чарівність зовсім не в цьому. Завдяки йому у нас з’являється чудова можливість в спокійній і неметушливій домашній обстановці зібратися всією родиною за святковим столом, згадати все хороше, що сталося в старому році і побажати один одному здоров’я і щастя в наступаючому.

Шановні колеги! Компанія «Медвестснаб» вітає Вас зі Старим Новим роком і бажає успіхів в улюбленій справ, удачі і попутного вітру у всіх Ваших починаннях, міцного здоров’я Вам і Вашим близьким, злагоди і щастя у Ваших родинах.

Поділитися
×