Нутригеноміка і нутригенетика – науки майбутнього (Частина 2)

Як Ви зрозуміли з попередньої частини статті, наука прийшла до того, що ген більше не розглядається як «закрита» стаціонарна система зберігання успадкованої інформації. Навпаки, з’являється все більше наукових даних про пластичність генів, їх адаптаційні властивості, здатність чутливо реагувати на зміни внутрішнього та зовнішнього середовища людини.

Вплив генів, які ми успадковуємо, на розвиток хронічних хвороб становить всього 15%, решта 85% – наслідок нашого способу життя. Кожен з 20 тисяч Ваших генів, упакований десь в одній з 46 хромосом будь-якої соматичної клітини Вашого організму, осцилюючи, перебуває в абсолютно різних станах, в залежності від того, як Ви себе поводите. Чи п’єте чай, каву або гранатовий сік, сидячи вдома або в офісі, або мчите в вагоні переповненого метро, ​​намагаючись з усіх сил утримати рівновагу і читати одночасно, напружуючи майже всі Ваші 656 м’язів. Ваш генетичний статус постійно змінюється.

Занадто часто ми вважаємо їжу звичайним наповнювачем, покликаним зменшити наші муки голоду. Ми відчуваємо, що ми занадто зайняті, щоб прочитати етикетки на продуктах, які іноді говорять нам, що продукти, які ми збираємося з’їсти, можуть виявитися дуже небезпечними для нашого здоров’я.

Чому що одному – користь, іншому – шкода?

Ні для кого не секрет, що кожен з нас має унікальний індивідуальний наборір генів. Наприклад, у когось темне волосся, у когось світле. Ці відмінності визначаються невеликими відмінностями в ДНК – явище, відоме як поліморфізм. Завдяки поліморфізму кожна людина унікальна.

Крім того, внаслідок поліморфізму кожен людський організм засвоює їжу по-своєму. Наприклад, через поліморфізм чийсь організм добре засвоює жирну їжу, а чийсь засвоює її набагато гірше. Хтось погано засвоює вуглеводи, хтось добре. Нещодавно вчені ідентифікували гени, що відповідають за реакцію організму на каву. При цьому з’ясувалося, що специфіка впливу цього продукту на кожну конкретну людину є спадковою. Аналогічним чином були досліджені генетично обумовлені варіанти жирового, вуглеводного і білкового обміну, специфічні для різних груп людей.

Поліморфізм також може відповідати і за виникнення захворювань: наприклад, існують зміни в ДНК, пов’язані із захворюваннями (діабет і інші).

Що таке нутригенетика?

Нутригенетика – це дослідження, спрямовані на виявлення індивідуальних генетичних схильностей, що впливають на засвоєння тих чи інших мікро- і макронутрієнтів. Ця галузь науки шукає генетичні особливості, які допоможуть персоналізувати раціон з точки зору здатності організму ефективно засвоювати ті чи інші продукти.

Як працюють гени

Ген – як стаття закону, в якій прописано, що і як має відбуватися в конкретному організмі з конкретним нутрієнтом. Припустимо, надходить в організм залізо – корисна і потрібна річ. Ген дає розпорядження утворитися спеціальним ферментам, які доведуть елемент до потрібного стану і роздадуть всім нужденним клітинам. Якщо ген активний і працює на 100%, значить, ці процеси будуть здійснені. Але якщо ген активний на 50%, або на 20%, або на 5% (а в цьому і полягає поліморфізм, наші індивідуальні особливості), з такою ж інтенсивністю будуть виконуватися і регульовані нимм процеси. Тобто заліза в їжі і крові може бути достатньо, а клітини його недоотримають.

Нутригенетика в дії

Залежно від індивідуальних особливостей ДНК, харчові продукти можуть стимулювати несприятливі або, навпаки, позитивні для організму ефекти.

Доведено, що у людей з повільним метаболізмом кофеїну підвищується ризик серцевих атак при його вживанні. А у людей з поширеною мутацією, яка знижує ефективність ферменту, необхідного для метилування ДНК, при нестачі в їжі джерел метильних груп (фолату і холіну), підвищується ймовірність захворіти на колоректальний рак. Для таких людей вживання алкоголю – це додатковий негативний фактор, так як алкоголь знижує абсорбцію фолату і збільшує його виведення з організму.

Виявлено також, що ймовірність онкологічних захворювань зростає при мутації в гені одного з типів глутатіонтрансферази (ферментів, що беруть участь в детоксикації), і постійне надходження в організм токсинів (при палінні і ін.) небезпечне для людей з подібною мутацією. А поїдання капусти та інших хрестоцвітних, навпаки, буде вкрай корисно, так як вони містять речовини, що збільшують активність глутатіонтрансферази.

Поліморфізм подібний зарядженій рушниці: вона ще не вистрілила, але якщо складуться певні умови середовища або раціону харчування, – відбудеться постріл. Так і виникають захворювання. Виходить, генетика – це рушниця, а умови середовища або раціону харчування – спусковий гачок, точніше, палець, що давить на нього.

Практичне використання досягнень нутригенетики

Результати роботи вчених знайшли застосування в такій популярній області, як боротьба із зайвою вагою. Виявилося, що можна складати індивідуальні дієти, керуючись аналізом генома людини, яка мріє поліпшити параметри своєї фігури. Сьогодні кілька компаній, що базуються в США і деяких країнах Європи, вже пропонують послуги з проведення ДНК-тестів і складання на їх основі порад по здоровому харчуванню.

Погляд в майбутнє

Вчені з упевненістю говорять, що внесок нутригеноміки і нутригенетіки в охорону здоров’я в наступному десятилітті буде дуже значним. Встановлення молекулярних механізмів взаємодії «їжа-гени» і виявлення ранніх маркерів порушень в метаболізмі дозволить проводити ефективне превентивне лікування.

Коли-небудь, можливо, всі отримуватимуть розшифровку своєї ДНК при народженні, щоб спроектувати оптимальний план харчування для кожної людини на основі особливостей метаболізму і генетичних схильностей. А продукти харчування будуть перевірятися вже не тільки на безпеку, але і на ефективність їх дії на організм.

Поділитися
×