Сенолітики – новий клас препаратів. Чи повернути час назад?

Якщо подивитися на процес старіння людського організму з біологічної точки зору, то його можна описати як поступову втрату здатності до регенерації відмерлих клітин і їх розмноження. Незважаючи на те, що існує навіть окрема наука, яка вивчає процеси старіння організму – геронтологія – вчені досі не можуть дати однозначної відповіді, чому це відбувається і чи є можливість зупинити процес.

            Тим не менш, деякі фахівці вже більш ніж десять років працюють над створенням ліків від старості. Вони стверджують, що старіючі клітини ушкоджують сусідні клітини, і це веде до розвитку запалення оточуючих їх тканин і викликає вікові хвороби. Результати дослідження, проведеного вченими клініки Майо в Рочестері, штат Міннесота, що працюють під керівництвом професора Жана Ван Дойрсена, обгрунтували цю гіпотезу.

            Щоб підтвердити передбачувану негативну роль старіючих клітин у розвитку вікових захворювань, вчені ідентифікували старіючі клітини в організмі генетично модифікованих мишей, схильних до передчасного старіння, за допомогою специфічного для таких клітин біомаркеру. Протягом усього життя мишкам вводили препарат, який знищував промарковані старіючі клітини за рахунок активації перфоруючого мембрану ферменту каспази 8. При цьому препарат залишав недоторканими ті клітини, в яких не почавсяпроцес старіння. Отримані в результаті такого експерименту результати були приголомшливими. Всі тканини, в старіючих клітинах яких містилася активована препаратом каспаза 8, уповільнили процес старіння. Що ще більш важливо, видалення старіючих клітин на більш пізніх етапах життя тварин уповільнювало прогресування вже наявних старечих хвороб.

            На знімку мишки одного віку – учасниці експерименту. Ліва, з контрольної групи, виглядає в’ялою старенькою. У правої, що одержувала активатор каспази 8, ознак старіння не видно.

            Отримавши підтвердження токсичності старіючих клітин для організму, вчені взялися за розробку ліків, які будуть вибірково впливати саме на них.

            І ось, 9 березня 2015 року група вчених з дослідницького інституту Скріппса (TSRI), клініки Майо та низки інших наукових і медичних установ зробила офіційну заяву про відкриття принципово нового класу препаратів. Вони стверджують, що їх ліки знищують старі клітини, завдяки чому уповільнюють процес старіння організму, покращують роботу серця, а також подовжують період здорового життя. Правда, поки тільки у мишей.

            Новий клас препаратів назвали сенолітиками, що в перекладі означає “розчинники старості” (від лат. Senesco – старіти і грец. Lysis – розчинення, розпад). Під час досліджень команда вчених помітила, що одряхлілі клітини поводяться так само, як і ракові: у них спостерігається підвищена експресія механізмів виживання, які блокують апоптоз (природне відмирання клітин). Таким чином, препарати для лікування онкозахворювань теоретично могли б допомогти в боротьбі зі старіючими клітинами. Фахівці не помилилися у своїх припущеннях: подальші експерименти довели ефективність, щонайменше, двох засобів – дазатиніба (антираковий препарат) і кверцетину (природне з’єднання з антигістамінною і протизапальною дією). Випробування показали, що ця комбінація змогла видалити постарілі клітини, залишивши нормальні недоторканими.

            Подальше тестування на лабораторних гризунах показало, що навіть одноразове введення цих препаратів поліпшує функціонування серцево-судинної системи, збільшує витривалість, укріплює кісткову тканину і зменшує ознаки остеопорозу. Спостережуваний ефект зберігався протягом, принаймні, семи місяців після терапії.

            “Ми вважаємо це дослідження великим кроком на шляху до розробки методів лікування, які допомагають безпечно продовжити здорове життя або лікувати вікові захворювання, – заявив один з авторів дослідження професор Пол Роббінс з TSRI. – Коли сенолітики можна буде використовувати в повсякденній клінічній практиці, настане нова ера в медицині”.

            Випробування препаратів на людях будуть вимагати великої уважності та необхідності враховувати чималу кількість факторів, у числі яких можуть бути і побічні ефекти. Незважаючи на це, вчені налаштовані дуже оптимістично і прогнозують успішне завершення наукового проекту.

Поділитися
×