Синдром подразненого кишківника

            Синдром подразненого кишківника – одне з найбільш поширених захворювань на планеті. За даними статистики, синдромом подразненого кишківника(або СПК) страждають близько 15-20% населення нашої планети. Хоча, треба сказати, насправді цей відсоток набагато вище, тому що через не дуже вираженісимптоми багато хворих не підозрюють у себе наявність захворювання і не звертаються до лікарів. Більше всіх схильні СПК люди у віці від 20 до 45 років, а жінки хворіють в 2 рази частіше, ніж чоловіки.

            При синдромі подразненого кишківника відбувається порушення в роботі травної системи, яке може викликати спазми кишечника, здуття, діарею і запори. Про причини виникнення СПК у фахівців досі ведуться суперечки, але всі вони згодні з тим, що єдиної причини, що викликає СПК, не існує. Більшість дослідників, що займаються даною проблемою, вважають, що причиною виникнення СПК є сукупність проблем фізичного і психічного здоров’я. Основні фактори, відповідальні за розвиток синдрому подразненого кишківника: стрес і вживання їжі в стані стресу, неграмотне складання раціону, зловживання кофеїном, алкоголем, жирною їжею і газованою водою, брак рослинної клітковини в раціоні, переїдання.

            СПК не є захворюванням, небезпечним для життя, і не призводить до структурних порушень кишечника. Але його симптоми створюють стан дискомфорту і істотно погіршують якість життя хворих.

            Симптоми СПК:

  • Болі в животі і спазми, які зникають після спорожнення кишечника.
  • Діарея або запор. Часто можуть чергуватися.
  • Здуття і набряклість живота.
  • Надмірне газоутворення (метеоризм).
  • Постійне відчуття повного кишечника.
  • Відчуття неповного випорожнення.

            Симптоми захворювання можуть з’явитися без видимої причини, алечастіше буває, що вони спровоковані переїданням, вживанням деяких видів їжі абонапоїв (молочними, газованими), а також цитрусових фруктів, кави, сахарозамінників – сорбітолу або фруктози, прийомом медикаментів або стресовимиситуаціями. У більшості людей з’являються сплески симптомів тривалістю від 2-х до 4-х днів, після яких вони стають слабо вираженими або зникають.

Лікування СПК

На жаль, як показує практика, повністю вилікувати синдром подразненого кишківника неможливо. Однак можна постаратися зняти його симптоми. Для цього Вам доведеться дотримуватися певної дієти, а при необхідності прописується ще й медикаментозна терапія.

Дієта при СПК

Зміна харчування і дієта є ключовими моментами в боротьбі з симптомами СПК. Тим не менш, не існує якоїсь універсальної для всіх дієти. Дієту варто підбирати індивідуально залежно від симптомів і реакції на різні види їжі.

Якщо СПК супроводжується діареєю, необхідно скоротити вживання продуктів, що містять нерозчинні волокна: цільнозерновий хліб, висівки, злаки (крім вівса, ячменю та жита), горіхи і насіння. Також може допомогти скорочення вживання шкірки овочів, ягід і фруктів. Виключаються продукти, що стимулюють випорожнення кишечника: прянощі, гострі і солоні приправи, жирні сорти м’яса і риби, здобне тісто, холодні напої. Пити рекомендується чай, какао на воді, триденні кефір і кисле молоко.

Якщо СПК супроводжується запорами, слід збільшити вміст розчинних волокон в їжі. Розчинні волокна у великій кількості містять овес, ячмінь, жито, фрукти, такі як банани, яблука і т.д., коренеплоди, такі як картопля, морква. Крім цього, в раціон слід включати молочно-кислі продукти, вершкове і рослинне масло. Також потрібно збільшити кількість вживаної рідини, особливо простої води. Виключаються киселі, міцний чай, шоколад, протерті каші, здоба, слизові супи.

Медикаментозне лікування

Для усунення симптомів СПК найчастіше лікарі призначають спазмолітики, які допомагають зменшити біль і зняти спазми. У випадку з запорами призначаються проносні препарати, а при діареях – протидіарейні засоби. Крім того, у ряді випадків призначають лікування, спрямоване на корекцію психосоматичних порушень, наприклад, коли є свідчення, що стресові і психологічні чинники сприяють загостренню шлунково-кишкових симптомів. У таких випадках прописують антидепресанти, які розроблені для лікування депресій, але також володіють заспокійливим ефектом на ШКТ.

Пробіотики при СПК

Враховуючи, що в етіології і патогенезі синдрому подразненого кишківника, особливо такого, що протікає з діареєю, велику роль відіграє кишковий дисбіоз, в комплексній терапії широко використовуються пре- і пробіотики. Численні дослідження показують, що пробіотики допомагають відрегулювати режим випорожнення кишківника пацієнтам з СПК, а також усувають здуття живота.

Дані про позитивну дію пробіотиків для лікування синдрому подразненогокишківника часто підтверджуються дослідженнями. Наприклад, недавнє дослідження американських вчених, здійснене за участю майже 400 хворих, яким проводилася терапія препаратами з корисними бактеріями протягом 4 тижнів, продемонструвало істотне поліпшення стану хворих у порівнянні з групою, що одержувала плацебо.

При виборі препарату слід враховувати, що для надання позитивного впливу на організм пробіотик має відтворювати ефекти багатьох видів і штамів корисних мікроорганізмів, присутніх в кишківнику здорової людини. Дія пробіотика має здійснюватися на трьох рівнях: просвіт кишки, епітелій кишкової стінки і імунна система. У зв’язку з цим перевага віддається препаратам, що складаються не тільки з штамів мікроорганізмів різних видів, що належать до різних родин кишкових бактерій, а також містить живильне середовище для корисних бактерій – пребіотики. Цими властивостями володіє препарат ЛАКТЕН від ТМ ФарсіФарм. Він пригнічує ріст патологічної мікрофлори в кишківнику і сприяє відновленню нормального складу кишкової мікрофлори. Відгуки людей, які регулярно вживають ЛАКТЕН при синдромі подразненого кишківника, стверджують, що це призводить не тільки до зменшення інтенсивності клінічних проявів СПК, але і до повного їх зникнення.

Поділитися
×