Солодка і лікування меланоми. Нова грань старою знайомої

Меланома – це найбільш небезпечна форма раку шкіри і одна з найпоширеніших форм злоякісних пухлин. Цей вид раку дуже агресивний: протягом декількох місяців-півроку після появи первинної пухлини дає метастази в різні органи і розсіюється по всьому організму.

Відкриття вчених з Університету Міннесоти

Кожен з нас пам’ятає смак мікстури від кашлю на основі кореня солодки, рослини також відомої під красивим ім’ям лакриця. Екстракт солодки голої знайшов широке застосування як в офіційній, так і в народній медицині. В основному, як відхаркувальний, проносний, протизапальний та спазмолітичний засіб. Однак кілька недавніх досліджень можуть змусити кардинально змінити уявлення про можливості добре відомої рослини. Вчені з університету Міннесоти (США) виявили в лакриці речовини, здатні, за їхніми даними, пригнічувати розвиток раку шкіри.

Солодка – це джерело біологічно активних речовин, з яким ще належить навчитися вміло поводитися.

Перша спроба вчених. Під прицілом гліциризин

Перша спроба використовувати лакрицю для лікування меланоми була пов’язана з гліциризином (гліциризиновою кислотою) – речовиною, завдяки якій рослина отримала свою назву. Гліциризин є природним підсолоджувачем, для нашого язика він в 50-100 разів солодше за сахарозу. Ранні досліди показали, що він також здатний сповільнювати розмноження ракових клітин.

Однак використання гліциризину для лікування раку виявилося проблематичним через неприємні побічні ефекти. Його довгострокове вживання викликало гіпертонію, гіпокаліємію, підвищувало ризик викидня, а в окремих випадках навіть провокувало пухлини головного мозку.

Спроба №2. Речовина Ізоангустон А

Нові досліди виявили протиракові властивості у іншого компонента лакричного кореня, що не має подібних негативних ефектів. Ця речовина має назву ізоангустон А (Isoangustone A). За словами фахівців, вони витягли з рослини, вірніше сказати з її кореня, речовину і в лабораторних умовах застосували її до клітин раку шкіри. Результат такого незвичайного експерименту був просто приголомшливим. Ізоангустон А знизив швидкість росту і розвитку ракових клітин, заблокувавши частково деякі протеїни, що сприяють розвитку шкідливих клітин і прогресуванню хвороби. Американці вирішили провести свій досвід на мишах, вони вводили хворим тваринам порцію спеціального екстракту, що містить зазначений компонент, і побачили все той же неймовірний, дивовижний ефект – зростання злоякісної пухлини припинялося.

Свої досягнення вчені коментують так: «Корінь солодки дійсно корисний і потрібний продукт. Він володіє не тільки відмінними протизапальними діями, але і надає прекрасний протираковий ефект. Ми змогли встановити, що ізоангустон А, який міститься в складі кореня солодки, у людини пригнічує проліферацію небезпечних клітин меланоми, що призводить до повного блокування росту пухлини. Сподіваємося, наше дослідження ляже в основу виготовлення новітнього препарату проти раку шкіри».

Дослідження колективу з Міннесоти вельми обнадіюють. Так само як і більш ранні досліди корейських вчених, які виявили активність ізоангустона А в протидії раку простати. У найближчому майбутньому вони можуть дозволити фармацевтам створити безпечні і ефективні ліки для боротьби з летальними новоутвореннями. А солодка із засобу від кашлю і сировини для кондитерських виробів, цілком можливо, перетвориться в нову надію для ракових хворих.

Проблема меланоми в Україні

Проблема меланоми актуальна у всьому світі: кількість вперше зареєстрованих випадків цього захворювання збільшується з кожним роком. Однак якщо, наприклад, в США смертність від цього різновиду раку становить 5%, то в Україні – 90%.

Справа тут зовсім не у відсутності дорогої діагностичної апаратури. Особливість меланоми в тому, що для її діагностики цього не потрібно. Для постановки первинного діагнозу фахівцеві-професіоналу достатньо просто побачити родимку, що перероджується (і тут важливіше не як, а хто дивиться). Причина високої смертності в Україні криється в тому, що багато наших співгромадян навіть не чули про основні ознаки цього захворювання, звідси – пізнє звернення. А адже саме ці знання допомагають людям в інших країнах отримувати більш життєрадісні цифри медичної статистики.

Коли варто звернутися до лікаря?

Для того, щоб легше запам’ятати ознаки, при яких потрібно здатися до фахівця, дерматологи придумали абревіатуру АККОРД. Отже, буква «А» означає асиметрію: якщо умовно розділити родимку навпіл, вона повинна бути симетрична (це не стосується родимок, які з народження були неправильної форми, потрібно стежити за динамікою); «К» (край) – повинен бути рівним, якщо з’явилися нерівності, зазубринки – привід сходити до фахівця; ще одна «К» (кровоточивість) – якщо родимка почала кровоточити або з неї виділяється прозора рідина, при цьому у вас не було травм – ще одна причина для відвідування лікаря; «О» (забарвлення, російською «окрас») – у здорової родимки повинно бути рівномірним, насторожують зміни кольору (як в більш темну, так і в світлу сторони), поява вкраплень; «Р» (розмір) – збільшення розміру, якщо у вас є великі родимки (5 мм і більше) або багато маленьких (понад 100) – також привід подружитися з дерматологом; «Д» (динаміка) – на родимках з’являються скориночки, випадає волосся.

Поділитися
×