Спондилолістез. Причини захворювання, симптоми і методи профілактики

Лістез хребців, або спондилолістез хребта – це зміщення тіла одного з хребців щодо іншого, який розташований нижче. У літніх людей частота спондилолістезу становить 25 – 29% від усіх захворювань хребта й обумовлює високу інвалідність і значне погіршення якості життя. Цікаво те, що до 20-ти років ця патологія однаково часто зустрічається як у чоловіків, так і у жінок (від 2 до 7%), а от після 20-ти недуга вражає чоловіків у 2 рази частіше.

Зазвичай захворювання з’являється в поперековому та шийному відділах через їх високу рухливість і регулярні високі навантаження. Лістез хребта буває стабільним або нестабільним. При стабільному лістезіположення тіла людини зовсім не впливає на зміщення хребців. При нестабільному зміщення хребців відбувається, якщо людина займе ту чи іншу позу. Цей вид спондилолістезу схильний до прогресування.

Залежно від того, в який бік відбувається зміщення хребця, розрізняють:

 • ретроспондилолістез – зміщення дозаду або задній спондилолістез;
 • антеспондилолістез – зміщення допереду або передній спондилолістез;
 • латероспондилолістез – правосторонній і лівосторонній бічний зсув.
 • степени спондилолистеза позвоночника

Які симптоми захворювання?

Дуже часто спондилолістез протікає безсимптомно і людина протягом довгого часу навіть не підозрює про те, що у неї зміщені хребці. Якщо ж лістез починає прогресувати, то виникають такі його симптоми:

 • Мимовільний біль в спині і ногах, що підсилюється при розгинанні попереку, ходінні і сидінні. Якщо присутняпатологія шийного відділу, то біль може віддавати в руки і плечі. Больові відчуття бувають як постійними, так і посилюватися після фізичного навантаження.
 • З’являються головні болі, запаморочення і мігрень. Ці симптоми виникають при ураженні шийного відділу хребта. Звичайні знеболюючі ліки біль не знімають.

 • Збільшення викривлення хребта в результаті напруги м’язових структур.
 • Вкорочення тулуба – його осідання і поглиблення в таз. Подовження нижніх і верхніх кінцівок. Випинання живота та грудної клітини вперед.
 • Горизонтальне положення крижів.
 • Зміна ходи: людина згинає ноги в тазостегнових і колінних суглобах і встановлює стопи по одній прямій лінії.
 • Обмеження рухів у хребті.
 • При важкому ступені захворювання в патологічний процес втягуються нервові корінці, сідничний нерв і структури спинного мозку. Звідси з’являється важкість у ногах, порушення чутливості і роботи вегетативної нервової системи, мимовільні рухи м’язів нижніх кінцівок, гіпотрофія.

Які причини виникнення лістезу?

1) Найчастіша причина спондилолістезів – вроджена аномалія будови хребта. У цьому випадку розвивається диспластичний спондилолістез, для якого характерна наявність дефекту, що дозволяє вищерозміщеномухребцю «висуватися» вперед.

2) Друга за частотою причина – хронічні травматичні впливи. Цей варіант захворювання часто розвивається у професійних спортсменів. Найчастіше на нього страждають гравці в регбі, гімнасти та інші спортсмени, які регулярно виконують вправи на розтягування хребетного стовпа. Такий спондилолістез називається істмічним.

3) Також захворювання може виникати у людей старшого віку або у хворих, що страждають запальними захворюваннями суглоба хребта (хвороба Бехтерева, серонегативні артрити). Такий лістез називають дегенеративнимспондилолістезом, і розвивається він внаслідок дегенеративно-дистрофічнихпроцесів, які зачіпають міжхребетні диски і зв’язковий апарат, навколишній хребетний стовп.

4) Ще одна причина – пряма травма хребетного стовпа, що призводить до переломів дужок і суглобових відростків окремого хребця. При травматичному сподилолістезі тіло хребця «відходить» від дужки.

5) Ризик розвитку спондилолістезу також присутній при різних новоутвореннях, що призводять до патологічних змін в кістки. Це патологічний спондилолістез, який у переважній більшості випадків розвивається в тому випадку, якщо хребець руйнується пухлинним процесом.

Що потрібно робити, щоб попередити розвиток захворювання?

1) Ведіть помірно-активний спосіб життя.

2) Уникайте монотонної фізичної діяльності, пов’язаної з надмірними навантаженнями на спину.

3) Робіть регулярні вправи для м’язів шиї, спини і черевного преса.

4) Слідкуйте за поставою і ходою, вчіться сидіти з рівною спиною. При тривалій роботі за письмовим столом потрібно сидіти тільки прямо, не нахиляючи вперед тулуб і голову. Сидіння стільця має бути на рівні колін, під ноги можна поставити лавочку.

5) Не піднімайте важкі речі. Важку ношу краще розділити на частини, щоб не перевантажувати хребетний стовп.

6) При митті посуду, підлоги і вікон нахил робіть за допомогою згинання в колінах, а не за рахунок попереку.

7) Працюючи на присадибній ділянці чи на городі, виконуйте всі маніпуляції сидячи на лавці або стоячи на колінах. Знімаючи яблука чи груші з дерева, не піднімайте руки вище рівня плечей, краще встаньте на сходи чи стійку лаву.

8) За кермом автомобіля сидіть прямо, не нахиляючи голову вперед. Частіше зупиняйтеся і ходіть.

9) При стоянні в черзі або при роботі «на ногах» рекомендується міняти позу кожні 5 хвилин. Займайтеся спортивною ходьбою і плаванням.

10) Не зайвим буде придбати ортопедичний матрац і подушку для правильного положення тіла під час сну.

Слідкуйте за своїм самопочуттям і при появі дискомфорту в області попереку або шиї своєчасно звертайтеся до лікаря, щоб пройти необхідне обстеження. Будь-яке захворювання хребта, у тому числі і спондилолістез, набагато простіше вилікувати на його початкових стадіях.

Поділитися
×