Став відомий лауреат Нобелівської премії 2016 в галузі медицини

Вчора в Стокгольмі оголосили лауреата Нобелівської премії з фізіології і медицини 2016 року. Ним став японський вчений Йосінорі Осумі (Yoshinori Ohsumi) – професор Токійського технологічного інституту. Нагородження всіх переможців цієї престижної премії відбудеться 10 грудня на офіційній церемонії. Церемонія вручення Нобелівських нагород в цьому році буде особливою: по-перше, виповнюється 120 років з дня смерті Альфреда Нобеля, а по-друге, в цьому році рекордна кількість номінантів – тільки по фізіології і медицині були номіновані 273 вчених.

71-річний японець Йосінорі Осумі отримає нагороду за вивчення процесу аутофагії. 25-й японський лауреат Нобелівської премії першим в світі виявив гени, що відповідають за цей процес.

Аутофагія – це природний процес, при якому внутрішні компоненти біологічної клітини доставляються всередину її лізосом (у ссавців) або вакуолей (у дріжджів) і піддаються в них деградації, тобто руйнуванню.

Аутофагія супроводжує життєдіяльність будь-якої нормальної клітини і є одним із способів позбавлення клітин від непотрібних органел, а також і організму від непотрібних клітин. Цей процес здійснюється завдяки наявності Atg-генів. Вони відповідають за синтез білків кіназ, що входять до складу молекулярного комплексу, який ініціює аутофагію.

Перше визнання Осумі отримав за новаторські експерименти ще в 1990-х роках. Щоб вивчити механізм аутофагії, він і його команда провели ряд експериментів на пекарських дріжджах. Справа в тому, що аутофагія – досить консервативний процес, який протікає схоже як у дріжджів, так і у ссавців. Саме тому результати, отримані Осумі в дослідженнях на дріжджах, виявилися важливі і для розуміння того, як цей процес протікає у людей. Фактично, він відкрив механізм, при якому клітина стає «самолюдоїдом», знищуючи деякі свої компоненти, забезпечуючи тим самим швидку подачу «палива» і «будівельних матеріалів» для відновлення своїх частин.

«Відкриття Осумі змінили наші уявлення про те, як клітини переробляють самі себе. Його роботи відкрили новий напрямок в розумінні аутофагії як частини різних фізіологічних процесів – від пристосування до голоду до реакції на зараження», – йдеться в прес-релізі Каролінського інституту, який вручає премію.

Практичне застосування відкриття

Доведено, що при порушенні регуляції аутофагії можуть виникати різноманітні захворювання, серед яких деякі форми раку, діабет і нейродегенеративні розлади, наприклад, хвороба Паркінсона і хорея Гентінгтона. Інтенсифікація процесів аутофагії також служить однією з причин розвитку серцевої недостатності. Каролінський інститут Стокгольма заявив, що механізм аутофагії став відомий вченим ще півстоліття тому, проте саме Йосінорі Осумі в своїх експериментах довів його значимість для лікування цих захворювань. Зокрема, новітні методи лікування раку передбачають примусовий запуск механізму аутофагії в ракових клітинах, що призводить до їх повного самознищення. В ході успішних експериментів вже були вилікувані більше 10 пацієнтів, які мали останню стадію захворювання.

 

Поділитися
×