Стеноз хребетного каналу: симптоми і методи лікування

Ні для кого не секрет, що спинний мозок – такий же важливий орган нашої нервової системи, як і мозок головний. Тому його пошкодження веде до незворотних змін з боку іннервації органів і тканин, а також рухової функції.

Стеноз хребетного каналу – захворювання, яке може стати причиною непоправних змін спинного мозку.

Взагалі поняття «стеноз» означає «зменшення діаметра, звуження». Відповідно стеноз хребетного каналу значить, що відбувається зменшення діаметра каналу хребетного стовпа. Це захворювання завжди носить прогресуючий характер.

Трохи анатомії

Щоб зрозуміти, що являє собою захворювання, потрібно трохи заглибитися в анатомію хребта. Хребетний стовп утворюється тілами і дужками хребців, які з’єднані один з одним щільними зв’язками. Всередині хребетного каналу розташований спинний мозок, при цьому між стінками каналу і спинним мозком простір заповнений спинномозковою рідиною і жировою клітковиною. Від спинного мозку відходять нервові закінчення, за допомогою яких здійснюється зв’язок окремих частин тіла з мозком. При стенозі хребетного каналу спинний мозок і нервові закінчення поступаються своїм законним місцем кістковим, хрящовим і м’язовим структурам. Найчастіше звуження спостерігається в поперековому відділі.

Стеноз хребетного каналу – це досить поширена патологія, яка часто вражає людей старшого віку. З віком у кожної (!) людини розвиваються процеси старіння хребта, які проявляються дегенеративними змінами. Найчастіше стеноз проявляє себе після 50 років, а більш схильні до захворювання чоловіки.

Чому розвивається захворювання?

1. По-перше, треба зазначити, що стеноз іноді носить вроджений характер, при цьому людина народжується з аномаліями розвитку хребців або хрящової тканини хребетного стовпа (ахондроплазія).

2. Сприяють розвитку стенозу такі захворювання, як артроз, спондильоз, остеохондроз, спондилолістез (зісковзування хребців щодо осі), пухлини хребта. Дані процеси в міжхребцевому диску викликають утворення випинань, які проникають в просвіт спинального каналу.

Вікові зміни організму і надмірні навантаження на хребет називають основними факторами, які сприяють виникненню стенозу хребетного каналу. Основна маса людей, які страждають на остеохондроз, схильні до звуження каналу спинного мозку.

3. Ще одна причина – травма, яка може привести до моментального випадання міжхребцевого диска з розвитком гострої компресії спинного мозку. Хронічна компресія при травмі утворюється в результаті виникнення патологічної рухливості хребетного стовпа.

Чим небезпечний стеноз?

Одним з неприємних наслідків хвороби є те, що сильно погіршується доставка поживних речовин і кисню до спинного мозку. Взагалі при будь-якій фізичній активності спинний мозок потребує посиленої доставки поживних речовин і кисню, але при даному захворюванні цього не відбувається. В результаті хвороби підвищується внутрішньотканинний тиск в хребетному каналі, і це призводить до здавлення кровоносних судин. Виходить, що судини не можуть передати необхідний обсяг крові з необхідною швидкістю. В результаті людина починає відчувати біль і слабкість в спині і кінцівках.

Які симптоми свідчать про наявність захворювання?

1. Якщо проблема локалізується в шийному відділі, виникають серйозні і небезпечні для життя симптоми: порушення дихання, розвиток паралічу всього тіла нижче рівня ураження, повна відсутність будь-якого виду чутливості нижче ураження.

2. При стенозі хребта в грудному відділі хребта симптоми менш виражені, тому що грудної хребет самий малорухливий, він менше страждає від будь-яких змін. Про захворювання говорять такі симптоми: болі в області серця, внутрішніх органів черевної порожнини, порушення чутливості шкіри грудної клітини і живота, параліч і відсутність чутливості нижче області ушкодження, порушення роботи тазових органів.

3. Як ми вже говорили, стеноз поперекового відділу хребта зустрічається найчастіше. При цьому спостерігаються такі симптоми: гострий або хронічний больовий синдром (біль починається в попереку і опускається по поверхні ноги до стопи), кульгавість, швидка стомлюваність при ходьбі, зниження м’язової сили нижніх кінцівок або їх параліч, атрофія м’язів ніг, порушення чутливості промежини і ніг, проблеми у функціонуванні сечового міхура і кишечника.

Як лікують захворювання?

У більшості випадків стеноз хребетного каналу піддається лікуванню консервативними методами. Це захворювання лікують за допомогою лікувальної фізкультури, лікарської терапії, масажних процедур і фізіопроцедур.

Якщо хвороба запущена і не піддається лікуванню перерахованими вище методами, рекомендується оперативне втручання. Мета операції – звільнити корінці спинномозкових нервів від здавлювання. На сьогоднішній день проводять як відкриті великі операції, так і ендоскопічні, з мінімальними розрізами тканин.

Від стенозу хребетного каналу поперекового відділу можна повністю позбутися, варто лише бути уважним до стану свого здоров’я і не ігнорувати симптоми.

Вправи проти стенозу хребта

Проблема в тому, що з роками наші м’язи слабшають, заміщуються жировою тканиною і все навантаження лягає на і без того знесилений хребет. Додамо сюди і той факт, що зв’язки і хрящі також втрачають свою еластичність і міцність.

Важливо пам’ятати про те, що при хворому попереку все фізичні дії, незважаючи на рекомендації, ми виконуємо дуже обережно, головне – прислухатися тільки до власних відчуттів. Якщо з’являється будь-який біль або відчутний дискомфорт, то відразу ж зупиняйтеся!

Пропонуємо три вправи для зміцнення поперекового відділу при стенозі:

Вправа № 1

Розстеліть маленький килимок, зручно влаштуйтеся на ньому, лежачи на спині, а ноги зігніть в колінах і розставте на ширину плечей, причому стопи повинні бути на килимку. Глибоко вдихніть, порахуйте до п’яти, видихніть, сильно піднявши груди. Повторюйте 10 разів.

Вправа № 2

Улаштуйтеся спиною на твердій поверхні, розведіть руки в сторони. Зробіть глибокий вдих-видих. Підніміть і притисніть коліна до грудей, тримайтеся в цьому положенні, скільки можете. Потім опустіть ноги і розслабте м’язи. Повторюйте 10 разів.

Вправа № 3

Улаштуйтеся спиною на твердій поверхні, розведіть руки в сторони, при цьому зігнувши ноги. Поверніть коліна вправо-вліво, повертаючи голову в іншу від колін сторону. Робіть такі рухи 5 хвилин.

Поділитися
×