Створена електронна таблетка, яка працює на шлунковому соці

Так звані «електронні таблетки» – нове слово в медицині. Вони можуть виконувати в організмі різні функції, чи то своєчасне вивільнення ліків або обстеження та передача інформації про стан організму прямо на телефон! Здається, в найближчому майбутньому ці автономні пристрої відкриють лікарям широкі можливості в обстеженні та лікуванні пацієнтів.

Навіщо потрібні електронні таблетки?

Електронні таблетки — один із перспективних напрямів у сучасній медицині. Як правило, так називають проковтувальні пристрої дозованої подачі ліків, а також діагностичні електронні пристрої в м’якій оболонці, які призначені для збору інформації.

В Австралії розроблена електронна таблетка, здатна аналізувати кишкові гази, склад яких змінюється при розвитку таких захворювань, як, наприклад, колоректальний рак, синдром подразненого кишечника або хвороба Крона. Результати аналізу пристрій надсилає на смартфон, на якому необхідно встановити спеціальний додаток.

А ось таблетка з вбудованою відеокамерою, розроблена дослідницькою групою з Університету Глазго, допоможе діагностувати рак горла і онкологічні захворювання кишечника. Крім відеокамери, вчені запропонували використовувати для виявлення пухлин флуоресцентне випромінювання: все це дозволить збільшити кількість виявлених пухлин, а також знизить кількість хибно-позитивних випадків.

Компанія Check Cap розробила електронну таблетку, яка дозволяє обстежитися на колоректальний рак. Ця таблетка містить сенсор, який працює як рентгенівський апарат або як система LIDAR для машин з автопілотом. Пацієнт ковтає капсулу, і коли вона добирається до кишечника, то починає видавати сигнали у всіх напрямках, оцінюючи відстань до стінок кишечника. Так вона отримує зображення всієї внутрішньої поверхні кишечника.

Ще одна функція електронних таблеток – доставка та вивільнення ліків. Електронний пристрій, що несе в собі певний медикамент, оснащений радіоприймачем та радіопередавачем. Таблетка приймає сигнали зовнішнього радіопередавача, який повідомляє, яку масу активної речовини і коли вона повинна віддати. Отримавши вказівку, пристрій відкривається, медикамент дозовано надходить в організм, після чого він знову закривається. Такий тип таблеток використовується, наприклад, для лікування малярії.

Про елементи живлення

Одна з головних проблем електронних таблеток полягає в тому, що в цих пристроях використовуються традиційні елементи живлення, які розряджаються протягом декількох днів або навіть годин. Ще один великий мінус – традиційні акумулятори збільшують розміри таблетки, що підвищує ризик пошкоджень. До того ж самі акумулятори представляють певну небезпеку.

Замість акумулятора – шлунковий сік!

Команда вчених з Массачусетського технологічного інституту (Massachusetts Institute of Technology) спільно з медиками з жіночої лікарні Брігхем (Brigham and women’s Hospital) створили електронну таблетку, здатну працювати на шлунковому соці. Для вироблення енергії з нього таблетка оснащена електродами з цинку і міді, які при зануренні в кислу середу починають працювати як гальванічний елемент.

Вироблюваної електроенергії, відзначають автори, достатньо, наприклад, для живлення датчика температури і бездротового передавача. У проведених експериментах на свинях електронна таблетка кожні 12 секунд успішно передавала дані на базову станцію, що знаходиться на відстані двох метрів, а час проходження через шлунково-кишковий тракт склав шість днів. За словами авторів, при переміщенні в тонку кишку ефективність гальванічного елемента падає в сто разів, але це можна компенсувати відповідним зниженням частоти відправки даних.

У перспективі розробники хочуть створити більш мініатюрні версії таблетки і використовувати подібні пристрої для дозованої подачі лікарських препаратів і довгострокового моніторингу показників організму.

Поділитися
×