Судоми – важливий сигнал організму про серйозні порушення!

Тонічні судоми (на відміну від судом центрального і периферичного походження при ураженнях центральної нервової системи) – це раптові, мимовільні скорочення м’язів, частіше ножних, сприймаються людиною як сильний біль. Вони знайомі практично всім дорослим людям.

Судоми досить небезпечні, якщо Ви перебуваєте у водоймі, горах або за кермом. Особливо болючі судоми м’язів спини і шиї. Але біль – це не найстрашніше при судомах. Судоми – це сигнал організму про його неблагополуччя. На жаль, ми не завжди розуміємо «мову» організму і ставимося до судом як до простої неприємності, ускладнює нам життя, але не більше.

Давайте розбиратися, в яких випадках організм подає нам сигнали у вигляді судом.

Найбільш часті причини судом

 1. Порушення біохімічного або електролітного складу крові

Мабуть, однією з найпоширеніших причин судом в ногах є порушення біохімічного або електролітного складу крові. Дисбаланс може виникати через нестачу в організмі кальцію, магнію і калію, а також при нестачі вітаміну D. Всі ці речовини допомагають регулювати м’язову активність і управляти нервовими імпульсами. Чому ж ми втрачаємо необхідні мікроелементи?

– Прийом деяких лікарських препаратів, наприклад адсорбентів та антацидних засобів, що застосовуються при лікуванні печії, можуть заважати повноцінному засвоєнню магнію і кальцію. А сечогінні препарати мають побічний ефект у вигляді виведення з організму калію і магнію.

– При стресі організм починає посилено виробляти гормон кортизол. Один з його побічних ефектів – погіршення всмоктування кальцію в кишечнику і підвищене його виведення нирками.

– Нестача магнію і кальцію, як правило, буває під час вагітності, коли майбутній мамі цих корисних мікроелементів потрібно в два рази більше, ніж зазвичай. Судоми можуть розвиватися на тлі синдрому нижньої порожнистої вени, при якій погіршується рух венозної крові від нижніх кінцівок.

– При сильному потовиділенні організм втрачає необхідний калій, тому судоми в ногах досить часто трапляються в спеку або під час спортивних тренувань високої інтенсивності.

– Дефіцит вітаміну D відчувають практично всі жителі північних широт через довгу зиму і брак сонячних променыв. У свою чергу брак вітаміну D призводить до поганого засвоєння кальцію.

 1. Порушення балансу збуджуючих і гальмуючих сигналів

Ще однією причиною, чому зводить ноги судомою, вважається порушення балансу збуджуючих і гальмуючих сигналів, що надходять в литковий м’яз, а також підвищеному рефлексі на його скорочення. Так трапляється при зменшенні виробітку аденозинтрифосфорної кислоти (АТФ), в результаті обмінні процеси всередині повільних м’язів нижніх кінцівок погіршуються, знижується їх здатність до розслаблення.

Захворювання і стани, що призводять до зменшення концентрації АТФ і появи судом – це анемії, захворювання легень і судин, аденоїди, серцева недостатність, висотна хвороба, грип, гіпоглікемія (низький рівень цукру в крові), дефіцит вітамінів групи В (особливо В1, В2, В5, В6), цукровий діабет, хронічна серцева недостатність, варикозне розширення вен, тромбофлебіт, облітеруючий атеросклероз.

Human head and brain. Different kind of waveforms produced by brain activity shown on background. Digital illustration.
 1. Надмірно часта пульсація головного мозку

Головний мозок, а саме спеціальний його відділ – мозочок, відповідальний за підтримання постійного тонусу кожного м’яза організму. Навіть під час сну м’язи не перестають отримувати імпульси з боку мозку, але генеруються набагато рідше, ніж в стані неспання.

При певних обставинах мозок починає учащати імпульсацію, що пацієнтом відчувається як відчуття скутості м’язів. При досягненні певного порогу імпульси стають настільки частими, що підтримують м’яз в стані постійного скорочення.

Судоми ніг унаслідок частішої імпульсації головного мозку розвиваються при таких захворюваннях, як епілепсія, гострий психоз, еклампсія, черепно-мозкова травма, внутрішньочерепний крововилив, черепно-мозкова тромбоемболія.

Male athlete on floor clutching knee and hamstring in excrutiating pain on white background
 1. Інші причини

Серед інших причин, які призводять до судом в ногах, можна виділити:

 • надмірні фізичні навантаження
 • хронічні порушення кровообігу в судинах нижніх кінцівок
 • хвороби щитовидної залози
 • хронічну ниркову недостатність
 • радикуліт
 • плоскостопість
 • травми ніг і м’язові ушкодження
 • переохолодження

Екстрена допомога при судомах ніг

 1. Якщо стався спазм, потягніть носок ноги на себе, потім трохи ослабте тягу і потягніть ще раз. Якщо судома не пройшла, то встаньте, походіть трохи. Краще не по килиму, а по підлозі, причому бажано, щоб ноги були босими, а підлога прохолодною.
 2. Зняти судому допоможе легкий масаж зведеного м’язу. Для посилення ефекту використовуйте розігріваючу мазь.
 3. Якщо спазм не проходить, спробуйте пощипати спазмований м’яз або вколоти його голкою.
 4. Після того, як судома пройшла, рекомендується трохи полежати з піднятими ногами (якщо це можливо), щоб забезпечити відтік крові і знизити ризик повторення спазму.

Що можна зробити для профілактики судом?

 1. Повноцінно харчуватися, не зловживати кавою і чаєм, алкоголем. Краще кинути палити.
 2. Носити зручне взуття. Жінкам краще відмовитися від високих підборів, а якщо все ж вдягаєте таке взуття, то не слід в ньому довго ходити.
 3. Робити контрастні ванночки для ніг з відварами трав, наприклад кропивою, деревієм. Але температура повинна бути комфортною.
 4. Перед сном можна зробити невелику зарядку (вправи на розслаблення) і легкий масаж ніг.

Поділитися
×