Таємні агенти нашого організму (Частина 2)

У першій частині статті ми привідкрили вам очі на правду про витоки нашої жіночності і мужності, справжню природу наших вчинків у відносинах з протилежною статтю і довели, що часто наш вибір залежить далеко не від нас. Що б ми собі не планували, за нас вже давно все вирішили «таємні агенти нашого організму» – гормони.

А сьогодні ми хочемо поговорити про настрій. Ну хто з нас не хоче бути щасливим? Протягом усього життя ми прагнемо зробити все, щоб досягти відчуття умиротворення і щастя. На жаль, щасливим себе відчуває далеко не кожен, і справа тут не в грошах або успіху. Вся справа в хімії.

Багато хто і не здогадується, що «винуватці» нашого гарного настрою – маленькі гормони щастя. Історія їх відкриття йде корінням в далекий 1803рік, коли молодий німецький аптекар Фрідріг Вільгельм Сертюрнер відкрив морфій і виявив, що здобутий ним білий порошок здатний викликати міцний безтурботний сон. Тривале вивчення роботи нервової системи привело до відкриття в 1976 році особливих гормонів, які виробляються безпосередньо в головному мозку. Виявилося, що їхня дія за силою у багато разів перевершує морфій!

Саме завдяки гормонам щастя ми сміємося, посміхаємося, відчуваємо ейфорію. Наших героїв треба знати в обличчя, тож давайте з’ясуємо, від чого залежить настрій людини.

Серотонін. Це гормон «гарного настрою». У оптимістів цього гормону в надлишку, песимістам, навпаки, його вкрай не вистачає. Викид серотону в організмі призводить до поліпшення настрою і підвищенню рухової активності. Серотонін не тільки знімає нервову напругу, але й дарує спокійний міцний сон, хороший апетит, стимулює рухову і мозкову активність.

Це цікаво!

Ультрафіолет підвищує вироблення серотоніну в нашому організмі. Саме тому навесні, коли світловий день подовжується, ми відчуваємо небувалий підйом настрою. А ось восени недолік серотоніну часто викликає сезонну депресію, яку психологи жартома називають “психічним нежитем”.

Якщо поганий настрій – ваш постійний супутник, включіть в свій раціон каші, макарони і шоколад. Вони стимулюють вироблення серотоніну. З фруктів серотонін допомагають виробляти банани і фініки.

Ендорфін. Це «гормон щастя». Ендорфін виробляється організмом у відповідь на стрес, щоб зменшити біль. Пригнічуючи біль, він викликає ейфорію – своєрідну нагороду організму після перенесеного стресу.

Це цікаво!

Встановлено, що вироблення ендорфінів підвищується при фізичному навантаженні. Є навіть такий термін – «ейфорія бігуна» – стан легкого емоційного підйому під час тривалого бігу. Тому бігайте, стрибайте і танцюйте в своє задоволення – в прямому сенсі цього слова.

Один з найпростіших способів стимулювати викид ендорфінів – сміх. Так що беріть своє почуття гумору навіть на роботу. Посмійтеся від душі у важкий момент – і ви можете відкрити в собі нові сили.

Майте на увазі: у біохіміків є думка, що ейфорія від контакту з творами мистецтва і ейфорія від занять любов’ю саме ендорфінової природи.

Природа зробила подарунок всім жінкам – починаючи з третього місяця вагітності в кров надходять ендорфіни. Це необхідно для ослаблення можливих больових відчуттів і адаптації до перебудов. В результаті вагітні відчувають легку ейфорію. Непоганий бонус!

Окситоцин. Це господар ласки і ніжності. Підступний гормон відповідає за почуття закоханості. Якщо Ви раптом стали бачити світ в рожевому світлі, винуватець всього цього не хто інший, як окситоцин. На пристрасні і дружні обійми, поцілунки і дотики тягне нас саме гормон окситоцин. Він також береже нас від хвороб і стресів.

Це цікаво!

Потрапляючи в кров чоловіка, окситоцин пригнічується іншими чоловічими гормонами, а в організмі жінки кількість його багаторазово збільшується. Тому саме представниці слабкої статі так сильно потребують прояву ніжних почуттів.

Антропологи з Університету Каліфорнії вивчали чоловіків з індіанського племені Тсімане. Вчені з’ясували, що рівень окситоцину в крові чоловіків зростав, коли вони поверталися додому після полювання. Окситоцин в даному випадку створює баланс, щоб мисливець став добрішим після потужного викиду тестостерону, і допомагає возз’єднатися з близькими.

Дофамін. Це «гормон задоволення» і «прагнення до нагороди». Саме дофамін штовхає нас на подвиги, безумства, відкриття і звершення. Коли ми відчуваємо нестачу дофаміну в організмі – ми стаємо смутними іпохондриками, а високий рівень цього гормону перетворює нас на донкіхотів і оптимістів.

Це цікаво!

Будь-яке заняття або стан, від якого ми отримуємо щиру радість і захват, провокує потужний викид дофаміну в кров. Такий викид змушує наш мозок запам’ятати джерело цієї радості, і через деякий час «попросити повторити». Саме так в нашому житті з’являються хобі, звички, улюблені місця, обожнювана їжа.

Психологи вважають, для того щоб бути щасливим, не потрібно мріяти про нездійсненне. Потрібно навчитися радіти дрібницям, гнати від себе почуття заздрості і провини, удосконалювати себе зовні і внутрішньо, і тоді гормони щастя будуть надходити в мозок безперервним потоком.

Поділитися
×