Три цілющі рослини для здорового травлення

… Сили інтелекту знаходяться в тонкому

зв’язку з можливостями шлунка.

(Едгар Аллан По, «Бон-бон»)

Захворювання шлунково-кишкового тракту знаходяться на одному з перших місць у загальному числі звернень до лікарів, відрізняються великою поширеністю і рецидивуючим перебігом. До них призводять незбалансоване харчування і соціальні навантаження, стреси і погана екологія. Різноманіття причин, що викликають гострі або хронічні захворювання органів травлення, вимагає застосування різних ефективних лікарських речовин, серед яких лікарські рослини займають важливе місце по багатогранності і м’якості терапевтичного впливу.

Серед лікарських рослин особливе місце займає Солодка гола (Glycyrrhiza glabra). Її родова назва походить від грецьких слів glykys – солодкий і rhiza – корінь через солодкийсмак кореня. Видове визначення в перекладі з латинської означає «гола», так як плоди у цієї солодки, на відміну від інших видів, голі.

Стародавні авторитети медицини, такі як Гіппократ, Гален, Діоскорид називали корінь солодки голої «скіфським коренем». Її широко використовували і застосовували як лікарську сировину ще в I столітті до нашої ери. Солодка – один з найдавніших лікувальних засобів. Про неї згадується в папірусі Еберса, в табличках шумерів, в працях давньогрецьких вчених. Приплив сил, відновлення працездатності, гарного життєвого тонусу, радісного настрою, – ці ефекти солодки описані ще в древніх китайських трактатах.

Солодка гола має глибоку кореневу систему і цвіте білувато-фіолетовими квіточками. Лікарське застосування солодки голої величезне, завдяки біологічно активним речовинам, що знаходяться в корені рослини. Сапонін гліциризин, що входить до складу рослини, в 50 разів солодше звичайного цукру, крім цього солодка гола багата флавоноїдами, їх в ній міститься 27 штук. Препарати солодки чинятьрізносторонню дію на організм завдяки вмісту в них стероїдів, пектинів, ліпідів, цукрів, ефірних масел, смол, гіркоти, слизу, аскорбінової кислоти і багатьох інших речовин.

Захисний ефект витяжки з кореня солодки при захворюваннях шлунково-кишкового тракту проявляється підвищенням вироблення муцину, який захищає слизову шлунка від роздратування і пошкоджень. Деякі дослідження показують, що ефективність екстракту солодки може досягати ефективності деяких синтетичних препаратів.

Крім того, солодка здатна знімати спазми, розслаблюючи гладку мускулатуру. В лікарських зборах солодка підсилює дію інших рослин. Ця властивість використовується в комбінованих рослинних препаратах. В одній з наукових робіт витяжка з кореня солодки використовувалася для лікування 100 пацієнтів з виразковою хворобою шлунка, у 86 з яких звичайне лікування не давало ефекту. Лікування протягом 6 тижнів сприяло одужанню 22 пацієнтів, поліпшення відзначило 90% учасників дослідження.

На відміну від противиразкових лікарських препаратів, солодка не пригнічує вироблення власної кислоти в шлунку, а сприяє посиленню слизового захисного бар’єру. Таким чином, солодка не порушує процеси травлення і допомагає захищати і підтримувати травну систему.

Ще один не менш важливий представник лікарських рослин – Деревій звичайний (Achillea millefolium L.) – багаторічна трав’яниста рослина з сімейства айстрових, або складноцвітих, з горизонтальним розгалуженим кореневищем.

Численними народними синонімами деревію лікарського є, наприклад, живуча трава, кровавник, гулявица, ахалей, солдатська трава, поріз-трава, зеленець, серпій і ще багато інших. Це невибаглива рослина, що лікує рани і зупиняє кровотечі.

Стародавні греки були добре обізнані про те, наскільки корисний деревій, лікувальні властивості якого навіть стали причиною виникнення легенди про цю дивовижну рослину. По ній Ахілл застосував деревій, щоб зцілити рани Телефа, що припадає сином Геракла. Саме у зв’язку з цією легендою виникла латинська назва цієї трави, іменованої Achillea millefolium. А древні римляни після завоювання земель обов’язково сіяли біля своїх військових таборів цю рослину і називали її військовою травою.

Значну кількість корисних речовин містить в собі листя деревію. В ньомумістяться органічні кислоти, фітонциди, флавони, каротин, ефірна олія, алкалоїди, вітаміни С, К, смоли, дубильні речовини, мідь і гіркоти. Саме широкий спектр речовин, що є біологічно активними, пояснює безліч корисних властивостей деревію і наявність у нього багатогранного фармакологічного ефекту.

Рослину використовують при лікуванні найрізноманітніших захворювань ШКТ і гепатобіліарної системи – колітів, ентероколітів, гастритів, виразок шлунка і дванадцятипалої кишки, холециститів, панкреатитів і гепатитів, при метеоризмі, спастичних колітах, геморої, при захворюваннях печінки, нирок, сечового міхура, дизентерії. Деревій збуджує апетит, посилює діяльність травних залоз і покращує процеси травлення. Справа в тому, що трава деревію чинить спазмолітичну дію на гладкі м’язи кишечника, сечовивідних і жовчних шляхів, у зв’язку з чим розширює жовчні протоки і збільшує жовчовиділення в дванадцятипалу кишку, а також підвищує діурез і може купірувати біль, викликаний спазмами в кишечнику. Ці властивості рослини пов’язують з вмістом в ній флавоноїдів і ефірних масел. У зв’язку з гірким смаком ахіллеіну деревій дратує закінчення смакових нервів і посилює секрецію шлункового соку. Трава деревію, крім того, перешкоджає утворенню газів в кишечнику, зменшуючи метеоризм.

Аскорбінова кислота, або вітамін С, що міститься в деревії, сприяє швидкому загоєнню ран і виразок, підвищує опірність організму інфекції.

Велика кількість вітаміну К, чи фаллохінона, що також міститься в деревії, сприяє швидшому згортанню крові, зупиняє кровотечі і прискорює загоєння ран і виразок.

Деревій – найкращий кровоспинний засіб серед усіх відомих засобів. Він миттєво зупиняє кровотечу при внутрішньому застосуванні, тому рослина використовується при виразковій хворобі шлунка навіть в тих випадках, коли стінка шлунка вкрита ерозією і буває кровотеча.

Рослина характеризується в’яжучою, сечогінною і потогінною властивостями, сприяє правильному обміну речовин. При систематичному застосуванні препаратів деревію у хворих нормалізується секреція і моторика травного тракту, поліпшуються жовчовиділення і секреторна активність підшлункової залози, підвищується апетит, зникають болі.

Про наступного представника величезної співдружності лікарських рослин чув кожен. Ромашка аптечна, або ромашка лікарська, (Matricaria chamomilla) – трав’яниста однорічна рослина, висотою до 60 см з сильним специфічним запахом. Наукова назва роду Matricaria (маткова трава) походить від латинського слова matrix (материнська утроба, матка), що пояснює традиційне застосування трави при лікуванні гінекологічних захворювань. Інші назви: маткова трава, ромашка обдерта, камила, моргун, рум’янок, романова трава, німецька ромашка.

Лікувальні властивості ромашки аптечної відомі з давніх часів. Давньогрецькі лікарі Гіппократ і Діоскорид рекомендували її для заспокоєння судом і болю. А Пліній Старший писав, що всі частини рослини можна використовувати як протиотруту при укусах змій, відвар – як сечогінний, при надмірному виділенні жовчі, хворобах печінки, захворюваннях очей, а розжовуванням рослини можна лікувати виразки. Авіценна стверджував, що ромашка – «найкорисніший засіб від виснаження, бо теплота її походить на теплоту тварини».

Лікувальний вплив ромашки є наслідком її дивовижного складу, що включає великий комплекс хімічних елементів. Її склад унікальний, і робить її чудотворноюквіткою. В ідеальних пропорціях тут поєднуються бісаболл оксид і ефірне масло, кадинен, фарнезен, кумарин, холін, полісахариди, фітостерини, а також гліцерид жирних кислот. Серед біологічних кислот в її складі виділяють ноілову і ізовалеріанову кислоту. Ця квітка також має антибактеріальні властивості завдяки наявності флавонідів в її складі. До них відносяться кверцитин, лютеолін і аігенін.

Ромашка аптечна володіє прекрасною антисептичною дією і є одним з найкращих засобів лікування хронічних і гострих запалень слизової оболонки шлунка. Трава здатна викликати апетит, діє розслаблююче на гладку мускулатуру, тим самим знімаючи спазми.

Її широко використовують для лікування шлунково-кишкового тракту. Фахівці рекомендують ромашку при сильних болях в кишечнику, так як вона здатна знизити чутливість і швидко зняти запалення. Сучасна медицина використовує корисні якості ромашки в цілях допомоги хворим на гастрит, діареєю, метеоризмом, коліт і спазми кишечника. Завдяки цій квітці відбувається правильна стимуляція функцій жовчного міхура та його проток. Її благотворна дія також позначається і на нирках, і на печінці.

Препарати ромашки аптечної надають спазмолітичну, протизапальну, антисептичну, седативну та деяку знеболюючу дію. Механізм спазмолітичної дії пояснюється холінолітичними властивостями глікозидів рослини. Препарати ромашки прискорюють процеси регенерації епітелію при експериментальних виразках і затримують розвиток експериментального запалення.

Силу всіх трьох цілющих рослин увібрав в себе рослинний препарат ТМ ФарсіФарм ГАСТРОФІТОЛ. Він є одним з кращих в групі фітозасобів для лікування захворювань органів травлення. ГАСТРОФІТОЛ в ідеальних пропорціях містить сухі екстракти солодки голої, деревію звичайного і ромашки аптечної, до того ж випускається в зручній таблетованій формі.

ГАСТРОФІТОЛ – це комплексний засіб на основі лікарської рослинної сировини. Завдяки дії біологічно активних речовин у складі екстрактів солодки голої, деревію звичайного і квітів ромашки аптечної, ГАСТРОФІТОЛ покращує функціонування органів травлення.

Рекомендаціями до застосування ГАСТРОФІТОЛА є:

  • порушення функціонування органів травлення;
  • явища диспепсії (біль, відчуття тяжкості, дискомфорт і здуття в епігастрії);
  • розлади травлення;
  • метеоризм, спазми кишечника;
  • гастрити, в тому числі хронічний гіперацидний гастрит;
  • у складі комплексного лікування виразкової хвороби шлунка та 12-палої кишки;
  • ентероколіти, виразковий неспецифічний коліт;
  • порушення апетиту.
Поділитися
×