У нашому тілі повно секретів! Найновіші доповнення анатомії людини

В епоху передових медичних технологій і методів, на зразок магнітно-резонансної томографії, лазерної хірургії ока і штучного серця, важко навіть уявити собі, що є в нашому уздовж і поперек вивченому тілі таємниці, про які вчені навіть не здогадуються.

Шостий шар рогівки

Одне з нових доповнень до анатомії людини має товщину всього 15 мікрон, але його відкриття зробить очну хірургію безпечніше і простіше. У 2013 році Харміндер Дуа, професор Ноттінгемського університету, відкрив новий шар рогівки людини, і назвав його… Хто б сумнівався, шар Дуа!

Цей шар знаходиться в задній частині рогівки, яка, як вважалося раніше, мала тільки п’ять шарів. Дуа і його колеги виявили його шляхом вдування повітря в рогівки очей, які були пожертвувані для дослідження, і за допомогою електронного мікроскопа сканували кожен відокремлений шар.

Дослідники тепер вважають, що розрив тканини в шарі Дуа є причиною водянки рогівки – розладу, якийпризводить до накопичення рідини в рогівці. За словами Дуа, знання про новий шар може значно поліпшити результати лікування для пацієнтів з рогівковими трансплантантами.

“Це важливе відкриття означає, що підручники з офтальмології повинні бути буквально переписані!” говорить Дуа. “З клінічної точки зору існує багато захворювань, які впливають на задню частину рогівки. І лікарі по всьому світу вже починають відносити до їх причин розрив або травму шару Дуа.”

Plastic knee model, rear view

Ще одна зв’язка в нашому коліні

У 2013 році два хірурга з Бельгії виявили нову зв’язку в людському коліні. Результати їх дослідження можуть зробити революцію в лікуванні травм передньої хрестоподібної зв’язки (ACL). Доктор Стівен Клаас і професор Йохан Беллеманс протягом чотирьох років намагалися вирішити сучасну медичну таємницю: в деяких випадках у пацієнтів, які пройшли лікування травми передньої хрестоподібної зв’язки, траплялися «шарнірні зрушення» в їх коліні під час фізичної активності.

Для того щоб розгадати цю загадку, вчені звернулися до минулого. У 1879 році французький хірург припустив, що в передній частині людського коліна можуть існувати додаткові зв’язки. Використовуючи методи макроскопічного розтину, бельгійський дует вчених підтвердив цю гіпотезу. За їхніми даними, у 97% людей на додаток до їх передньої хрестоподібної зв’язки є ще одна, яку вони назвали переднелатеральною зв’язкою (ALL). І шарнірні зрушення відбуваються від травми цієї раніше невідомої частини тіла. Це відкриття може зробити прорив в лікуванні ACL травм, які є звичними в таких видах спорту, як баскетбол, футбол та інші.

Лімфатичні судини в головному мозку

Коли Ви прокинулися сьогодні вранці, Ви зробили це з абсолютно новою частиною тіла, принаймні в очах науки. Ви не можете побачити її або доторкнутися до неї, але вона буде грати вирішальну роль в розумінні неврологічних захворювань і імунітету.

У 2015 році дослідники з Університету Вірджинії виявили раніше приховану систему лімфатичних судів в нашому головному мозку. Це відкриття вразило наукове співтовариство. Адже, здавалося б, лімфатична система вже вивчена вздовж і впоперек! Відкриття вчених під керівництвом Джонатана Кіпніса може сильно вплинути на дослідження і лікування таких неврологічних патологій, як аутизм, хвороба Альцгеймера і розсіяний склероз.

Ці таємничі судини були виявлені завдяки роботі молодого науковця з лабораторії професора Кіпніса, Антуана Луво. Він розробив новий метод вивчення оболонок головного мозку, який дозволяє не порушувати їх цілісність.

Тепер, стверджує доктор Кіпніс, вчені можуть відповісти на питання про те, чому при розсіяному склерозі головний мозок піддається імунним атакам: «Тому що мозок, як і будь-який інший орган, підключений до периферичної імунної системи за допомогою менінгеальних лімфатичних судин».

Optimized by JPEGmini 3.9.32.0 0x0f7c160b

«Перемикач» в людському мозку

У 2014 році вчені опублікували дивовижне дослідження, стверджуючи, що вони знайшли «двопозиційний перемикач» в мозку людини – справжній ключ до свідомості.

Доктор Мохамад Кубессі і його команда з Університету Джорджа Вашингтона вивчали страждаючу від епілепсії пацієнтку. Дослідники виявили, що коли вони стимулювали певну частину мозку жінки, вона впадала в несвідомий стан. Вона не відповідала на команди і байдуже дивилася в простір, в той час як її дихання теж сповільнилося. Коли вони знімали стимуляцію, вона «прокидалася» і зовсім нічого не пам’ятала про те, що з нею відбувалося.

Частина мозку, яка піддавалася стимуляції, – тонкий шар нейронів в нижній центральній його частині. Вона називається клауструм. Протягом двох днів кожен раз, коли клауструм піддавався впливу, відбувалося те ж саме. Це підтвердило, що втрата свідомості і вихід з несвідомого стану – не просто побічний ефект стимуляції.

З огляду на той факт, що жінка не спала, коли перебувала без свідомості, вчені дуже зацікавилися результатами цього дослідження. Зроблене відкриття, можливо, допоможе людям, що знаходяться в комі, повернутися в свідомість за допомогою стимуляції цієї області мозку.

Поділитися
×