Викривлення носової перегородки. Як запідозрити і що робити?

Ускладнене дихання, постійний нежить, відчуття закладеності, хропіння ночами… Далеко не завжди це наслідки застуди. Дуже часто до подібних проблем призводить вроджена аномалія – ​​викривлення носової перегородки.

Застосовувати поняття “аномалія” в даному випадку, може бути, і некоректно. Як відомо, ідеально рівна носова перегородка у людини – вкрай рідкісний випадок. Невеликі відхилення є у кожного з нас (у 90% населення земної кулі), проте якщо цей природний нюанс призводить до проблем з диханням, то можна говорити про патологію.

Отже, носова перегородка – це пластинка, яка проходить посередині порожнини носа і ділить її на дві приблизно однакові половини. Перегородка складається з переднього хрящового і заднього кісткового відділів. Кістковий відділ утворений перпендикулярною пластинкою гратчастої кістки і сошником, хрящової – чотирикутним хрящем.

Чому виникає викривлення носової перегородки?

Як і багато інших захворювань, викривлення носової перегородки бувають вроджені і набуті.

Найчастіше трапляються фізіологічні, тобто вроджені викривлення. Вони виникають в процесі росту організму в результаті нерівномірного розвитку кісткового і хрящового відділів носової перегородки. Тобто коли одна частина перегородки випереджає по зростанню іншу. Інша думка, що причина криється в неправильній кореляції між зростанням кісток лицьового і черепного скелета, внаслідок чого носовій перегородці доводиться в період свого розвитку як би згинатися в занадто вузькій для неї рамі.

Серед придбаних викривлень левову частку займають травматичні викривлення, які, звичайно, виникають внаслідок механічних пошкоджень. Крім того, при запальних захворюваннях носа, особливо хронічних, хрящова частина потовщується і також виникає викривлення. Ще одна причина – новоутворення в області носа, наприклад поліпи, а також попадання сторонніх предметів.

Відомо, що виражені викривлення носової перегородки зустрічаються у чоловіків набагато частіше, ніж у жінок (в 3 рази!). Цей факт говорить про значну роль травми в етіології викривлення перегородки, так як чоловіки, а особливо хлопчики і підлітки, набагато частіше піддаються травмам носа, ніж жінки і дівчатка.

У чому небезпека патології?

На жаль, багато пацієнтів, яким встановлено діагноз «викривлена ​​перегородка носа» не надають цьому значення, не розуміють, якими небезпечними можуть бути ускладнення цього часто безсимптомного захворювання. А даремно:

  • в результаті порушення носового дихання головний мозок недоотримує 10-15% кисню, що позначається на працездатності дорослих людей і розумовому розвитку дітей;
  • спостерігаються патологічні зміни різного ступеня з боку кровотворної, серцево-судинної та статевої систем організму;
  • є прямий взаємозв’язок між показниками носового дихання і станом імунітету, в зв’язку з чим значно підвищується ризик виникнення інфекційних захворювань дихальної системи, в тому числі ГРВІ.

Як запідозрити викривлення носової перегородки?

Викривлення носової перегородки можуть проявлятися у вигляді бічних зсувів, шипів, гребенів і викликають різні порушення носового дихання.

Зверніть увагу, якщо у вас трапляються такі симптоми:

1) Ваше дихання ускладнене, хоча ви не застуджені. Насправді проблема серйозніша, ніж вам здається. Доведено, що при порушенні носового дихання виникають зміни з боку крові, судинної системи, статевої сфери, організм більш схильний до переохолодження і впливу несприятливих чинників навколишнього середовища, так як є взаємозв’язок між показниками носового дихання і станом імунітету.

2) У вас постійний нежить. У зв’язку з постійним функціональним перевантаженням однієї з половин носа при викривленні носової перегородки, через кілька років в більш широкій половині носа розвивається хронічний риніт, що приводить до гіпертрофії слизової оболонки і збільшення утворення слизу, що стікає в носоглотку.

3) Ви страждаєте від хронічних запальних захворювань придаткових пазух носа – гайморитів, етмоїдитів, фронтитів.

4) Домашні скаржаться на ваше хропіння. А причина в різній швидкості повітряного потоку через праву і ліву половини носа. Це призводить до різного тиску на язичок м’якого піднебіння, викликаючи його гіпертрофію, і як наслідок – вібрацію гіпертрофованих ділянок під час сну.

5) Ви частенько відчуваєте сухість в порожнині носа, у вас ні з того ні з сього трапляються носові кровотечі. Це наслідки того, що повітряний потік під час вдиху і видиху, відбиваючись від виступів, гребенів і шипів носової перегородки, створює надлишковий тиск на слизову, що призводить до висушування, дистрофічних змін і витончення слизової оболонки, а також підвищеної ламкості судин і кровоточивості.

6) У вас поганий нюх, так як викривлена ​​перегородка не дає повітряному струмені і запахіам в повній мірі потрапляти до нюхового епітелію.

7) Ви відчуваєте постійні головні болі. Причиною головного болю може бути порушення надходження кисню в кров, а також механічне подразнення рефлексогенних зон зіткненням протилежних стінок носа при наявності шипів і гребенів носової перегородки.

8) Ви – алергік. Порушення носового дихання підтримує в організмі алергічні процеи, особливо при компенсаторних викривленнях перегородки носа, коли при зіткненні слизової оболонки порожнини носа з перегородкою виникає постійне роздратування, яке здатне провокувати напади бронхіальної астми і алергічного нежитю.

9) У вас змінена форма носа. При вивихах і переломах хряща перегородки форма носа змінюється, виникає зміщення носа вправо або вліво. Якщо не проводиться адекватне лікування, то хрящ зростається неправильно.

Як лікувати захворювання?

При викривленні носової перегородки мають місце порушення нормальної анатомії порожнини носа, тому всі консервативні заходи (судинозвужувальні краплі, таблетки, дихальна гімнастика) мають тимчасовий і не завжди виражений ефект. При вираженому викривленні носової перегородки лікування даного захворювання – хірургічне, а операція називається септопластика.

Поділитися
×