Все, що потрібно знати кожному під час ожеледиці

Зима – найнебезпечніший час для наших кісток і суглобів. Адже падіння на лід як мінімум загрожує забоєм, а як максимум – вивихами та переломами. У «слизький» період важливо пам’ятати основні заходи безпеки, щоб не поставити під удар своє здоров’я.

Виходячи на вулицю

Само собою, насамперед потрібно дістати з шафи підходящу пару взуття з максимально нековзною і рельєфною підошвою, широким носком і ніяких високих каблуків і платформ. Іноді, балансуючи на льоду, доводиться активно розмахувати руками, тому одягайте щось, що не сковує рухів. На слизькій дорозі забудьте про красиву ходу від стегна і ступайте важким кроком, на злегка зігнутих ногах, не тримайте руки в кишенях.

Не поспішайте! Ті, хто поспішає в ожеледь, швидше за інших опиняється в травмпункті.

Ожеледь особливо небезпечна для літніх людей, так як загрожує переломом шийки стегна, який важко лікувати і після якого доводиться довго відновлюватися. Тому можна ходити з паличкою – це додаткова точка опори.

Як правильно падати?

Багато людей соромляться падати і відчувають себе в цей момент дуже ніяково. Але практика показує, що людина, навчена падати, не отримує травм.

Падаючи, більшість людей захищають сумку і репутацію. А треба б – руки та голову!

Правильно падаємо вперед (на живіт). При падінні потрібно встигнути в частку секунди позбутися предметів у руках, відкинувши їх в сторону. Моментально ноги повинні бути випрямлені, а обидві руки злегка зігнуті в ліктях і в упівсили напружені, пальці рук розвести, як віяло. Зробити треба так, щоб обидві руки торкнулися землі одночасно. Це вдвічі зменшить навантаження на кожну руку, а контакт із землею гаситься пружністю обох рук.

Правильно падаємо на бік. При падінні на бік негайно витягніть руку перед собою, а не в бік падіння, розгорніть її долонею вниз. Рука повинна торкнутися землі одразу всією своєю довжиною на частку секунди раніше решти тіла, замортизувавши падіння тулуба. Одночасно зігніть ногу, на яку Ви падаєте, під 90 градусів, створивши з неї подобу трикутника і постарайтеся торкнутися землі всієї бічною поверхнею цієї ноги. Підборіддям торкніться грудей, злегка притиснувши вухо до протилежного плеча, а не до того, на яке падаєте.

Правильно падаємо назад (на спину). Розведіть в сторони прямі руки під кутом до тулуба близько 45 градусів, повернувши їх долонями вниз. Пальці рук повинні бути прямими і притиснутими один до одного. Опустіть підборіддя на груди і закрийте рот, щоб язик не потрапив між зубами. Коліна трохи зігніть і розведіть в сторони (щоб не вдарити себе колінами в обличчя). Спина повинна прийняти дугоподібну форму, таку, що по ній можна було погойдатися від плечей до попереку і назад. При правильному падінні Ваші руки повинні торкнутися землі раніше, ніж інше тіло і замортизувати удар.

Проведіть вдома тренування падіння, і ваше тіло автоматично згадає необхідний навик в потрібний момент!

Якщо падіння уникнути не вдалося

Забиття – звичайна справа при слизькій дорозі. Діставшись додому, постарайтеся звести наслідки удару до мінімуму, приклавши до потерпілого місця щось холодне. Після цього не зайвим буде змастити місце забиття знеболюючою маззю і постаратися якомога менше напружувати постраждалу кінцівку. Якщо нога або рука почала опухати – мчіться до травмпункту.

Якщо наслідок ненавмисного «приземлення» – синяк, подивіться, як він буде себе вести. Якщо «цвіте», тобто змінює забарвлення, значить все в порядку. Якщо не змінює колір, а тільки більше червоніє – негайно зверніться до лікаря!

Якщо розтягнули зв’язки. Розтягнутим зв’язкам потрібно надати допомогу негайно, інакше з часом вони ослабнуть, і нога стане підвертатися не тільки в ожеледь. Відразу ж поверніться додому, змастіть область суглоба гепариновмісною маззю, накладіть тугу пов’язку. Забинтовавши ногу, на 15-20 хв прикладіть до хворого місця холод. 1-2 дні побудьте вдома і намагайтеся не навантажувати хвору ногу.

А раптом перелом? Про неблагополуччя дасть знати гострий біль у руці або нозі, що посилюється при найменшій спробі нею поворухнути, через що рух стає неможливим. Необхідно терміново дістатися до травмпункту, тому кричіть якомога голосніше, кличте на допомогу перехожих, викликайте швидку допомогу.

Дієта для міцних кісток і суглобів

Налягайте на рибу і морепродукти – в них багато фосфору, який необхідний для міцності кісток. У щоденному раціоні має бути присутнім також сир (в ньому потрібний вам кальцій). Балуйте себе холодцем, желе і киселем – желюючі речовини в їх складі забезпечують гнучкість суглобів. Не забувайте і про вітамінно-мінеральні комплекси.

Спортсмени – не падають!

Дослідження в області травматології довели, що навіть мінімально тренована людина (що займається силовими навантаженнями помірно) схильна до ризику падіння менше на 65%, ніж ті, хто тільки планує похід в спортивну секцію. Не так бояться впасти в ожеледицю і танцюристи завдяки постійному виконанню вправ на координацію.

Зима у розпалі. Будьте обережні!

Поділитися
×