Ячмінь на оці. Причини виникнення і методи лікування захворювання

Ячмінь на оці – це досить поширене захворювання. Найчастіше ячмінь виникає в осінньо-зимовий період, коли імунітет ослаблений, а організм легко піддається негативному впливу зовнішніх факторів.

Незважаючи на те, що більшість з нас відносяться до цього захворювання несерйозно, варто знати, що неправильна терапія в цьому питанні та ігнорування проблеми можуть привести до суттєвих ускладнень зі здоров’ям. Так чому виникає ячмінь і що з ним робити?

Ячмінь, або гордеолум, – це гостре гнійне запалення волосяного мішечка вії (фолікула) або сальної залози біля кореня вій.

Найчастіше до нього призводить бактеріальна інфекція. У більшості випадків запалення викликається стафілококом, набагато рідше стрептококом. Зазвичай джерелом стафілококової інфекції стають бактерії, які живуть на шкірних покривах і всередині носа. Вони можуть викликати інфекцію шляхом проникнення через маленькі отвори на шкірі або на краю повіки.

Які симптоми ячменю?

Якщо починає назрівати ячмінь на оці, симптоми проявлять себе відразу:

 • невелика пухлина на краю повіки (як нижньої, так і верхньої);
 • біль при натисканні на припухлість;
 • набряклість і запалена шкіра навколо пухлини;
 • оболонка ока може бути червоною;
 • в деяких випадках спостерігається інтоксикація (головний біль і підвищення температури тіла);
 • регіональні лімфатичні вузли збільшуються;
 • утворення гнійної ділянки на пухлині.

Види ячменю

Залежно від місця локалізації запального процесу розрізняють наступні види ячменю:

 1. Внутрішній гордеолум. Виникає на внутрішній стороні верхньої або нижньої повіки. Він розвивається внаслідок запалення мейбоміевих залоз, розташованих в центральній частині.
 2. Зовнішній ячмінь ока. Найпоширеніший тип захворювання. Обумовлений попаданням інфекції в волосяні фолікули вій. В результаті цього формується абсцес на краю повіки. У запальний процес залучаються навколишні тканини, і дефект стає помітним неозброєним оком. Він приносить не тільки косметологічний, а й значний фізичний дискомфорт.

Чому виникає запалення?

Фактори ризику, які сприяють зараженню повіки бактеріальною інфекцією:

 • ослаблений імунітет;
 • після переохолодження;
 • якщо не дотримуються елементарних правил гігієни і при попаданні забруднень на очі;
 • авітамінози;
 • при наявності фурункульозу;
 • при захворюваннях ендокринної системи (наприклад, при цукровому діабеті);
 • при порушеннях в роботі шлунково-кишкового тракту (гастритах, колітах та інших захворюваннях).

Часта поява ячменю – серйозне попередження про поганий стан імунітету, про можливий початок цукрового діабету, про хвороби шлунково-кишкового тракту. Тому часті запалення на повіках – чіткий сигнал того, що пора звернутися до лікаря.

Як лікувати ячмінь?

Лікування запального процесу необхідно починати якомога швидше. Це дозволить легше домогтися одужання і не допустити виникнення ускладнень.

Якщо запалення тільки почалося, офтальмологи рекомендують змащувати шкіру повіки 70% етиловим спиртом. Такі заходи дозволяють зупинити подальший розвиток хвороби. Якщо ж це не допомагає, лікар призначить необхідні препарати. Оскільки ячмінь викликає бактеріальна інфекція, лікувати його слід антибіотиками, проте дані препарати необхідно приймати тільки за призначенням лікаря, строго дотримуючись рекомендацій щодо дозування.

У переважній більшості випадків одужання настає швидко, і ніяких ускладнень не спостерігається.

Однак якщо ячмінь довго не загоюється, слід насторожитися: під виглядом ячменю можуть «маскуватися» деякі інші захворювання, наприклад кіста.

Чого не можна робити ні в якому разі?

Дуже часто люди не відносяться до хвороби серйозно і починають лікувати її народними методами. Так ось те, чого робити ні в якому разі не можна:

1) Застосовувати для лікування компреси і вологі примочки. Вони можуть спровокувати потрапляння інфекції в отвори вивідних проток інших сальних залоз, що є причиною частих рецидивів.

2) Прогрівати ячмінь в домашніх умовах (наприклад, тільки що звареним яйцем). Від цієї процедури може завчасно з’явитися гнійник, який призведе до посилення запалення і збільшення розміру ячменю.

3) Самостійно розкривати гнійник і видавлювати його. Наслідки таких дій можуть бути дуже важкими: від сепсису, до менінгіту!

Широка поширеність даного захворювання привела до того, що з’явилося безліч «народних» способів лікування. Але не варто спокушатися – стафілокок не боїться ні слини, ні сечі, ні чайного настою.

Ознаки того, що необхідна допомога лікаря

 • підвищення температури;
 • сильний головний біль, біль в очах від тиску ячменю;
 • ячмінь стає серйозною перешкодою для зору;
 • ячмінь тримається більше 5 днів;
 • ячмінь проходить на одному місці і тут же виникає на іншому оці або на іншому місці того ж ока;
 • ячмінь переходить в кон’юнктивіт – запалення кон’юнктиви ока, що супроводжується почервонінням ока, сильним болем в очах і постійним виділенням гною і слизу зі слізної протоки.

Як уберегтися? Прості методи профілактики

Ячмінь – це неконтагіозное захворювання, тобто їм не можна заразитися від іншої людини при спілкуванні. Але, незважаючи на це, необхідно користуватися індивідуальними рушниками та хустинками.

Щоб запобігти утворенню ячменю, потрібно дотримуватися правил особистої гігієни, не терти очі брудними руками, не користуватися чужою косметикою або косметичними засобами сумнівної якості. Також слід дотримуватися рекомендацій щодо зміцнення свого імунітету: повноцінно і правильно харчуватися, гуляти на свіжому повітрі, займатися спортом, уникати шкідливих звичок.

Поділитися
×