Як навчитися бути оптимістом?

Якщо не можеш бачити життя зі світлою боку,
протри темну, і вона заблищить як дзеркало!
(Христина Додд)

Марк Твен одного разу сказав: «Нема в світі більш жахливого видовища, ніж молодий песиміст. Напевно, гірше тільки старий оптиміст». Якщо Ви опитаєте десяток-другий випадкових перехожих на предмет: «Ви оптиміст чи песиміст?», то в 70-80% випадків почуєте у відповідь горде: «Я реаліст!».

На перший погляд, ця відповідь здається цілком логічною: людина не зараховує себе ні до однієї, ні до іншої групи, вважаючи, що вона – щось середнє між оптимістом і песимістом. Але проблема в тому, що все більше психологів вважає, що, так званих реалістів не існує в природі, і що всі, хто називає себе так, є прихованими песимістами, які чекають щодня від життя удару.

Навколишній світ щодня обрушує на нас потоки негативної інформації, наприклад через засоби масової інформації. Крім того, існує безліч інших джерел тиску, наприклад, ми повинні добре виглядати, підтримувати наш статус в суспільстві. Від нас очікують багато, може бути, занадто багато. Легко зрозуміти, чому так важко бути оптимістом в наші дні.

Оптимізм – не риса характеру, вона не передається у спадок, але, як правило, закладається в сім’ї. Дитина входить в життя з світоглядом батьків. Якщо з дитинства вона бачить, що найближчі люди з недовірою ставляться до світу і оточуючих, часто відчувають незадоволення, накручують себе, то і сама згодом буде жити за таким сценарієм. І, навпаки, коли батьки із задоволенням спілкуються зі світом і іншими людьми і наповнюють дитину любов’ю, теплом і довірою, то і вона, швидше за все, успадкує цей настрій.

Чому важливо бути оптимістом?

Статистика (а що може бути більш об’єктивним?), що відображає силу оптимізму, приголомшує. Дослідження ясно показують, що оптимісти мають можливість досягти успіху в навчанні, в спорті, в своїй професії, протистояти інфекційним і хронічних захворюванням, а також швидко і без страху долати всі невдачі життя. Оптимістичні люди більш успішні, ймовірно, тому, що вони більшою мірою готові ризикувати і йти до своєї мрії.

Життєлюбці:

1. Живуть довше песимістів. Лікарі не можуть науково пояснити це твердження, воно просто відноситься до категорії «нез’ясовно, але факт».

2. Мають багато друзів, яких приваблює сонячний настрій, що випромінюється оптимістом. А значить – самотність їм не загрожує.

3. Навряд чи дізнаються коли-небудь, що таке депресія та інші психічні розлади.

4. Завжди виглядають чудово, оскільки усмішка і променисті очі прикрашають, а ось кисла гримаса навпаки – спотворює.

5. Швидше справляються з труднощами, що виникають, оскільки переконані, що непереборних проблем не буває, з усіма бідами можна впоратися, якщо не розкисати під їхньою вагою.

6. У більшості випадків домагаються успіху, тому що вони не бояться можливих проблем, не чекають удару від долі, а просто йдуть до своєї мети.

7. Рідко зустрічаються з неприємностями, тому що вони посилають сигнал Всесвіту: «У мене все буде добре!».

Результати наукових досліджень

Науково доведено, що оптимісти живуть довше за песимістів. Цей висновок був зроблений на основі тридцятирічних(!!!) досліджень, проведених вченими клініки Майо, в яких брало участь 447 чоловік. У оптимістів ризик передчасної смерті на 50% нижче, ніж у песимістів. Приголомшлива статистика!

Оптимізм захищає від хвороб. Вчені обробили відповіді 999 данців (чоловіків і жінок у віці від 65 до 85 років). Результати цих досліджень просто приголомшують. Ризик серцевих захворювань у тих, хто демонстрував високий рівень оптимізму, був нижче на 77%, ніж у песимістів!

А дослідники університету Карнегі Меллона вивчали вплив звичайних сезонних простудних і вірусних захворювань на людей з різним сприйняттям світу. В інтерв’ю брали участь 193 здорових добровольців, які описували свої позитивні і негативні емоції. Потім за допомогою спеціальних назальних крапель їх «заражали» легкою формою вірусного захворювання. Виявилося, що оптимісти краще протистоять вірусним захворюванням, а також подаргі.

У ще одному дослідженні брали участь професійні плавці. В результаті з’ясувалося, що песимістично налаштовані плавці показують в майбутньому набагато гірші результати у зв’язку з тим, що не вірять в самих себе.

Як навчитися дивитися на життя позитивно?

Порадада № 1. Змініть своє ставлення до успіхів і невдач

Ви успішно закінчили якусь справу? Хваліть себе! Ні в якому разі не виправдовуйте Ваші успіхи банальним везінням. Вам все вдалося, а значить це Ваша заслуга. Щоб стати оптимістом, дуже корисно визнавати власні досягнення, високо оцінювати себе і час від часу хвалити. Так вважають психологи. І, навпаки, вкрай шкідливо без кінця себе лаяти.

Порада №2. Вчіться «тримати удар»

Песимісти постійно шукають винних у своїх невдачах, звинувачують у всіх своїх негараздах всіх навколо, або ж самого себе. Це згубна звичка! Якщо в своїх невдачах Ви звинувачуєте інших, то, значить, визнаєте, що не в силах впливати на ситуацію. Оптимісти ж, навпаки, приймають проблеми як ті, що «історично склалися» – неприємності у всіх бувають, і нічого страшного. Проблеми треба не переживати, а вирішувати.

Порада №3. Розставляйте пріоритети на свою користь

Оптиміст не витрачатиме свій час на те, що йому не цікаво, але «правильно» або «престижно» з суспільних понять. Позитивні люди мають сміливість жити за своїми правилами, не піклуючись про те, що про них думають інші. Неможливо бути оптимістом, якщо весь час відмовлятися від своїх бажань на догоду громадській думці. Коли розривають внутрішні протиріччя, який вже тут оптимізм?

Порада №4. Оточіть себе позитивними людьми

Настрій витає в повітрі, як бактерії, і посмішка до вух заражає нітрохи не менше, ніж бурчання і дратівливість. Оптимісти намагаються спілкуватися з собі подібними і уникають буркотливих і злісних людей. Оптиміст відчуває, що життя занадто коротке, щоб витрачати його на людей, які бризкають отрутою з будь-якого приводу і поширюють похмурі думки.

Порада №5. Живіть заради того, щоб жити

Песимісти найчастіше виправдовують своє невдале життя відсутністю завдань і цілей. Шукайте собі заняття до душі, хай то нова робота або нове хобі. Робота забирає у нас третину нашого життя, так зробіть, принаймні, так, щоб ця третина приносила Вам якомога більше задоволення і радості. Намагайтеся як можна менше відмовляти собі в якихось бажаннях, уникайте строгих рамок, інакше нервові зриви Вам гарантовані. І головне – отримуйте задоволення від кожної миті свого життя!

Порада №6. Життя несправедливе? Це нормально!

Дуже багато людей турбуються, зляться або опускають руки тому, що життя має бути справедливе за їхніми стандартами. Оптимісти знають, що життя несправедливе: хтось народився в палаці, хтось – в нетрях, одні більш красиві, щасливі і здорові, інші не отримують нічого. Неважливо, які ресурси у Вас є спочатку – при бажанні Ви зможете досягти чого завгодно.

Песиміст бачить труднощі у кожній можливості, а оптиміст бачить можливості в кожної труднощі!

Поділитися
×