Як зберегти зуби здоровими до глибокої старості?

Привітна щира посмішка творить чудеса, – не дарма перед нею відступає похмурий день, як співається в дитячій пісеньці. Стоматологи не втомлюються повторювати: запорука здорових зубів – регулярний правильний догляд за порожниною рота. Як показує практика, щоденна гігієна зубів і ясен знижує необхідність в професійному лікуванні на 75-80%. І справа не тільки в якості зубної пасти та щітки: догляд за порожниною рота – це цілий комплекс заходів, який повинен виконуватися безперервно протягом усього дня.

Роль спадковості

Як би нам не хотілося перекласти всю відповідальність за хворі зуби на погану генетику, нічого з цього не вийде. Так, дійсно, інформація про розташування зубів в зубному ряду, їх щільність, форму, висоту, ступінь міцності емалі і її колір передається від батьків до дітей. Але не слід думати, що у виникненні карієсу також винні гени – це не так. До захворювань зубів, чим і є карієс, спадковість не має відношення.

Це цікаво!

Відомо, що на сьогоднішній день в світі страждає карієсом 99% населення! А в багатьох країнах – 100%! Тільки ескімосам і деяким аборигенам південних районів Паміру не знайома ця хвороба (Памір – гірська система на півдні Центральної Азії і на півночі гірської гряди Гімалаї, на території Таджикистану, Китаю, Афганістану і Індії). З якоїсь причини карієс обходить їх стороною. Можливо, це через те, що вони просто ніколи не їли солодощів?

Вода і здоров’я зубів

Якість рідини, яку ми п’ємо, – важливий фактор, що визначає стан здоров’я зубів і інших органів нашого організму. Тіло дорослої людини складається з води майже на 70%, в кісткових тканинах її близько 30%. Вміщені в ній мінеральні речовини допомагають заповнити дефіцит деяких мікроелементів, які входять до складу і м’яких, і кісткових тканин.

Харчування для здоров’я зубів

Слідкуйте за різноманітністю харчування. Це гарантує, що з різних продуктів в організм будуть надходити необхідні речовини. Наприклад, кальцій. У кістках скелета знаходиться до 99% кальцію, і саме кісткові тканини є резервуаром для надходження цієї речовини при її нестачі в їжі. З огляду на те, що зуби також побудовані з кальцію, не дивно, що дефіцит цього елемента позначається і на їх стані. Магній забезпечує роботу нервової тканини, необхідної для формування кісток. Він входить до складу твердих тканин зуба і бере участь в обмінних процесах, що дозволяють забезпечити нормальний стан ясен. Фтор також грає важливу роль у здоров’ї зубів. Завдяки цьому мікроелементу забезпечується висока щільність твердих тканин зуба, що не дозволяє їм руйнуватися під впливом несприятливих чинників.

Цікавий факт!

Колись карієс був ознакою заможності. Він «обирав» багатих людей, адже солодке коштувало дуже дорого, і бідні люди не могли дозволити собі їсти солодощі. Вважалося непристойним мати здорові зуби аристократу, це означало б те, що він не може купити цукерок. Здорові зуби, як не дивно, доводилося ховати, тобто менше посміхатися. А запах з рота заглушати, обливаючись ароматною водою.

Важлива дрібниця: температура їжі

Пам’ятайте: і занадто гаряча, і, навпаки, занадто холодна їжа однаково несприятливо відбиваються на зубній емалі. При цьому особливо небезпечний різкий температурний перепад, який призводить до виникнення мікротріщин.

Як бути із солодким?

По суті, в проблемах з зубами винен не сам цукор, а кислота, що виділяється бактеріями в вашій слині. Коли бактерії вступають в контакт з вуглеводами, що містяться в цукрі, вони починають виділяти кислоти – і зуби можуть втратити необхідні мінерали і заробити карієс.

Однак це не привід відмовлятися від солодкого. Для збереження здоров’я емалі досить скоротити не обсяг солодкого, а періодичність його споживання. Найбільш небезпечними для розвитку карієсу є цукерки-льодяники і борошняне (в’язка їжа), яке надовго прилипає до зубів. Тому не забудьте після солодкого почистити зуби або просто прополоскати рот водою. Ідеальний варіант – погризти морквину або яблуко. Пам’ятайте: навіть одна морквина в день може врятувати ваші зуби від руйнування.

Коли і як часто чистити зуби?

Не існує ніяких обмежень по максимальній кількості чистки зубів, їх зовсім не обов’язково чистити тільки двічі в день вранці і ввечері. Ви цілком можете це робити після кожного прийому їжі. Проблема в тому, що 40% людей не роблять цього навіть один раз на день, а якщо вони і чистять зуби, то витрачають на це 45 секунд замість належних двох хвилин.

Ні в якому разі не можна чистити зуби відразу після прийому їжі, так як кислотна їжа і напої в’їдаються в емаль, а зубна щітка робить цей процес ще більш згубним. Якщо ви дійсно хочете чистити зуби після обіду, то почекайте не менше півгодини, щоб слина нейтралізувала кислотний наліт на зубах. Бажаєте прискорити цей процес – їжте сир, що нейтралізує кислоту. Також в цій справі може допомогти жувальна гумка, яка не містить цукру.

Це цікаво!

Засоби для очищення зубів існували ще в глибоку давнину. Першу таку речовину придумали стародавні римляни. До неї входили пелюстки троянд, горіх і мирра, а основою порошку служила товчена шкаралупа і кістки тварин, змішані з медом. Часто до складу такого засобу додавали карбонат натрію.

Яку зубну щітку вибрати?

Проведене в 2014 році дослідження показало, що електричні зубні щітки видаляють на 11-18% більше нальоту, ніж традиційні ручні. Дуже важливо правильно користуватися електричними зубними щітками і не тиснути ними на зуби, інакше додатковий ефект просто не буде досягнутий.

Міняти зубну щітку або головку електричної зубної щітки необхідно кожні три місяці. До речі, зубну щітку краще тримати в закритій шафці, а не на раковині, де вона може зазнати зараження численними мікробами від людей, які миють тут руки.

Зубна нитка – помічник, а не ворог

Зубна щітка не в силах повністю очистити порожнину рота, особливо у важкодоступних місцях. Видалити зубний наліт і залишки їжі з міжзубних проміжків допоможе правильне чищення спеціальною зубною ниткою – флоссом.

Стоматологи рекомендують користуватися зубною ниткою щодня. Очищати міжзубні простори треба м’якими рухами, що повторюють контури ясен, при цьому уникаючи різких рухів ниткою, які можуть їх поранити.

На прийом до стоматолога регулярно!

Доглядати за своїми зубами тільки в домашніх умовах недостатньо. Для того, щоб будь-які захворювання або порушення були виявлені своєчасно, необхідно відвідувати стоматолога двічі на рік навіть при відсутності скарг на стан зубів і ясен. Такий підхід не дозволяє пропустити початок розвитку недуги, коли вона може бути вилікувана за мінімальними втратами часу і сил.

Цікавий факт!

Король Шотландії Джеймс IV (1488-1513) добре знав медицину. Якось у нього заболів зуб, і він запросив до себе лікаря. Коли той його вилікував, король сам вирішив навчитися лікуванню зубів. І навчився! Зуби у придворних лікував коронований стоматолог.

Кілька слів про відбілювання зубів

Хороший стоматолог не рекомендуватиме своїм пацієнтам вибілювати зуби, і ось чому. Емаль – напівпрозора субстанція, яка покриває зуб. Під нею розташований дентин, від якого і залежить колір зуба. Уявіть кольоровий папір, що лежить під склом. Папір – дентин, скло – емаль. Як ми можемо змінити колір емалі? Тільки механічним або фізичним впливом на скло. Можна взяти наждачний папір і нанести величезну кількість рисок, що зменшить прозорість скла і створить ефект освітлення. Можна впливати на скло і плавиковою кислотою, і скло стане білим. Але і в першому, і в другому випадку це руйнівний вплив на скло, тобто на емаль зуба. Тому вибілювати зуби треба у виняткових випадках. Якщо людина один раз зважиться на це, то їй доведеться повторювати процедуру кожні півроку, і при цьому доведеться відмовитися від продуктів, що забарвлюють зуби, – міцного чаю, кави, чорниці і т. д.

Це цікаво!

Недавнє дослідження показало, що люди, які підтримують себе у формі, на 40% рідше страждають від хвороб зубів. Так що тепер є ще один привід дотримуватися здорового харчування і розважати себе фізичними вправами.

Поділитися
×