Які секрети таїть маловивчений орган тимус (Частина 1)

«Якщо хочеш що-небудь надійно заховати, поклади це на самому видному місці», – радив великий любитель детективних історій Шерлок Холмс. З вилочковою залозою сталося саме так. Вона розташована в центральному місці – в верхній частини грудної клітки, біля основи грудини, проте чомусь мало кому відома. Виявити її дуже просто: для цього потрібно прикласти два складених разом пальця нижче ключичної виїмки. Це і буде приблизним місцем розташування вилочкової залози.

Що нам відомо про вилочкову залозу?

Друга назва вилочкової залози – тимус. Це важливий орган імунної системи, що формується в найбільш ранні терміни вагітності – майже одночасно з серцем. При народженні вилочкова залоза важить 10-20 грамів. У новонародженого немовляти тимус вже повністю розвинений і протягом першого року життя досягає своїх максимальних розмірів 25 см3. Його складна структура і інтенсивне функціонування зберігаються в перші 2-3 роки життя. До 20 років половина функціонуючої тканини тимуса заміщається жировою тканиною. До 50-60 років інволюція тимуса завершується, в старості він ледве сягає половини своєї ваги при народженні (5-6 грам). Це єдиний орган в нашому організмі, який після народження не тільки більше не розвивається, а, навпаки, має зворотний розвиток і зменшення в розмірі.

Свою назву залоза отримала за зовнішній вигляд, що нагадує вилку з двома зубцями. Складається з двох частин, розділених на частки. Частини залози можуть бути зрощеними, але можуть бути просто щільно притиснутими. Вони не завжди симетричні, одна частина залози може бути більше. Заліоа покрита сполучною тканиною і розташовується в грудній клітині, у верхній її частині, і розділяється на кору (зовнішній шар) і мозковий шар.

Функції тимуса в нашому організмі

  1. Тимус – місце дозрівання Т-лімфоцитів

Т-лімфоцити, які розпізнають і нейтралізують патогени, що потрапляють в організм, формуються саме в тимусі. Власне, звідси і назва. Крім цього, тимус є ще й своєрідною школою для Т-лімфоцитів, тому як саме він займається “навчанням” цих клітин – тут відбувається їх формування і дозрівання з подальшим перетворенням в зрілі повноцінні лейкоцити, які готові до зустрічі з чужорідними агентами і здатні дати відсіч бактеріям, вірусам, грибковим інфекціям і клітинам, переродженим в пухлинні, ракові і взагалі невластиві організму. Після “навчання” вилочкова залоза направляє лімфоцити в інші органи – лімфовузли, кістковий мозок, селезінку, таким чином поступово передаючи свої «повноваження» іншим органам.

Процес формування Т-лімфоцитів. Все починається з того, що незрілі попередники Т-лімфоцитів з кісткового мозку мігрують в тимус, де отримують назву “тимоцити”. У зовнішньому шарі тимуса, який називають корковим, основу тканини складають епітеліальні клітини, що мають безліч відростків. Своїми відростками епітеліальні клітини як би обіймають незрілі тимоцити, за що і отримали образну назву “клітини-няньки”.

У міру дозрівання тимоцити просуваються з коркового шару тимуса в глибину і потрапляють в “мозковий” шар, де зустрічаються з іншими клітинами тимуса: макрофагами, дендритними клітинами і фібробластами. Всі ці клітини вступають в контакти з мігруючими тимоцитами і впливають на них своїми поверхнево розташованими молекулами – антигенами, а також своїми продуктами: гормонами і цитокінами. Контактуючи з епітеліальними й іншими клітинами тимуса, кожен тимоцит послідовно проходить реакції, необхідні для перетворення незрілого тимоциту в функціонально повноцінний Т-лімфоцит. Всі ці процеси відбуваються на території тимуса, тільки в різних його шарах і за участю різних клітин.

  1. Тимус –джерелогормонів

Які ж гормони синтезуються в тимусі? За минулі 25 років з вилочкової залози був виділений 21 фактор, що володіє гормональними властивостями. Більшість з них не має спеціальних назв. З безлічі біологічно активних речовин, що виробляються тимусом, найбільшу увагу привернули три гормони, що мають поліпептидну або білкову структуру: тимозин, тимопоетин і тимулін. Спектр їх фізіологічної дії дуже широкий: гормони тимуса впливають на процеси синтезу клітинних рецепторів до медіаторів і гормонів, стимулюють руйнування ацетилхоліну в нервово-м’язових синапсах, регулюють стан вуглеводного і білкового обміну, а також обміну кальцію, функції щитовидної і статевих залоз, модулюють ефекти глюкокортикоїдів, тироксину (антагонізм) і соматотропіну (синергізм).

Крім гормонів пептидної природи, з тимуса виділена активна неполярная фракція, подібна за біологічними властивостями до стероїдних гормонів, названа тимостерином. На жаль, природа її поки не розшифрована.

Тимус також впливає на організм, виділяючи в кров і ряд інших біологічно активних чинників: інсуліноподібний фактор, що знижує вміст цукру в крові, фактор, що знижує концентрацію кальцію в крові, і фактор росту.

  1. Тимус – онкопротектор

Стосовно онкологічних процесів значення тимуса вивчено вкрай недостатньо, хоча в даний час ні в кого не виникає сумніву, що воно надзвичайно велике. Встановлено, що реакції клітинного або трансплантаційного імунітету спрямовані також і проти пухлинних клітин, якщо в них утворюється новий антиген.

Відомо, що реакція гіперчутливості уповільненого типу, яка відображає стан клітинного імунітету, пригнічена у тих хворих на рак, у яких рецидиви або метастази виникають в перші місяці після оперативного втручання. Клітинний імунітет також має пряме відношення до резистентності проти ряду вірусів, зокрема онкогенних. Будь-який вплив, який знижує інтенсивність клітинного імунітету, підвищує чутливість до цього роду вірусів.

  1. Тимус – орган antiage

Тимус в перекладі з грецького означає «життєва сила». Згасання тимуса медики називають інволюцією, хоча у деяких людей вилочкова залоза не зникає повністю – залишається слабенький слід у вигляді невеликого скупчення лімфоїдної і жирової тканини. Чому тимус у одних людей старіє і розсмоктується раніше, а у інших пізніше, сказати важко. Може, вся справа в генетичній схильності, а може, в способі життя… Але медики впевнені: чим пізніше це станеться, тим краще. А все тому, що вилочкова залоза здатна сповільнювати хід біологічного годинника організму, іншими словами, уповільнювати старіння.

Наприклад, під час одного з експериментів, двом собакам (старій і молодій) зробили операцію з пересадки вилочкової залози. Старій тварині вживили молоду залозу, а молодій собаці – стару. В результаті перша тварина дуже швидко пішла на поправку, стала більше їсти, активніше поводитися і взагалі виглядати на пару років молодше. А друга швидко старіла, поки не померла від старості.

Чому ж це відбувається? Тому що тимічні гормони покращують регенерацію і сприяють швидкому відновленню клітин. Словом, тимус проводить роботу по серйозному омолодженню всього організму.

  1. Тимус – точка щастя

За часів античної медицини вважалося, що саме в тимусі знаходиться душа. В духовних практиках кажуть, що вилочкова залоза підтримує енергію нашого тіла. Коли в нашій енергетичній системі спостерігається дисбаланс, саме вона може допомогти, оскільки є містком між мозком і тілом. Під час стресу залоза стискається, що призводить до зниження життєвої енергії.

Тимус вже давно визнаний потужним енергетичним центром в нашому тілі і носить назву “вище серце”. Ця чакра з’єднує енергії горлового і серцевого центрів, ініціюючи взаємодію людської і духовної складових кожного з нас. Вважається, що стимуляція вилочкової залози допомагає позбутися від депресії і поліпшити настрій.

У наступній частині статті ми поговоримо про те, як можна поліпшити роботу тимуса, і відкриємо ще деякі цікаві факти про вилочкову залозу.

Далі буде…

Поділитися
×