Здоров’я не купиш – його розум дарує

На Сході кажуть: “Гірші вороги людини не

побажали б йому тих бід, які можуть

принести йому власні думки “.

Людина з самого початку свого земного існування була наділена дуже цінним і унікальним інструментом, що дозволяє перетворювати навколо себе не тільки простір, але і саму себе. І цим інструментом є думка.

Всі думки, емоції і переживання позначаються на нашому організмі. Чому серце б’ється швидше, коли доводиться виступати на людях? Чому ми червоніємо, коли відчуваємо збентеження? Чому наші м’язи напружуються, коли нас просять зробити щось, що нам не подобається?

Емоції включають психологічну реакцію як підготовку до певних дій. Коли ви налякані, ваше тіло мобілізується для втечі; коли ви сердиті, ваше тіло мобілізується для нападу; коли ви перебуваєте в стані депресії, ваше тіло мобілізується (або демобілізується) для ухилення від активних дій; і коли ви щасливі, воно мобілізується для підвищеної активності.

Якщо б ви могли оцінити стан вашого організму в моменти сильного збудження, то відзначили б зміни, відбуваються одночасно: напруга м’язів, прискорене серцебиття, зменшення слиновиділення, викид цукру та адреналіну в кров, збільшення згортання крові, відтік крові від шкірних покривів, особливо на руках і ногах. Останнє пояснює, чому лижники, які бояться спуску, мерзнуть більше, ніж упевнені в собі. Вплив мислення на фізіологічні процеси такий великий, що немає необхідності доводити його за допомогою складного лабораторного обладнання.

Відомий англійський нейрофізіолог Чарльз Шеррингтон, лауреат Нобелівської премії, встановив закономірність: першим виникає емоційне переживання, слідом відбуваються вегетативні та соматичні зміни в організмі. Тобто емоції людини формують образ його думок, від яких залежить фізичний стан і здоров’я.

Багато сучасних людей живе в безперервному стані стресу. Проблеми з колегами по роботі, напружені відносини в родині, образи, розставання, втрати близьких людей або майна, занепокоєння за майбутнє – все це, як правило, викликає сильну психофізичнунапругу. Часто люди знаходяться в напрузі, але навіть не усвідомлюють цього, так як для них це звичний стан.

У той же час, учені давно довели, що є безліч захворювань, безпосередньо пов’язаних з нашим емоційним станом, ставленням до життєвих ситуацій. Емоції впливають на імунну систему, гормональний стан і т. д. Є навіть таке поняття, як психосоматичні захворювання– так лікарі та психологи називають хвороби або хворобливі стани, викликані в першу чергу психологічними причинами.

Чому одні люди ніколи не хворіють, а інші постійно скаржаться на своє здоров’я або ж нескінченно лікуються? Людина, яка фокусує свої думки на хворобі, багато говорить про це, слухає розмови інших людей про хвороби, таким чином налаштовує свою підсвідомість на хворобу.

Дослідники доводять, що позитивний настрій не тільки знімає стрес, у нього є ще один позитивний ефект – відчуття безпеки і віра в те, що все буде добре, підтримує наше тіло і допомагає впоратися з хворобою. Оптимізм зменшує викликане стресом роздратування і вирівнює рівень гормону кортизолу. Також оптимістичний настрій знижує сприйнятливість до хвороб, пригнічуючи активність симпатичної нервової системи і стимулюючи парасимпатичну. Остання якраз відповідає за реакцію «відпочивай і перетравлюй» (rest-and-digest) – протилежну «бийся або тікай». Людина, яка зосереджується на здоров’ї, як правило, здорова і уникає всяких розмов про хвороби. Не дарма один з найзнаменитіших лікарів стародавності Авіценна казав: “У лікаря є три засоби в боротьбі з хворобою – слово, рослина, ніж“. Зверніть увагу: слово на першому місці!

Психологи стверджують, що корисно не тільки бачити навколишній світ у «рожевому» світлі, а й позитивно оцінювати себе самого. Найбільш здорові представники людства – люди з завищеною самооцінкою. Вони мають невисоку швидкість протікання серцево-судинних реакцій, а також низький рівень кортизолу в крові, тому і швидше відновлюються після потрясінь.

Емоції.

Слово «емоції» в перекладі з латинської означає «потрясаю хвилю». Запам’ятайте: ніколи не придушуйте свої емоції, відстежуйте їх, розумійте, називайте, вчіться висловлювати їх соціально прийнятним способом. Агресія, злість, гнів – це руйнівні емоції і для самої людини, і для людини, на яку вони спрямовані. Насправді вони служать прикриттям для переживань зовсім іншого роду, таких як страх, образа, біль. І якщо у нас вистачить сміливості, щоб зрозуміти свої справжні емоції і донести їх до людини в прийнятному вигляді (ставити акцент на собі, своїх почуттях, говорити знеособленими пропозиціями, наприклад: не «ти бездушна, тобі плювати на мене!», А «мені прикро і страшно, коли близькі для мене люди не бачать моїх бажань!»), це сильно змінить у кращий бік і відносини з самими собою, і з іншими людьми, і особливо з нашими близькими.

Також дуже корисно вести щоденник, на папір можна виплеснути все, що наболіло. Таким чином ви послабляєте емоційне напруження і можете аналізувати свою поведінку. Ще хорошою профілактикою психосоматичних захворювань будуть заняття спортом, особливо біг, плавання, спортивна ходьба, тому як вони дають можливість відпрацювати гормони адреналін і норадреналін, які викидаються в кров у стані стресу.

Хороші слова є у Зигмунда Фрейда: «При кожному ранковому пробудженні ми як би народжуємося заново». Почніть новий день з посмішки собі і новому дню, очікуйте від цього дня тільки хороших подій та емоцій. Поставте замість звичного дзвінка будильника красиву мелодію і не поспішайте схоплюватися, а присвятіть кілька хвилин приємному ритуалу пробудження: потягуванню, погладжуванню і масажу вух. Можна повісити біля ліжка плакат з позитивною картинкою. Це налаштує Вас на вдалий день і допоможе зберегти душевну гармонію.

Поділитися
×